Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bratři Formani lákají na liliputy a mořské panny

  6:13aktualizováno  6:13
Plzeňský festival Divadlo sice začne až ve středu 10. září, ale už má hit: zbrusu novou, u nás dosud nehranou inscenaci Petra a Matěje Formanových Obludárium.

Petr a Matěj Formanovi - Obludárium | foto: Archiv Mezinárodní festival Divadlo

Petr a Matěj Formanovi - ObludáriumNa nádvoří plzeňského pivovaru vyroste stan ve tvaru rotundy, v němž po deset večerů ožije atmosféra starých kabaretů, cirkusů a šantánů. Další osud nákladného Obludária v Česku je však zatím nejistý.

"Rádi bychom hráli ve velkých městech i v odlehlých vesničkách. Nejdřív však musíme sehnat dotace od krajů či ministerstva kultury. Stejné to bylo s předchozí inscenací Nachové plachty," vysvětlil režisér Petr Forman.

Představení vzniklo v koprodukci s více subjekty, jedním z nich byl právě plzeňský festival. Speciální dvoupatrový stan s dřevěným obložením uvnitř pomáhali vyvinout odborníci ve Francii a jeho stavba trvá tři dny.

Petr a Matěj Formanovi - Obludárium

Pod stanovou plachtu Formanovi zasadili vrstevnatou mozaiku z osudů barových tanečnic, cirkusáků, pouťových vyvolávačů a také "oblud" – lidí vystavujících nejrůznější deformace a anomálie: obrů, liliputánů či mořských panen.

Žánr lehce pokleslý
Petr a Matěj Formanovi - Obludárium"Po zkušenosti s hraním v malých městečkách jsme chtěli vytvořit představení, na které by se lidé ani z těch nejzapadlejších koutů nebáli přijít. A když mezi specifickou náladou starých nočních podniků a kabaretů objeví divadlo, bude to dobré," popisuje Petr Forman.

Inscenaci koncipoval především jako sled obrazů, v nichž hlavní roli hraje atmosféra, výtvarné zpracování a hudba živé kapely. Původně si však bratři Formanovi chtěli vyzkoušet jinak laděný kus, uvažovali dokonce o klasice, například o některé z her Williama Shakespeara.

"Zjistili jsme však, že pořád nevíme, jak na ni. Dlouho jsme pak hledali v literatuře, ale nakonec jsme se obrátili k lehce pokleslým žánrům. Lákalo nás spojení toho, čemu se říká  hanlivě 'pokleslé', s naopak vznešeně označovaným 'divadelním uměním'," dodal Petr Forman.

Petr a Matěj Formanovi - Obludárium

Petr a Matěj Formanovi - ObludáriumObludárium se bude v Plzni hrát až do 20. září, oficiální část festivalu Divadlo skončí již o dva dny dříve. Festival má program nabitý. Představí se zde například inscenace z horkého jihu: Slovinské národní divadlo s odvážnou adaptací Marlowova Edvarda II., známé srbské divadlo Ateliér 212 s hrou o současném srbském venkově Vymírání od mladého dramatika Dušana Spasojeviče. Trojici postjugoslávských scén uzavře Záhřebské divadlo mladých s inscenací  Na druhou stranu.

Plzeňské publikum tradičně rádo chodí na česká divadla. Letos se kromě Obludária dočká namátkou pražského Činoherního klubu a Divadla Komedie, brněnského Městského divadla či ostravských "Bezručů".
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

RECENZE: Optimismus MacDonaldové překoná v Ungeltu i hospodářskou krizi

Záběr z představení Kdokoli může dělat cokoli

Betty opouští venkov a vrací se do Seattlu k sestrám a matce. Bohužel se právě píší 30. léta, ekonomická situace novým...

Najdete na iDNES.cz