Bratři Rodenové, to je peklo

Pražské divadlo Komedie uvádí světovou premiéru dramatizace románu Thomase Bernharda Staří mistři. Při té příležitosti na na dotazy čtenářů iDNES odpovídali režisér Dušan D. Pařízek a herec Karel Roden, který se v inscenaci poprvé na jevišti potkává s bratrem Marianem.

Odpovědi D. Pařízka a K. Rodena ZDE

Staří mistři budou mít premiéru v pátek 4. června od 19:30 hodin. "Je to peklo, samozřejmě v tom dobrém slova smyslu," odpověděl Pařízek v on-line rozhovoru na otázku, jací jsou bratři Rodenové, když jsou spolu.

Karla Rodena se čtenáři iDNES ptali na jeho natáčení v Hollywoodu, spolupráci s tamními herci a jeho nové projekty. "Robert De Niro mi vždycky připadal skromný a tichý," řekl například.

Na počátku Staqrách mistrů v divadle Komedie bylo setkání režiséra s mladým scénáristou-samoukem Svatoplukem Jelínkem, z jehož iniciativy představení vzniklo. "Na dramatizaci jsme pracovali s vědomím, že jediné dvě postavy budou hrát Karel Roden se svým bratrem Marianem. Tenkrát nám to přišlo správné. Platí to i dnes," řekl režisér o inscenaci.

Dušan D. Pařízek se narodil v roce 1971 v Brně. Studoval divadelní vědu na Univerzitě Ludwiga Maximiliana v Mnichově a režii na pražské Divadelní fakultě AMU. V roce 1997 uvedl se svými třemi spolužačkami hru rakouského autora Wernera Schwaba Prezidentky. Tato kultovní inscenace byla na repertoáru Divadla Na zábradlí a posléze divadla Komedie až do ledna tohoto roku.

Ke Schwabovým textům se vrátil doposud ještě dvakrát (v roce 1999 režíroval jeho text Lidumor aneb Má játra beze smyslu a v roce 2003 Schwabovu pravděpodobně nejdrastičtější hru Antiklimax). Se souborem Pražského komorního divadla ještě nastudoval např. Otčinu Karla Steigerwalda či Bandity podle klasické hry Friedricha Schillera Loupežníci.

Od roku 2002 působí jako ředitel a jeden z kmenových režisérů divadla Komedie. Jeho zatím poslední inscenací je Müllerův Kvartet. Střídavě režíruje také v Německu, a to ve Státním Hessenském divadle v Darmstadtu a od roku 2002 v Kolínské činohře (Schauspiel Köln). Dvakrát byl nominován na Cenu Alfreda Radoka, se svými Prezidentkami vyhrál cenu primátorky města Brna na mezinárodním festivalu Setkání (r. 1998).

O hře Staří mistři čtěte více ZDE

Karel Roden se narodil v roce 1962 v Českých Budějovicích. Po vystudování keramické školy v Bechyni se přihlásil na pražskou DAMU. Tam se také poprvé setkal se svojí budoucí filmovou i životní partnerkou Ivanou Chýlkovou. Společně si zahráli například ve filmech Čas sluhů, Kanárská spojka nebo Oběti a vrazi.

Po absolvování akademie působil v několika divadelních souborech - Divadle na Vinohradech, Činoherním studiu v Ústí nad Labem, v Národním divadle, Divadle Na zábradlí, Labyrintu nebo Divadle na Starém Městě. Počátkem 90. let odjel studovat herectví do Velké Británie, aby se zde zdokonalil v hraní v cizím prostředí a jazyce. V roce 1999 získal cenu Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon za svou roli ve hře Velkolepý paroháč.

Na filmovém plátně debutoval v roce 1984 ve snímku Jak básníci přicházejí o iluze, následovaly role v filmech Copak je to za vojáka, Čas sluhů nebo Don Gio. V druhé polovině devadesátých let hrál Roden pravidelně v několika snímcích za rok. V roce 1996 se objevil v americkém akčním videosnímku Crackerjack 2, zahrál si i po boku Roberta de Nira v thrilleru 15 minut. Loni se představil v dalším hollywoodském snímku Neprůstřelný mnich.

V posledních letech si zahrál i v několika českých filmech, například v Brabcově Kytici, Obětech a vrazích, Paralelních světech, Snu nebo filmu Noční hovory s matkou Jana Němce. Roden rovněž v březnu spolu s hereckou kolegyní natáčel na půdě soukromého vojenského muzea v Rokycanech česko-britskou černou komedii režiséra Steena Agra Sklapni a zastřel mě. V srpnu bude mít premiéru dobrodružný thriller Vaterland, v němž hraje titulní roli.

Premiéra dramatizace Bernhardových Starých mistrů v režii Dušana D. Pařízka a v podání bratrů Karla a Mariana Rodenových se uskuteční 4. června od 19.30 hodin v divadle Komedie.