Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boskovice: boj mezi lákavou a ještě lákavější nabídkou

  13:59aktualizováno  13:59
Tradiční Festival pro židovskou čtvrť má za sebou 16. ročník. Mezi 17. až 20. červencem se v Boskovicích velmi dobře bavilo kolem tří a půl tisíce lidí.

Festival Boskovice 2008 - kapela Létající rabín hraje před synagogou - Festival pro židovskou čtvrť, Boskovice (17. až 20. července 2008) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Stejně jako pořádající Unijazz není čistě hudební agentura ani boskovický festival neláká pouze fanoušky více či méně známých kapel či zpěváků. Moravské městečko, zvláště pak jeho historická část (židovská čtvrť, okolí zámku a hrad), ožívá všemi myslitelnými druhy umění - a je zalidněno skutečnými zájemci o ně.

Comebacky i progres za muzeem
Festival Boskovice 2008 - vstup do areáluSamozřejmě že hudební nabídka je i zde vždy nejvděčnější. Na scéně za muzeem, kde se hraje během dne, se vystřídala řada souborů, které jsou většinou dobře známy těm posluchačům, kteří se nespokojí jen s nabídkou komerčních rozhlasových stanic - což ovšem neznamená, že by tu zněla jen "alternativa pro náročné".

Mezi nejsilnější zážitky této scény patří vystoupení brněnské legendy Ještě jsme se nedohodli, která naznačila několika novými písněmi, že to s comebackem myslí vážně. Stejně tak další boskovický návrat - blok mezinárodních Boo - potvrdil fakt, že každé znovuobnovení kapely nemusí být jen matným odleskem staré slávy.

Festival Boskovice 2008 - KusumamVynikající vystoupení na tomto místě odehrály i soubory, které lze označit z toho či onoho úhlu za písničkářské: na jedné straně třeba Please The Trees, kteří napětí ukrývají pod zdánlivým klidem, na straně druhé rockový odvaz slovenské kapely Živé kvety. Její drive by rozhodně obstál i ve finále hlavního koncertu v boskovickém amfiteátru.

Vlastně všichni interpreti této scény (ale vlastně lze říci, že celého festivalu) přistupují k hudbě s pevným názorem a originálním postojem, platí to jak pro zřejmě už navěky "garážového" Smädného kmeta, tak třeba i pro vrcholně profesionální jednočlenný projekt Jana Ponocného Circus Ponorka.

Rabín létal po ulicích i hospodách
Páteční a sobotní večer a noc se nesly v režii hlavní scény v boskovickém amfiteátru. Přes jisté počáteční pochybnosti, zda někteří účinkující velký prostor "utáhnou", se ukázalo, že návštěvníci festivalu mají skutečně velmi široký záběr a vytvoří atmosféru, ve které je radost hrát.

Odrazilo se to na výkonu téměř všech. Za zvláštní zmínku stojí mimořádná soustředěnost Vlastimila Třešňáka i jeho kapely, stále chytlavé "retro" Hudby Praha či Krásných nových strojů, ba i elektronická show Midi Lidí. Jediným vážným dramaturgickým omylem bylo zařazení souboru Burana Orffchester, který se nese na módní balkánské vlně až příliš okatě zištně.

Festival Boskovice 2008 - výstava fotografií v syngozeSamozřejmě nebylo v silách jediného člověka obsáhnout všechny festivalové "atrakce" - v Boskovicích je víc než kdekoli jinde potřeba umět si vybírat a mít sílu oželet lákavou nabídku ve prospěch ještě lákavější. V jednu chvíli běží na více scénách hudba, program v kině, hrají divadla na hradě, vystavují se fotografie a ještě je například možné si s průvodkyní projít židovskou čtvrť (o tyto organizované prohlídky byl, mimochodem, letos několikanásobně větší zájem než kdykoli předtím).

Za zvláštní vypíchnutí stojí i novinka letošního ročníku, díky níž skutečně před hudbou nebylo možno "utéct" ani v ulicích města či v jeho restauracích, a to dokonce před hudbou vzhledem k názvu festivalu nejstylovější: po boskovicích totiž přecházela skupina Létající rabín, hrající akusticky židovský klezmer, a to skutečně všude tam, kde o to stáli. Škoda, že jen první den přehlídky - dobrý nápad by stál pro příští léta za rozvinutí.

Festival Boskovice 2008 - návštěvnice se psemBoskovice jsou jedním z těch festivalů, které "jdou proti proudu" - nezvou jména, která vévodí programům většiny letních akcí, rezignují na pyšnění se zahraničními jmény (která mají všude ve světě dávno po sezoně, ale čeští promotéři je stále ještě dokážou dobře prodat), jdou výhradně po kvalitě a kromě jiného nabízejí i jistý klid. Je báječné zjištění, že s tímhle menšinovým přístupem lze existovat už šestnáct let.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na festival SmíchOff

Rock for People 2008 - Tata Bojs

Portál iDNES.cz připravil soutěž o dvacet volných vstupenek na hudební festival SmíchOff Summer, který se koná v sobotu...

Spočítat lidi na rekordní fotce z Trutnova? Pomůže smývatelný fix

Trutnov 2008 - publikum v čele s Václavem Havlem při překonání rekordu v pořízení největší skupinové fotografie v Česku

Fotograf Jiří Jahoda už ví, že snímkem tisíců návštěvníků trutnovského Open Air Music Festivalu určitě překonal...

SOUTĚŽ: Vyhrajte volňásky na Semtex Culture

Zpěvák Shaggy

Portál iDNES.cz připravil bleskovou soutěž o volné vstupenky na jeden z posledních festivalů letní sezony Semtex...

Najdete na iDNES.cz