Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brad Mehldau se hlásí k tradici i rocku

  17:35aktualizováno  17:35
Rovnou dvojalbem, a to dokonce živým, oblažil své četné fanoušky fenomenální americký pianista Brad Mehldau se svým Triem.

Brad Mehldau v roce 2007 v Rudolfinu | foto: Petra Hajská

Slavný newyorský jazzový klub Village Vanguard si na nahrávání zvolilo Brad Mehldau Trio už počtvrté: natočilo zde už druhý, čtvrtý a pátý díl série Art of the Trio z přelomu století. Tehdy ještě pianistu Mehldaua a kontrabasistu Larryho Grenadiera doplňoval bubeník Jorge Rossy. Ten je nyní nahrazen Jeffem Ballardem a dvojalbum Live je po tři roky staré studiové desce Day Is Done druhým počinem Tria.

Z pěti koncertů jeden
Byť se nahrávalo na pěti koncertech v říjnu roku 2006, album je z vybraných skladeb sestaveno přesně podle "playlistu", rozděleno na dvě poloviny, uvedeno i zakončeno představením hudebníků.

Navíc při soustředěném poslechu (který za to rozhodně stojí i díky skvělému zvukovému sejmutí a mixu) neunikne přesné rozložení nástrojů do zvukového spektra přesně tak, jak je známe z loňského koncertu v pražském Rudolfinu. Iluze je tedy dokonalá.

Stejně jako snad na všech albech, i na koncertech tohoto seskupení se repertoárově i interpretačně jedná o jakýsi průřez Mehldauovými inspiračními zdroji i (poněkud postmoderní) hudební současností, reprezentovanou jeho vlastními skladbami.

Těch je na albu pět a s jedinou výjimkou (Secret Beach zazněla už na loňském společném Mehldauově albu s Patem Methenym) dosud na žádném albu zveřejněny nebyly.

Například ve svižné Ruby´s Rub sám Mehldau přiznává inspiraci slavným pianistou Theloniem Monkem. Tento vliv je ostatně dobře znám - i vloni v Rudolfinu hrál Mehldau Monkovu skladbu Wee See.

Lyrikův nářez
O Mehldauovi se často říká, že je čistý lyrik, jak se ale ukazuje na mnoha místech živého alba, umí to spolu se svými dvěma kumpány pěkně rozpálit. A to jak prvoplánově v rytmičtějších kouscích, jako je slavná skladba C.T.A. Jimmyho Heatha, v níž se Mehldau Trio přihlašuje k bopové tradici, tak kdesi pod povrchem.

Tenhle "vnitřní nářez" je citelný třeba v Mehldauově Secret Beach, kde je finále vygradováno téměř k nevydržení, nebo v jakémsi pomyslném středobodu alba, totiž totálně dekonstruované písni rockové kapely Soundgarden Black Hole Sun.

Jeden z největších hitů období grunge v první půli 90. let Mehldau (sám se často označující za příslušníka "generace X", jež se ve své době prezentovala právě životním stylem a myšlením v duchu grunge) natáhl na skoro 24 minut, aniž by byť jen na vteřinu ztratil posluchače z pomyslného vodítka.

Tato metoda je ostatně pro něj příznačná, proslavil se svéráznými interpretacemi písní z ranku pop-music. Také toto album otevírá jeden z velkých hitů, písnička Wonderwall britské kapely Oasis.

Na opačném konci z historického hlediska, avšak hudebním segmentem, z něhož pochází, de facto podobná, je broadwayská balada ze 30. let More Than You Know, kterou Mehldau Trio interpretuje s nepředstíraným vhledem; když ve druhé polovině Mehldauovo piano osamí, můžeme si vychutnat jeho neuvěřitelný harmonický rozlet i citový ponor.

Zamávání Coltraneovi
Závěr alba má (možná) přímo povahu jakéhosi "statementu". Posledním číslem koncertu je totiž slavná skladba Johna Coltranea Countdown z jeho významného alba Giant Steps z roku 1959.

Jedná se o jednu ze skladeb, kterými - mimochodem na ploše pouhých 2 minut a 22 vteřin - Coltrane spoluzpůsobil jazzovou revoluci, v tomto případě v harmonickém slova smyslu, a známý bonmot, že "na znalosti 144 vteřin Countdown si mnozí muzikanti postavili svou kariéru", asi není daleko od pravdy.

Jestliže tedy Mehldauovo trio touto skladbou ve čtvrthodinové délce a se saxofonovým partem, převedeným do perlivého zvuku piana, svůj koncert uzavírá, lze to chápat jako jakési pomyslné "zamávání" jednoho hudebního inovátora druhému přes propast půl století.

A třeba i Mehldauův slib, že ve svém úsilí být součástí hudebních dějin, ale snažit se jimi (a z nich) kličkovat ryze vlastní cestou, nepoleví.

Brad Mehldau Trio Live
Nonesuch/Warner Music, čas 78:29 + 77:37
Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

VIDEO: Dotýkat se hvězd zpíváme líp než kdysi, vzpomíná Gott s Pilarovou

Eva Pilarová pokřtila své nové CD

Zpěvačka Eva Pilarová pokřtila svou desku duetů nazvanou Pilarka a přátelé. Kromě nových skladeb také s Karlem Gottem...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz