Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Vločky, kry, chlad duše. Bratr z ledu je dobrodružná výprava

  14:56aktualizováno  14:56
Polární led. Led v nás. Ledové vztahy. Neproniknutelný nemocný bratr, ve kterém se nikdo nevyzná. Debutová kniha Bratr z ledu od šestatřicetileté katalánské umělkyně a autorky Alicie Kopfové (vlastním jménem Imma Ávalos Marquésová) je velmi netradičním dílem na pomezí fikce a faktu.

Katalánská spisovatelka Alicia Kopfová | foto: Twitter Alicie Kopfové

Cenami ověnčený román přeložila ze španělštiny Lada Hazaiová, podle všeho bravurně a s přihlédnutím k nepatrně odlišnému katalánskému vydání. Nebýt jejího porozumění textu, těžko by do něj našinec mohl proniknout s takovou lehkostí. Snadným čtivem se totiž kniha od intelektuálně založené absolventky výtvarné akademie, komparatistiky a literární teorie nazvat skutečně nedá.

Dobývání pólů a nitra

Jde svým způsobem o literární koláž napříč žánry. Tvoří ji historie s fotodokumentací, deníkové a vědecké záznamy, výstřižky, rozhovory, projevy, odkazy na filmy a knihy, ve kterých se autorka soustředí na svou fascinaci tématem dobývání severního a jižního pólu.

Úvahy o ledovcích se střídají s jakoby autobiografickými útržky z jejího života, s dobýváním vlastního nitra i vlastního literárního stylu se snahou pochopit současné mezilidské vztahy a komunikaci ve víru sociálních sítí, stejně jako bratra s poruchou autistického spektra – stavem podobným zamrznutí.

Sourozenec je záhadou pro všechny lékařské kapacity a celoživotní starostí pro své blízké, kteří se svou zodpovědností za jeho život stávají hrdiny všedních dnů stejně jako badatelé, již se pouštěli do dobývání neprobádaných ledových končin.

Bratr z ledu

autor:

nakladatel: Odeon

překlad: Lada Hazaiová

256 stran, 299 Kč

Hodnocení­: 80 %

Motiv ledu se v knize objevuje ve všech podobách od sněhových vloček přes jinovatku po kry a ve všech možných metaforických významech – přes chlad, smrt, frustraci a odcizenosti až k bělosti nevinnosti a čistoty.

Hravostí s textem připomíná autorka poetiku Julia Cortázara či Milana Kundery, zároveň používá specifickou metodu ledovce Ernesta Hemingwaye, kdy počítá s čtenářovou schopností proniknout ke skrytému podtextu.

„Je mnohem snadnější dojet na Antarktidu než do některých oblastí mě samé,“ podotýká spisovatelka a téměř to platí pro její prvotinu. Přitom – anebo právě proto – je velmi originální a osvěžující.
Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...

Klín z provokativního obrazu patří milence diplomata. Chtěl ji do sbírky

Návštěvníci galerie si prohlížejí obraz Původ světa od Gustava Courbeta.

Experti se dlouho dohadovali, které dámě patří klín vyobrazený francouzským malířem Gustavem Courbetem ve slavném díle...

Václav Postránecký kvůli nemoci končí v seriálu Krejzovi i v Receptáři

Václav Postránecký v seriálu Krejzovi

Ač v seriálu Krejzovi hraje klíčovou hlavu rodiny, musí se Václav Postránecký se svou rolí rozloučit. „Bohužel ho nemoc...

Další z rubriky

Susanin efekt. Dánský mistr konkuruje severským detektivkářům

Dánský spisovatel Peter Hoeg

Před půl rokem navštívil Česko, nyní se Peter Hoeg vrací prostřednictvím knihy. Argo vydává jeho Susanin efekt, jenž...

Čepel entropie slibuje poctivý nášup humoru, perverze i hororu

Motiv z obalu knihy Čepel entropie

Debutující spisovatel Vilém Koubek o sobě rád říká, že umí nalézt krásu i v nejextrémnějších zákoutích kultury. Přenést...

Po vile Tugendhat k roku 1968. Simon Mawer znovu píše o Československu

Spisovatel Simon Mawer před brněnskou vilou Tugendhat

Britský autor Simon Mawer představí v listopadu v Praze svůj nový román Pražské jaro. Autor knihy Skleněný pokoj...

Najdete na iDNES.cz