Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bratři Formani lákají na liliputy a mořské panny

  6:13aktualizováno  6:13
Plzeňský festival Divadlo sice začne až ve středu 10. září, ale už má hit: zbrusu novou, u nás dosud nehranou inscenaci Petra a Matěje Formanových Obludárium.

Petr a Matěj Formanovi - Obludárium | foto: Archiv Mezinárodní festival Divadlo

Petr a Matěj Formanovi - ObludáriumNa nádvoří plzeňského pivovaru vyroste stan ve tvaru rotundy, v němž po deset večerů ožije atmosféra starých kabaretů, cirkusů a šantánů. Další osud nákladného Obludária v Česku je však zatím nejistý.

"Rádi bychom hráli ve velkých městech i v odlehlých vesničkách. Nejdřív však musíme sehnat dotace od krajů či ministerstva kultury. Stejné to bylo s předchozí inscenací Nachové plachty," vysvětlil režisér Petr Forman.

Představení vzniklo v koprodukci s více subjekty, jedním z nich byl právě plzeňský festival. Speciální dvoupatrový stan s dřevěným obložením uvnitř pomáhali vyvinout odborníci ve Francii a jeho stavba trvá tři dny.

Petr a Matěj Formanovi - Obludárium

Pod stanovou plachtu Formanovi zasadili vrstevnatou mozaiku z osudů barových tanečnic, cirkusáků, pouťových vyvolávačů a také "oblud" – lidí vystavujících nejrůznější deformace a anomálie: obrů, liliputánů či mořských panen.

Žánr lehce pokleslý
Petr a Matěj Formanovi - Obludárium"Po zkušenosti s hraním v malých městečkách jsme chtěli vytvořit představení, na které by se lidé ani z těch nejzapadlejších koutů nebáli přijít. A když mezi specifickou náladou starých nočních podniků a kabaretů objeví divadlo, bude to dobré," popisuje Petr Forman.

Inscenaci koncipoval především jako sled obrazů, v nichž hlavní roli hraje atmosféra, výtvarné zpracování a hudba živé kapely. Původně si však bratři Formanovi chtěli vyzkoušet jinak laděný kus, uvažovali dokonce o klasice, například o některé z her Williama Shakespeara.

"Zjistili jsme však, že pořád nevíme, jak na ni. Dlouho jsme pak hledali v literatuře, ale nakonec jsme se obrátili k lehce pokleslým žánrům. Lákalo nás spojení toho, čemu se říká  hanlivě 'pokleslé', s naopak vznešeně označovaným 'divadelním uměním'," dodal Petr Forman.

Petr a Matěj Formanovi - Obludárium

Petr a Matěj Formanovi - ObludáriumObludárium se bude v Plzni hrát až do 20. září, oficiální část festivalu Divadlo skončí již o dva dny dříve. Festival má program nabitý. Představí se zde například inscenace z horkého jihu: Slovinské národní divadlo s odvážnou adaptací Marlowova Edvarda II., známé srbské divadlo Ateliér 212 s hrou o současném srbském venkově Vymírání od mladého dramatika Dušana Spasojeviče. Trojici postjugoslávských scén uzavře Záhřebské divadlo mladých s inscenací  Na druhou stranu.

Plzeňské publikum tradičně rádo chodí na česká divadla. Letos se kromě Obludária dočká namátkou pražského Činoherního klubu a Divadla Komedie, brněnského Městského divadla či ostravských "Bezručů".
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

Zklidnila jsem se, půllitry ani klíči už po nikom neházím, říká Hrzánová

Barbora Hrzánová v představení Každý den, šťastný den!

Ve škole mívala herečka Barbora Hrzánová sice samé jedničky, ale také řadu průšvihů. Dokonce byla za „reakčního“...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Najdete na iDNES.cz