Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bourne je zpátky. Ale není to Bourne a není v něm Matt Damon

  9:31aktualizováno  9:31
Hollywood klame tělem. Novinkou Bourneův odkaz sice navazuje na slavnou trilogii, jenže původního hrdinu tu diváci nenajdou.

Doposud vypadala historie jedné špionážní legendy přehledně. První příběh agenta bez paměti Jasona Bournea vydal mistr špionážního žánru Robert Ludlum roku 1980. Televizní přepis Kdo je Bourne? následoval osm let poté. A s novým tisíciletím přišla slavná filmová trilogie s Mattem Damonem v titulní roli.

Načal ji Doug Liman, který úvodního Agenta bez minulosti natáčel i v Česku, a Paul Greengrass ji v dalších dvou dílech, Bournův mýtus a Bourneovo ultimátum, dovedl k filmařské dokonalosti.

Hvězda budoucnosti

Z filmu Bourneův odkaz

Čímž ságu, která v kinech vyvrcholila před pěti lety, pokládal za uzavřenou. Logicky: hrdina už vypátral, kdo a proč si s jeho pamětí i životem zahrával, ani Ludlum před svou smrtí již další pokračování nenapsal. Greengrass s Damonem se zkrátka už vracet nechtěli, režisér dokonce vtipkoval, že případný čtvrtý film by se musel jmenovat Bourne nadbytečný.

Jenže producenti neradi opouštějí zlatý důl, vždyť jen poslední film z bourneovské trojice utržil v kinech téměř půl miliardy. A tak vymysleli neobvyklé řešení: Bournea bez Bournea. Premiérový Bourneův odkaz tvrdí ve svém reklamním sloganu, že původní hrdina "nikdy nebyl jen jeden".

Souběžně s ním, aniž o sobě původně věděli, bojoval se spiknutím tajných služeb jiný agent. Ztělesnil ho hlavní představitel válečného dramatu Smrt čeká všude, tvář komiksových Avengers a předpokládaný nástupce Toma Cruise v sérii Mission: Impossible, herec Jeremy Renner, který si v posledních dvou letech vysloužil dvě nominace na Oscara a v souboji o roli Bourneova souputníka porazil patnáct jiných hvězdných adeptů.

Zase zrada

S Rennerem tedy začíná paralelní příběh od minulého konce. Jeho elitní zabiják Aaron Cross se ocitá v akci souběžně s dějem předchozího filmu, takže co vykonal Bourne ve svém Ultimátu, bezprostředně ovlivnilo Crossův život v Bourneově odkazu. Ale na rozdíl od svého kolegy trpícího ztrátou paměti ví Cross od samého začátku přesně, oč jde.

"Do programu elitních agentů totiž vstoupil bývalý voják zcela dobrovolně a za nejdůležitější považuje, aby jeho práce dávala smysl. Jakmile ho ztratí, musí se podle toho zařídit," shrnuje Renner svou postavu.

Jeremy Renner a Edward Norton

Jeremy Renner a Edward Norton

V Bourneovu ultimátu zlikvidoval Damonův hrdina tajný vládní program i jeho strůjce, nyní se však ukáže, že šlo jen o špičku ledovce. Pod ní se tají ještě rafinovanější systém utajených operací, který vede chladnokrevný profesionál v podání Edwarda Nortona.

Po Bourneově zásahu se pro jistotu rozhodne pohřbít i svou misi, ale má smůlu, že jeho čistku přežijí dva lidé: vedle Crosse ještě vědecká pracovnice neboli Rachel Weiszová. A svorně jdou pak zákeřnému šéfovi po krku.

Aby bourneovka bez Bournea neztratila nutnou logickou návaznost, přizvali producenti scenáristu Tonyho Gilroye, který po předešlých třech epizodách podepsal i čtvrtou; navíc se ujal i režie. Pokládá to za čistě praktický postup. "Už u předešlých dílů se scénář často dopisoval přímo při natáčení, aby se lépe přizpůsobil vybraným místům. Pokud si úpravy může udělat sám režisér, spoustu věcí to usnadní," věří Gilroy.

Velká neznámá

Jeremy Renner

Jeremy Renner

Podobně jako jeho předchůdce i nynější agent zbrázdí kus světa. Kromě New Yorku se točilo v Jižní Koreji nebo na Filipínách a první fanoušci, kteří už film viděli, se na internetu nadšeně šíří o scénách z kanadské Alberty či o finále v ulicích Manily, které si prý nezadá se stylem Greengrasse.

Ostatní z upoutávek hádají, jestli se mise "starého" a "nového" špiona propojí ve filmu důkladněji než v jedné scéně z Bourneova ultimáta. Nejvíc je však zaměstnává velká neznámá: dotáhne to i Bourneův nástupce na celou trilogii? Hollywood si to spočítá.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Najdete na iDNES.cz