Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brad Pitt nakupoval na basilejském veletrhu umění

  3:28aktualizováno  3:28
Umělci, galeristé, sběratelé a davy lidí se každoročně touto dobou sjíždějí do švýcarské Basileje. Důvod? Nejdůležitější prodejní přehlídka moderního a současného umění Art Basel. Pro artefakty si přijel i herec Brad Pitt a miliardář Roman Abramovič.

Brad Pitt | foto: Profimedia.cz

Letošní 39. ročník Art Basel se koná od 4. do 8. června. Více než 300 galerií z New Yorku, Paříže, Londýna a dalších světových metropolí zde představuje přes 1 000 umělců.

Úroveň nabídky je v Basileji vysoká. Návštěvník tu naráží na díla umělců, kteří v aukcích lámou světové rekordy – Marc Rothko, Francis Bacon, Lucien Freud či William de Kooning.

Abramovič si odvezl nábytek
Jednou z hlavních hvězd i "nákupčích" je letos Roman Abramovič, který v doprovodu své partnerky Darje Žukovové způsobil mezi galeristy větší rozruch než Brad Pitt.

Miliardář a vlastník fotbalového klubu Chelsea doposud nakupoval umělecká díla pouze na aukcích. V Basileji se objevil necelý měsíc poté, co v New Yorku utratil 120 milionů dolarů za obrazy Bacona a Freuda.

Žukovová chce v Moskvě otevřít muzeum, kde bude k vidění jejich soukromá sbírka včetně Baconova Triptychu a Freudova portrétu tučné ženy Benefits Supervisor Sleeping. Abramovič sice obdivoval sochu od Alberta Giacomettiho za 14 milionů dolarů, nakonec však koupil 12 kusů nábytku od  dánského  designéra Poula Kjaerholma.

Herec Brad Pitt, známý svou sbírkou současného designu, na veletrhu Art Basel utratil necelý milion dolarů za díla Rona Arada, Maxe Lamba či Ateliéru Van Lieshout.

Lokomotiva a Mao Ce
Součástí veletrhu je část nazvaná Art Unlimited, kde současní umělci představují díla, jež by se do galerijních kójí nevešla. Třeba starou lokomotivu s názvem Amnézie, na jejíž okna se promítají černobílé filmy z doby Mao Ce Tunga.

Do basilejského víru umění se zapojily i veletrhy Volta a Liste, na nichž se představují Češi – galerie Jiří Švestka a Hunt & Castner. Včerejšího panelu o vývoji uměleckých institucí ve východní Evropě se zúčastnil ředitel pražské galerie Tranzitdisplay Vít Havránek.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Najdete na iDNES.cz