Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

  13:57aktualizováno  13:57
Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel někdo říct.

Z filmu Bridget Jones - S rozumem v koncích | foto: © Universal Pictures

Představte si, že sedíte v restauraci přímo vedle party hihňajících se puberťaček, co už tři hodiny srkají jednu limonádu. Vy si chcete v klidu vychutnat oběd. Bohužel to nejde. Jejich zvonivý smích se vám stihl prodrat i do částí těla, o kterých jste ještě před chvílí nevěděli. Asi tak se člověk cítí při čtení humoristického románu z nakladatelství Motto Proč máma pije. Napsala jej anglická blogerka a nyní i spisovatelka Gill Simsová.

Obálka knihy Proč máma pije

Obálka knihy Proč máma pije

Uvolněný název i obálka knihy věští stejně svěže ironický a upřímný příběh, jaký před lety nabídla Helen Fieldingová se svou Bridget Jonesovou. Simsová však dokázala, že psát i o tak banálních věcech, jako je velký zadek nebo nezdařilé randění, se dá považovat za skutečný kumšt. 

Pokud se tedy někdo nevyžívá ve čtení knih, kdy se za hrdinku musí nonstop stydět. Smutným faktem je, že za neutuchávajícím bombardováním čtenáře nadhledem a ironií se skrývá čirá neschopnost. Už na desáté stránce musí alespoň trochu příčetného člověka ze všeho popisovaného stěžování bolet hlava. A to jich má kniha téměř čtyři sta.

Stárne se a bude hůř

Ano, je smutné, že protagonistka už nemůže nosit spodní prádlo jako v šestnácti ani pařit bez následků jako ve dvaceti. Jenže to je fakt, se kterým je nutné se smířit. Hrdinka je obětí všeho okolo – svých dětí, manžela, úspěšnějších matek i koloběhu času. Sama touží stát se největší supermámou světa, stačí se však jen podívat na její slovník a způsob, jímž mluví s atraktivními muži, a je jasné, že se jí nikdy nestane.

Proč máma pije

Gill Simsová

Motto, 2018, 376 stran

Hodnocení­: 35 %

V zahraničí románu vyčítali, že legitimizuje alkoholismus matek a ještě je k pití povzbuzuje. Ano, ale úplně jinak, než zmiňovaní kritici uvádějí. Simsová totiž napsala tak iritující příběh, že jej člověk musí spláchnout alespoň dvěma deci bílého.

Své čtenáře a hlavně čtenářky si však kniha nepochybně najde. Stačí se podívat na konflikty, které vznikají v internetových diskusích mezi jejími zastánci a odpůrci. Jeden tábor si myslí, že by se dílo mělo stát biblí, zatímco druhý by ho nejraději poslal na seznam zakázané literatury. 

Alespoň za ty emoce si tak Simsová zaslouží nějaká procenta, stejně jako za svůj přehled v popkultuře, který občas přinese vtipné přirovnání, jinak je to však hlavně za soucit s překladatelkou, která se knihou musela několikrát prokousat.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

Loutkář nahradil Radku Třeštíkovou. Vede letní prodeje knih

Britský spisovatel Daniel Cole

Prázdniny vstupují do druhé poloviny a co se týče knižního světa, mají už teď svého krále. Alespoň pokud jde o...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz