Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bratislava letos zklamala

  8:11aktualizováno  8:11
I ten, kdo už někdy byl na listopadovém Měsíci fotografie v Bratislavě, bude letošním jedenáctým ročníkem zklamán. Zdejší vskutku svérázný přístup k prezentaci fotografií je rok od roku horší, sestupnou tendenci má i zastoupení skutečně kvalitních autorů. Program nenabízí taková esa jako v minulosti - z těch největších jmenujme Cecila Beatona, Alexandra Rodčenka, Joela-Petera Witkina nebo loňského Augusta Sandera.
Pravda, i na takového Lewise Carolla by si za normálních okolností stálo zajet. Jenže výstava záběrů tohoto spisovatele z druhé poloviny 19. století není nic jiného než trapný a naivní podvod. Avizované rodinné portréty jsou ve skutečnosti bezcennými kopiemi - snad z počítačové tiskárny. Takovou "expozici" můžeme najít na desítkách internetových stránek. Že se dostala na první stranu festivalového katalogu, lze odůvodnit právě jen záměrem přilákat neinformovanou oběť. Zrovna šťastná se mi nezdá ani soutěž o "originální fotografii" malé Alice Liddellové - dívky, pro niž Caroll napsal Alenku v kraji divů. Od děvčátek se tu žádají jejich fotografie s přesnou adresou, ač není žádným tajemstvím, že v odborných kruzích se přetřásá Carollova údajná pedofilie.

Tím lepším, co je tu k vidění, je putovní projekt Touha toužit, jenž představuje šestici současných skandinávských autorů. Výborné jsou především téměř neviditelné černobílé portréty Gróňanů před temnou vodní hladinou od Evy Merzové nebo poloinscenované snímky homosexuálů od Fina Serck-Hanssena. Musíme si ovšem odmyslet nevyhovující podmínky Umělecké besedy slovenské se špinavými okny, nevymalovanými zdmi a nevhodným světlem.

Mesiac fotografie Bratislava

Pořádá společnost FOTOFO

Bibiana, Medzinárodný dom umenia pre deti; Poľský inštitút; Slovenská národná galéria; Umelecká beseda slovenská; České centrum; Galéria mesta Bratislavy; Francúzsky inštitút a další.

Většina výstav trvá do konce listopadu 2001, některé trvají až do února 2002 příštího roku. Bližší informace o termínech najdete ZDE.

Bezchybné je oproti tomu Slovensko 2001 od Martina Kollára v Galerii města Bratislavy. Už dlouho jsem neviděl tak vtipný projekt, kde skoro žádná fotografie není zbytečná. Kollár loni sjezdil celou republiku při hledání paradoxních situací všedních dnů. Nespoléhal se jen na očekávané pitoresknosti; jinak by nevznikl například neuvěřitelný snímek polonahého starce pochodujícího s kajakem po silnici. Podobně hojivým balzámem na rozčeřené nervy z většinou bezzubých výstav je i kolekce subjektivních dokumentů Václava Podestáta v Českém centru nebo komediální příběhy Gilberta Garcina ve Francouzském institutu.

Největší akcí celého bratislavského měsíce jsou tři patra Národní galerie napěchovaná přehlídkou Slovenská fotografie 1925-2000. Tento pokus o novou interpretaci dějin slovenské fotografie je podnětný především v odkrývaní neznámých autorů meziválečné éry. Na jeho detailní zhodnocení je ovšem třeba počkat až na konec listopadu, kdy by měla k výstavě vyjít i obsáhlá monografie. Ta snad bude na textové informace bohatší než těch pár skleněných panelů v expozici.

O bratislavském měsíci fotografie se vždy říkalo, že má amatérské moresy, ale že je to pořád lepší, než kdyby nebyl vůbec - tak jak se tomu děje třeba v Praze. To je samozřejmě pravda. Vitalita vůdčího ducha festivalu Václava Macka je obdivuhodná: festival vyběhá po úřadech, dojednává zápůjčky z ciziny, připravuje zásadní výstavy přehlídky - včetně zmíněného Kollára a Slovenské fotografie. Nicméně, kdyby se nyní Praha rozhodla vyhlásit listopad za Měsíc fotografie, je tu tolik výstav, že by na takovém "festivalu" bylo k vidění nepoměrně víc.

Martin Kollár: Oradea, Rumunsko, 2000.

Tomáš Agat Blonski: Portrét Grazyny, narozená 17. 7. 1999, Przemysl, Polsko.

Galina Lišháková, Ingrid Patočková: Místo činu, 2000.

Martin Kollár: Zvolen, Slovensko, 2001.

Dorota Sadovská: Parazit, 1997.

Martin Tiso: Úniky, 1999.

Silvia Saparová: Tělesnosti, 2000.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Najdete na iDNES.cz