Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boskovický festival bude letos opět „úplně jiný“

  13:26aktualizováno  13:26
Festival pro židovskou čtvrť v Boskovicích ani letos neslevuje ze své výlučnosti. Ve dnech 17. až 20. července na několika pódiích bude znít kromě rocku i jazz, vážná hudba, alternativa či world music.

Marta Töpferová | foto: Benjamin Kaufmann

Boskovice jsou jeden z mála letních festivalů, na jehož programu nenajdete žádné ze jmen, která podle mnohých pořadatelů údajně "nesmějí chybět" v žádné nabídce podobné akce, aniž by byla odsouzena k zániku. Tedy ani Divokej Bill, ani Wohnout, ani Kryštof... a přesto Boskovice letos vcházejí již do 16. ročníku.

Samozřejmě, Boskovice nejsou žádným "megafestivalem", jedná se o přehlídku středního typu, na loňském ročníku bylo podle pořadatelů kolem čtyř tisíc návštěvníků a horní limit, pro který ještě má akce kapacity, je jen o jednu tisícovku vyšší.

Přesto, či snad právě proto, na návštěvníky čeká tolikeré "povyražení", že z jeho množství by jiní "upekli" ročníků hned několik. Boskovice totiž nejsou jen akcí hudební, ale i divadelní, filmovou, literární, výtvarnou, konec konců i turistickou.

Hudební složka Boskovic se odehrává na třech hlavních pódiích. Na hlavním se v pátek a sobotu představí široké věkové i stylové spektrum kapel od klasiků typu Vlasty Třešňáka, Hudby Praha a Krásných nových strojů, přes oblíbené atrakce inteligentních festivalů jako je Neočekávaný dýchánek či Prouza, až po relativně čerstvé objevy, například Midi Lidi nebo Burana Orffchester.

Na menší, alternativněji laděné scéně Za muzeem, jež bude v provozu většinu dne, vystoupí mimo jiné brněnské alternativní kapely Ještě jsme se nedohodli a Boo, slovenský "rock s názorem" Živé kvety, nu-folkové projekty Circus Ponorka a Folk3mail a spousta dalších více či méně stylově nezařaditelných interpretů.

Třetí čistě hudební scéna, ta v zámeckém skleníku, se již po několik let zabývá výhradně jazzem ve všech jeho podobách a Boskovičtí tak ukazují, že i tento údajně okrajový žánr na festivalu může zaujmou mladé návštěvníky. Jeho program vzniká ve spolupráci s německou jazzovou scénou a programově je rozdělen zhruba půl napůl.

Koncerty se samozřejmě budou odehrávat i na spoustě dalších míst, například v zrekonstruované boskovické synagoze, kde zahraje slovenský klávesista Marián Varga či v kontextu world music bez nadsázky světoznámá Marta Töpferová. Klezmerová kapela Létající rabín bude vyhrávat po celém městě na ulicích.

Nabídka divadelních představení, jejichž většina bude prezentována na boskovickém hradě, obsahuje například inscenace Divadla Naboso, Lachtaního divadla, Skutru či Divadla v 7 a půl. Z filmové nabídky zmiňme alespoň retrospektivu režiséra Jiřího Krejčíka.

V neposlední řadě mohou návštěvníci shlédnout několik výstav včetně expozice významného fotografa Jana Lukase a jeho dcery Heleny Lukas Martemucci, či fotografa Ivana Prokopa, který vystaví ukázku ze svého i knižně vydaného projektu Devět židovských cest. Turisté se mohou zúčastnit cyklovýletu do Velkých Opatovic na prohlídku Moravského kartografického centra.

Permanentka na festival stojí v předprodeji 350 Kč, na místě o stokorunu víc. Systém nejrůznějších slev a podrobný program je k nahlédnutí na www.unijazz.cz.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Trutnov si ve finále zazpíval s Pavlem Bobkem

Pavel Bobek na festivalu v Trutnově (2008)

Nedělní finále 21. ročníku Open Air Music Festivalu v Trutnově se už obešlo bez velkých společenských akcí, jakými byly...

Nejekologičtější festival Glastonbury prodal devadesát procent lístků

Z festivalu v Glastonbury - ve stanovém městečku se ubytuje až 180 tisíc návštěvníků akce

Na obří hudební festival Glastonbury zbývají "poslední" lístky. Z celkového počtu 137 500 vstupenek, které byly v...

Spočítat lidi na rekordní fotce z Trutnova? Pomůže smývatelný fix

Trutnov 2008 - publikum v čele s Václavem Havlem při překonání rekordu v pořízení největší skupinové fotografie v Česku

Fotograf Jiří Jahoda už ví, že snímkem tisíců návštěvníků trutnovského Open Air Music Festivalu určitě překonal...

Najdete na iDNES.cz