Ze zkoušek muzikálu 2116, který bude uváděn v pražském Divadle Semafor (16....

Ze zkoušek muzikálu 2116, který bude uváděn v pražském Divadle Semafor (16. srpna 2016). | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Zakázali radost i čtení pohádek. Bradburyho poslední vize začíná u nás

  • 3
Posledním dílem klasika sci-fi Raye Bradburyho je muzikál 2116. Ve čtvrtek večer má světovou premiéru v Praze, jak si sám americký spisovatel přál.

V hlubinách pražských Dejvic chystají vzdálenou budoucnost. Kvůli premiéře v divadle Semafor česko-americký tým finišuje s přípravou muzikálu 2116, tedy projektu, na kterém americký spisovatel Ray Bradbury průběžně pracoval několik let a před svou smrtí jej už nestihl dokončit.

„Dal mi scénář i texty písní a poprosil mne, abych s tím něco udělal,“ popisuje režisér projektu Steve Josephson, jak se s Bradburym v roce 2009 seznámil. Tehdy se skladatelem Johnem Hokem uváděl čtyřicetiminutový workshop v kalifornském Laguna Beach.

Ten autora sci-fi bestselleru 451 stupňů Fahrenheita zaujal a společně začali připravovat celovečerní muzikál. Josephson dostal pod Bradburyho dohledem svolení rozšířit původní námět o druhý akt a doplnit jej o další postavy z předchozí autorovy tvorby.

Ze zkoušek muzikálu 2116, který bude uváděn v pražském Divadle Semafor (16....
Z příprav Bradburyho muzikálu 2116
Ze zkoušek muzikálu 2116, který bude uváděn v pražském Divadle Semafor (16....

„Trávil jsem u něj doma hodiny, většinu času jsme debatovali o životě, náboženství, politice. Tam jsem se toho o něm dozvěděl nejvíce. Ne z jeho knih, které jsem všechny taktéž četl,“ popisuje Josephson, který už v Praze režíroval povedený muzikál Into the Woods.

„Oproti svým dílům byl Bradbury velký optimista. Myslím, že ty příběhy psal proto, abychom se do temné budoucnosti nikdy nedostali,“ dodává režisér. V době původních příprav Josephson pracoval v Praze, což prý Bradburyho zaujalo a chtěl projekt 2116 uvést v místě spojeném s Čapkovým R.U.R. a Havlovými hrami.

„Vypráví o kočovné cirkusové společnosti, která je na útěku před absurdními zákony, jež v roce 2116 platí,“ přibližuje děj Tomáš Vaněk, který v muzikálu ztvárňuje postavu Alberta Brocka.

V Bradburyho vizi, jež se odehrává za sto let, nebudou lidé smět mít tetování, číst dětem pohádky či veřejně projevovat radost, cirkusová společnost je tak považována za teroristy.

„Moje postava je stíhána za to, že ničí veškeré elektronické přístroje. Nenávidí, jak telefony a počítače ovládají a odosobňují lidi,“ doplňuje Vaněk.
Motiv, který Bradbury situoval do jedné ze svých povídek před lety, přitom dokonale sedí už na dnešní dobu.

„Mám rád, když jde sci-fi ruku v ruce s humorem, potřebuji tam vždy takové to mrknutí na diváka,“ poodhaluje kabaretní styl muzikálu Josephson. Prostory divadla Semafor si vybral nejen kvůli intimní atmosféře. „Dovedu si představit, že právě tahle společnost by za sto let hrála jako ta naše v muzikálu,“ dodává. 2116 nabízí rozličné hudební styly. „Bylo to těžké, ale i zajímavé – různorodost hudby má reprezentovat variabilitu Bradburyho psaní,“ přibližuje skladatel John Hoke.

„Je to však pořád divadlo, sci-fi známé z filmů tady diváci nenajdou. Pokoušíme se ale vytvořit co nejmagičtější a co nejfuturističtější svět,“ láká Vaněk.
Vedle něj se v muzikálu objeví třeba Michaela Horká, Peter O. Pecha či Olga Lounová. Muzikál 2116 plánuje v Praze pouhých dvanáct večerů.