Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Božský kvičák a šikovné retro slečny Duffy

  14:36aktualizováno  14:36
Říká si jen Duffy - plným jménem je Aimée Anne Duffy - a je dalším zázrakem, kterými Velká Británie zásobuje nenasytný svět populární hudby.

Duffy | foto: Universal Music

Čtyřiadvacetiletá Walesanka stojí v pomyslné řadě spolu s Amy Winehouse, Kate Nashovou, Adele a Lily Alenovou. Možná znějí všechny podobně, přičemž matricí zdá se být Amy Winehouse, ale Duffy z té řady přece jen něčím vybočuje - svým retro přístupem totiž míří do čistého popu.

Navíc mladá zpěvačka opravdu kariérou připomíná hvězdy šedesátých let. Vyrůstala ve velšském městečku Nefyn a anglicky se začala učit až v deseti. Snila o pěvecké dráze, ale jediné, co neustále dokola poslouchala, byla videokazeta jejího otce s televizním hudebním programem z šedesátých let.

. JAK SE PRODÁVÁ

Jen v Británii se alba Rockfeery prodalo na 700 tisíc kusů, v Česku pořád toupá v žebříčku prodejnosti a už pár týdnů se pohybuje v první desítce.

Šťastným řízením osudu si jí všimla manažerka gramofirmy Rough Trade Jeannette Lee, přivedla ji do Londýna a představila několika lidem z branže, především Bernardu Butlerovi, někdejšímu kytaristovi kapely Suede. Ten Duffy zahrnul starými soulovými nahrávkami a dívka začala připravovat své první album. Nazvala je Rockferry, vyšlo letos začátkem března.

Před necelými dvěma týdny se Duffy představila v Berlíně. Její vyprodaný koncert se konal v sále Postbanhof pro zhruba osmnáct set diváků. Duffy v modrobílém kostýmku s mini sukní, páskem a kvalitní šestičlennou kapelou s klávesami, dvěma kytarami, bicími, basou a perkusemi za zády vypadala neuvěřitelně - trochu Bond girl, trochu bílá sestra Diany Rossové, jejíž taneční kreace poměrně zdařile napodobila.

Duffy - videoklip Rockferry

Nicméně všechny tyto nedůležité postřehy byly v okamžení zapomenuty, když se v úvodní skladbě Rockferry poprvé naživo ozval její hlas, laserově pronikavý a čistý. Jen matně vzpomínám na podobný koncert, kdy hlas interpreta nebo interpretky byl takhle fascinující a při kterém publikum opakovaně pociťovalo slastné mrazení.

Duffy ve zhruba šedesáti minutách představila celé své debutové album s hity, jako je Serious, Stepping Stone nebo úžasná Warwick Avenue, zahrála i tři písničky, které na albu nejsou, včetně B-stran singlů Put It In Perspective a Oh Boy, rozbouřila vstřícné německé publikum v závěrečné Mercy a opět je extaticky zmrazila přídavkem s Distant Dreamer na úplném konci.

Duffy - Distant Dreamer (živě v Berlíně)

Najednou nevadilo, že to všechno bylo jaksi jen na nějakých osmdesát procent. Častější koncertování a výběr dalšího repertoáru těch zbývajících dvacet procent s přehledem brzy dodá.

Pokud přistoupíte na Duffyinu hru a přestanete vzpomínat, že takhle zpívala Dusty Springfieldová, že hudebně je to podle vašeho názoru vyvařený Motown a takovéhle šaty měla před čtyřiceti lety Helenka Vondráčková, tak se do Duffy a jejího Rockferry osudově zamilujete.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz