Spisovatelka Božena Němcová

Spisovatelka Božena Němcová | foto: ČTK

Klasikové v nedbalkách. Němcová neuměla šetřit, Neruda rád popíjel

  • 23
Životní příběhy českých klasiků všichni důkladně znají z rozsáhlých a často nudných školních výkladů. Jak umřel Karel Hynek Mácha, čím se inspirovala Božena Němcová nebo kde žil Jan Neruda, to není trochu pozornému absolventovi střední, dost možná i základní školy tajemstvím.

O jejich životních zklamáních, trápeních a neřestech se už ale tolik nemluví, a pokud ano, tak rozhodně jinde než na školní půdě. Jsou to přece klasici a o těch by se mělo mluvit jen v dobrém.

Kvůli bití vyskočila z okna

Toto pravidlo se knihou Klasikové v nedbalkách rozhodl porušit novinář a popularizátor dějin Jan Bauer, který čtenáři představuje Jana Nerudu, Karla Hynka Máchu nebo Boženu Němcovou v úplně jiném světle.

Spisovatelka Božena Němcová

Poslední zmíněná, často označovaná za největší českou ženu, měla problémy s financemi. Kromě toho, že se jí v průběhu života často nedostávaly, s nimi neuměla ani nakládat. Vhodným příkladem je využití peněz ze sbírky, kterou pro Němcovou uspořádala další výrazná česká spisovatelka Karolína Světlá.

„Němcová jí za vybrané peníze s úsměvem poděkovala a hned je nabídla jednomu mladému básníkovi k uhrazení jeho dluhů. A to ještě v přítomnosti Karolíny Světlé,“ píše Bauer. Za zbytek peněz uspořádala pro své blízké hostinu. Od té chvíle se vztahy mezi Světlou a Němcovou pohybovaly na bodě mrazu.

Jedním z hlavních důvodů jejího finančního strádání byl její muž Josef Němec, který kvůli vznětlivé povaze často přicházel o práci i nervy. To se jednoho večera dokonce projevilo tak, že na Němcovou doposud nevídaným způsobem fyzicky zaútočil, až byla donucena před ním vyskočit z okna. Se synem se poté vydala skrýt do Chlumce nad Cidlinou.

Hovězí vývar a pivo

Spisovatel Jan Neruda

Spořádaný život nevedl ani další velikán devatenáctého století Jan Neruda. Jeho druhým domovem byly hostince a hlavně plný stůl. Nerudovy pobyty v pivnici U Ježíška se tak protahovaly na dlouhé hodiny, kdy těžké hovězí vývary a omáčky prokládal slivovicí či pivem.

Jako pravidelný dezert si dopřával misku halušek. Na své četné pobyty v pražských lokálech si musel Neruda někde vydělat, protože příjem spisovatele by mu na takový život nestačil. A tak každý týden musel psát fejetony, jež jsou dnes pokládány za klenot české novinařiny. Ve skutečnosti pro Nerudu byly nepříjemnou povinností. „Ty fejetony psal těžce, s přemáháním, často si mi na to stěžoval,“ vzpomínal spisovatel Ladislav Quis a rozbil jednu legendu o českém velikánovi.