Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bridget Jonesová II je na pultech

  9:34aktualizováno  9:34
Hrdinka Britky Helen Fieldingové je protipólem dlouhonohých vyzáblých modelek, jimž nechybí sebejistota. Slečna Bridget Jonesová si připadá osamělá, unavená, vystrašená či sexuálně frustrovaná, svůj život řídí podle psychologických příruček a píše si deníček. Její slabosti z ní ovšem činí postavu čtenářsky vděčnou. Po románu Deník Bridget Jonesové (česky 1998) se nyní objevuje druhé pokračování trampot téhle baculky: Bridget Jonesová - S rozumem v koncích.
Pátek, 7. září

Ach jo. Cítím se bledě. Prší a víkend mám trávit čtením jakési pochybné knihy o frustrované ženské. A ještě si o ní něco myslet !

Sobota, 8. září

Počet úvah, že jsou příhody Bridget Jonesové nebetyčný blábol: 10. Počet úvah, že je to úžasná literatura: 10. Kolikrát mě napadlo, že je to maskovaná psychologická příručka: 30. Kolikrát jsem si sedla k počítači a zkoušela o tom něco napsat: 50 (nic moc).

23.00 Hurá! Už vím, co si o Bridget myslet. Není to žádné literární veledílo, které by stále vracelo znepokojivé otázky. Naopak, po téhle četbě se mimořádně dobře usíná a vstává. Podobá se e-mailu od nejlepší, byť trochu ujeté kamarádky. Napíše všechno, co jí přijde na ovíněný jazyk ("Uš tomam. Du pronušky"), a na pět řádků vyťuká HAHAHA nebo UÁÁÁ. 

Někdy přežene emoce a nadsadí historky, ale vám to koneckonců nepřijde. Důvěrně ji znáte. To je ostatně největší přednost Bridgetiných deníkových záznamů: libují si v prekérních situacích, které vás: a) potkaly, b) čekají, c) úspěšně jim unikáte, d) slyšeli jste o nich. Třeba telefonní rozhovor s hysterickou matkou; trapná rodinná sešlost; neúspěšná návštěva vizážistky nebo pobyt v thajském vězení za pašování drog.

24.00 Všimla jsem si, že některé formulace, charakteristiky a přeslazené pointy se v prvním i druhém dílu podobají jako vejce vejci. Nicméně ve druhém pokračování výrazněji vystupují homosexuál Tom, vdaná kamarádka Magda a žahavá medúza Rebecca, jež se snaží urvat Bridget právě nalezeného ideálního partnera. Nervová zhroucení jsou tedy mnohem pestřejší a východiska zapeklitější.

Neděle, 9. září

Počet minut, kdy jsem přemítala, zda Fieldingová napíše třetí díl: 540. Počet úvah, že podobnou knihu za několik let napíšu já: 0 (zatím se cítím skvěle).

Tralá! Nic tak člověka nepotěší, jako problémy (ne)zadané třicátnice s několika málo kily navíc, co umí být krásně posedlá sama sebou. Je to knížka pro radost, která získává svou otevřeností a jemně servírovaným nadhledem. Myslím, že ten balanc na hranici příliš lehkých slov a skutečných ženských citů zvládla Helen Fieldingová na výbornou.

Helen Fieldingová: Bridget Jonesová - S rozumem v koncích

Přeložila Barbora Puchalská

Nakladatelství Aurora, Praha 2001

294 stran, náklad neuveden

Doporučená cena: 198 Kč

Deník Bridget Jonesové

Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Deník Bridget Jonesové.

Deník Bridget Jonesové

Deník Bridget Jonesové

Obálka knihy Bridget Jonesová - S rozumem v koncích.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz