Petr Brandl: Vlastní podobizna s gestem počítání na prstech (1725) | foto: archiv Národní galerie Praha

Brandl nebyl svatý, maloval i pijany a prostitutky

Méně známou část tvorby předního malíře českého baroka Petra Brandla představí výstava nazvaná Malíř neřestí pozemských, kterou bude pořádat od čtvrtka do 22. dubna Arcidiecézní muzeum Olomouc.

Brandlova tvorba je spojována především s náboženskou tématikou, na plátnech, která budou součástí expozice, zachytil výjevy z běžného života smrtelníků. Na obrazech jsou například pijani, kuřáci či prostitutky.

"Brandlovy obrazy světského charakteru jsou hodně výjimečné. Jejich smyslem ale není ukazovat pouze banalitu všedního dne, mají skryté morální poselství. Ukazují lidské neřesti a nabádají křesťana k tomu, aby vedl ctnostný život," řekl kurátor výstavy Ondřej Jakubec.

V Brandlových dílech s pozemskou tématikou se neodráží podle Marie Rousové z Národní galerie v Praze pouze osobnost tvůrce jako malíře, ale i jako člověka žijícího bohémským životem, jemuž nebyly cizí mnohé z neřestí.

Tento úhel pohledu na Brandlovo díle je nový. "Brandl byl totiž vždy prezentován více jako malíř ve službách církve oslavující svaté ve sféře nebeské," uvedla Rousová.

Arcidiecézní muzeum pořádá expozici ve spolupráci s Národní galerií v Praze, kde měla výstava premiéru na přelomu let 2004 a 2005.

"Olomoucká výstava přebírá po pražské většinu obrazů, pouze některé nemohly být s ohledem na jejich stav zapůjčeny. Náhradou jsou tu ale jiné. Celkem je na výstavě 11 pláten," upřesnil Jakubec.

Brandl žil v letech 1668 až 1735. Byl jedním z hlavních představitelů českého vrcholného baroka. Patřil k vyhledávaným malířům oltářních obrazů v Praze i na venkově. Zanechal po sobě více než 60 ověřených obrazů, mnoho náčrtů a kreseb, rozmístěných po celých Čechách.

,