Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bratislava letos zklamala

  8:11aktualizováno  8:11
I ten, kdo už někdy byl na listopadovém Měsíci fotografie v Bratislavě, bude letošním jedenáctým ročníkem zklamán. Zdejší vskutku svérázný přístup k prezentaci fotografií je rok od roku horší, sestupnou tendenci má i zastoupení skutečně kvalitních autorů. Program nenabízí taková esa jako v minulosti - z těch největších jmenujme Cecila Beatona, Alexandra Rodčenka, Joela-Petera Witkina nebo loňského Augusta Sandera.
Pravda, i na takového Lewise Carolla by si za normálních okolností stálo zajet. Jenže výstava záběrů tohoto spisovatele z druhé poloviny 19. století není nic jiného než trapný a naivní podvod. Avizované rodinné portréty jsou ve skutečnosti bezcennými kopiemi - snad z počítačové tiskárny. Takovou "expozici" můžeme najít na desítkách internetových stránek. Že se dostala na první stranu festivalového katalogu, lze odůvodnit právě jen záměrem přilákat neinformovanou oběť. Zrovna šťastná se mi nezdá ani soutěž o "originální fotografii" malé Alice Liddellové - dívky, pro niž Caroll napsal Alenku v kraji divů. Od děvčátek se tu žádají jejich fotografie s přesnou adresou, ač není žádným tajemstvím, že v odborných kruzích se přetřásá Carollova údajná pedofilie.

Tím lepším, co je tu k vidění, je putovní projekt Touha toužit, jenž představuje šestici současných skandinávských autorů. Výborné jsou především téměř neviditelné černobílé portréty Gróňanů před temnou vodní hladinou od Evy Merzové nebo poloinscenované snímky homosexuálů od Fina Serck-Hanssena. Musíme si ovšem odmyslet nevyhovující podmínky Umělecké besedy slovenské se špinavými okny, nevymalovanými zdmi a nevhodným světlem.

Mesiac fotografie Bratislava

Pořádá společnost FOTOFO

Bibiana, Medzinárodný dom umenia pre deti; Poľský inštitút; Slovenská národná galéria; Umelecká beseda slovenská; České centrum; Galéria mesta Bratislavy; Francúzsky inštitút a další.

Většina výstav trvá do konce listopadu 2001, některé trvají až do února 2002 příštího roku. Bližší informace o termínech najdete ZDE.

Bezchybné je oproti tomu Slovensko 2001 od Martina Kollára v Galerii města Bratislavy. Už dlouho jsem neviděl tak vtipný projekt, kde skoro žádná fotografie není zbytečná. Kollár loni sjezdil celou republiku při hledání paradoxních situací všedních dnů. Nespoléhal se jen na očekávané pitoresknosti; jinak by nevznikl například neuvěřitelný snímek polonahého starce pochodujícího s kajakem po silnici. Podobně hojivým balzámem na rozčeřené nervy z většinou bezzubých výstav je i kolekce subjektivních dokumentů Václava Podestáta v Českém centru nebo komediální příběhy Gilberta Garcina ve Francouzském institutu.

Největší akcí celého bratislavského měsíce jsou tři patra Národní galerie napěchovaná přehlídkou Slovenská fotografie 1925-2000. Tento pokus o novou interpretaci dějin slovenské fotografie je podnětný především v odkrývaní neznámých autorů meziválečné éry. Na jeho detailní zhodnocení je ovšem třeba počkat až na konec listopadu, kdy by měla k výstavě vyjít i obsáhlá monografie. Ta snad bude na textové informace bohatší než těch pár skleněných panelů v expozici.

O bratislavském měsíci fotografie se vždy říkalo, že má amatérské moresy, ale že je to pořád lepší, než kdyby nebyl vůbec - tak jak se tomu děje třeba v Praze. To je samozřejmě pravda. Vitalita vůdčího ducha festivalu Václava Macka je obdivuhodná: festival vyběhá po úřadech, dojednává zápůjčky z ciziny, připravuje zásadní výstavy přehlídky - včetně zmíněného Kollára a Slovenské fotografie. Nicméně, kdyby se nyní Praha rozhodla vyhlásit listopad za Měsíc fotografie, je tu tolik výstav, že by na takovém "festivalu" bylo k vidění nepoměrně víc.

Martin Kollár: Oradea, Rumunsko, 2000.

Tomáš Agat Blonski: Portrét Grazyny, narozená 17. 7. 1999, Przemysl, Polsko.

Galina Lišháková, Ingrid Patočková: Místo činu, 2000.

Martin Kollár: Zvolen, Slovensko, 2001.

Dorota Sadovská: Parazit, 1997.

Martin Tiso: Úniky, 1999.

Silvia Saparová: Tělesnosti, 2000.

Autoři:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Najdete na iDNES.cz