Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brabcův Máj: Tříska, osekaný děj a hippie

  20:16aktualizováno  20:16
S Kyticí režisér F. A. Brabec uspěl, teď to zkusí s Májem. Jeho přepis legendární Máchovy básně vstoupí ve čtvrtek do kin.

z filmu Máj (Matěj Stropnický, Sandra Lehnertová) | foto: Jan Vojtek

Všichni mu říkali, že Máj je nezfilmovatelný. Jenže o Erbenově Kytici to tvrdili taky, a přece se stala diváckým hitem. Takže režisér, kameraman a neúnavný pokušitel národní literární klasiky znovu prosadil svou. "Pro mě Máj zosobňuje příběh plný vášně," říká filmař o projektu za třicet milionů korun, který příští týden vtrhne naráz do třiatřiceti kin.

Mladí rebelové
z filmu Máj (Matěj Stropnický, Juraj Kukura)Spoluscenáristka Ivana Nováková si přesně vzpomíná na svou první reakci, když jí Brabec sdělil svůj nápad. "Zavolal a já si řekla – Tak to je další umělecká sebevražda," směje se. Nicméně časem našli k látce klíč. Rozhoduje síla obrazů, nálady a emocí, děj "osekali" na minimum a vypravěčem romantické balady učinili kata v podání Jana Třísky.

Vrací se do míst, kde vyústil v tragédii milostný trojúhelník mlynáře Schiffnera, jeho syna Viléma, vůdce tlupy loupežníků, a svůdné Jarmily – alias Juraje Kukury, Matěje Stropnického a Sandry Lehnertové. Vedle nich se na plátně objeví Vladimír Javorský coby farář, Nina Divíšková jako matka Jarmily nebo Kryštof Hádek v roli Vilémova pobočníka.

Trailer k filmu Máj

"Máchův Máj miluju, jsem schopen ho přednést kdekoli kdykoli. A právě tak s režisérem Brabcem budu vždycky znovu rád pracovat," prohlašuje Tříska. Pro debutující představitele milenců znamená Máj spíše povinnou školní četbu, nicméně oba v něm našli "své" motivy.

"Já jsem Máji porozuměla až na střední škole. Přečetla jsem ho celý, ne snad zrovna desetkrát, ale překvapil mě svou krásou a pochopila jsem, že jde vlastně o milostnou poezii," říká Lehnertová.

. Support Lesbiens a Máj

Poslechněte si titulní píseň k filmu Máj, kterou nahrála skupina Support Lesbiens. V rozhlasovém éteru skladba poprvé zazněla přesně na 1. máje.

A syn Martina Stropnického nezapře svou rebelskou pověst ve Straně zelených. "Máj se považuje za vrchol milostné lyriky, ale pro mě obsahuje hlavně filozofické a existenciální motivy vzpoury proti konformní společnosti a touhy po svobodě," prohlašuje Matěj Stropnický.

Buřičský duch se opravdu do filmu promítl: mladí lapkové mají podobu vesele provokativních rebelů včetně hýřivých úborů ve stylu hippies. "Byl to můj nápad, mladí kluci přece nemohou nosit staré loupežnické klobouky. Proto jsem je oblékla v duchu dětí květin, věčného symbolu volnosti, rebelie a lásky," vysvětluje návrhářka kostýmů Jaroslava Pecharová.

z filmu Máj (Matěj Stropnický, Juraj Kukura)

Když takhle vystrojili Viléma, pro kontrast k němu potřebovali zemitou osobnost otce – proto zvolili Kukuru. Také stylizaci Třískovy postavy vymyslel Brabec; vše a všechny podřídil tomu, aby každý obraz zastavený v jakémkoli okamžiku zůstal samostatným výtvarným dílem.

Hříšná podívaná
Dvě věci daly režisérovi opravdu zabrat. Předně moderní hudba, kterou dostali na starost Support Lesbiens. "Chtěl jsem kapelu, která má silné melodie a kytarové skladby. Řekli mi sice – Ty ses zbláznil, k tomu nikdo muziku neudělá! Ale zvládli to," vzpomíná Brabec.

z filmu Máj (Jan Tříska)Druhým oříškem byla filmová poprava. "Kolem ní jsme vedli obrovské diskuse, i děti na internetu hledaly všechny dobové možnosti," líčí Brabec, jak zkoumali nejkrutější způsob trestu smrti: lámání v kole. Tehdy prý "hodnějším" odsouzencům usekli hlavu předem, "zlobivějším" až po mučení, takže strašně trpěli. "Ale zase mohl Vilém ještě mrknout na Jarmilu, což se mi líbilo," vykládá Brabec, proč nakonec vybral drsnější variantu popravy.

Jak to bylo doopravdy? Máj vychází ze zločinu, jenž se skutečně stal pod Bezdězem před básníkovým příchodem do kraje, kde navíc tehdy ještě žil i druhý zdroj Máchovy inspirace, severočeský loupežník Václav Kumr. Otcovrah z městečka Dubá se jmenoval Hynek Schiffner; zamiloval se do dcery kováře, ale otec mu nechtěl dát svolení k sňatku.

z filmu Máj (Juraj Kukura)V sobotu 7. května 1774 šel starý Schiffner pracovat na chmelnici, kde ho syn ubil a mrtvolu ukryl. Po čase ji však našli a vrah se po výslechu přiznal. Putoval do vězení v Mladé Boleslavi, které Mácha "přenesl" na břeh jezera; byl odsouzen k smrti lámáním v kole a vícekrát marně žádal o milost. Veřejná poprava se konala 19. července 1774; byla prý hrůzná a svého druhu u nás poslední.

Z dnešního pohledu však katanské výjevy nevzbudí zdaleka takové pozdvižení jako jiné pasáže filmu, jež lze shrnout pod kategorie "hříšnost, smyslnost, nahota a drsná erotická výbušnost". Brabec sice pevně opakuje, že v žádném případě nechtěl, aby film vyzněl lascivně, ani distributor žádný problém nevidí, protože Máj jde do kin s přístupností od dvanácti let.

. První dojmy iDNES.cz z filmu Máj

Strašný lesů pán Stropnický připomíná hipíka

z filmu Máj (Vladimír Javorský)Ale jak se zachová Česká televize, která se na výrobě podílela, až bude film vysílat – troufne si ho pustit už v osm hodin večer? "To je častý strašák, ale já to tak nevnímám. Působení erotiky se odvíjí vždycky od příběhu a tady je namístě, takže vůbec nemám obavy z jakýchkoli námitek," uvedl Jaroslav Kučera z ČT.

Dočká-li se Máj podobného zájmu jako Kytice, může už Brabec přemýšlet, jakou českou klasiku zfilmuje do třetice. "Dám si to jako dárek k šedesátinám, čili za šest let, a bude to něco ještě složitějšího," napíná režisér. Už před časem však jeden ze svých snů prozradil: Karafiátovy Broučky.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz