Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bořivoj Navrátil: U Odcházení jsme se smáli

  1:48aktualizováno  1:48
Herec Bořivoj Navrátil se dnes v pražské Arše představí po boku Jana Třísky v premiéře Havlovy hry Odcházení. Představí se v roli Hanuše, bývalého tajemníka a jediného věrného, který odcházejícímu kancléři Riegrovi zbyde.

Natáčení filmu Maharal: tajemné dědictví – Bořivoj Navrátil (15. září 2006) | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

"Už když jsem hru četl a ještě netušil, že v ní budu hrát, říkal jsem si, že tohle by byla role pro mě. Líbí se mi, že to je sice starý byrokrat, ale poctivec, který si nechce nechat za nehty ani erární pravítko," říká Navrátil.

Odcházení má dnes v pražském Divadle Archa světovou premiéru, dvakrát se však hrálo při veřejných generálkách před plným hledištěm.

Václav Havel přiznal, že hra pro něj na jevišti ožila. Ožila i pro přímé účastníky, tedy herce?
Samozřejmě, my jsme na ten okamžik, kdy ji předvedeme publiku, netrpělivě čekali. Většina z nás se shodla, že když jsme hru četli, tak jsme se přirozeně smáli nahlas. Když jsme zkoušeli, smích postupně uvadal. Potěšilo nás, že se tam nyní opět vrátil. Nechci tím říct, že by Odcházení mělo splňovat parametry veselohry. Havlovy postřehy a vůbec celá metoda, jakou píše hry, mi přijde velmi vtipná. Žádné ponory do psychologie postav.

Pro Havla hra nejen ožila, ale také se prý trochu proměnila.
Ano. David Radok přečetl hru spíše po existenciální linii, já to bral trochu povrchněji. Řekl bych, že i pan Havel měl původně malinko jinou představu a Radok mu něco nového otevřel. Vzpomněl jsem si přitom na Fráňu Šrámka. Jsem z generace, která  byla  Šrámkem  zasažená, miloval jsem jeho lyrický, impresionistický Měsíc nad řekou. Přitom Šrámek byl prý na premiéře překvapený, protože si myslel, že napsal veselohru. Něco podobného se, myslím, teď stalo i u Odcházení.

popisek Havlová v Odcházení chybí
roli vzdala ze zdravotních důvodů

S dramatickou tvorbou Václava Havla se jako herec setkáváte poprvé?
Ano, dříve jsem do jeho her vstupoval pouze jako čtenář nebo divák. Podle mého mínění nejvíc záleží na režisérovi. David Radok byl pro mě tím podstatným. Ze spolupráce s ním jsem měl velké potěšení, i když to byla velká dřina, protože on vůbec nepotřeboval přestávky.

Václav Havel dělal asistenta otci Davida Radoka, Alfrédu Radokovi. Vy jste s Alfrédem pracoval. Jsou si otec se synem jako režiséři podobní?
Jsem pyšný, že jsem určitou součástí tohoto radokovsko-havlovského kruhu. S Alfrédem Radokem jsem se setkal při práci na inscenaci Vůně květin v Národním divadle. Shodou okolností šlo o poslední věc, kterou Alfréd udělal před odchodem do emigrace. Davida jsem jako chlapce vídal na zkouškách. Jeho nabídka, abych hrál v Odcházení, mě naplnila nostalgií a musím říct, že otec a syn jsou si v práci podobní. Oba přesní, nic neponechávají náhodě, absolutně připravení, umanutí. Až posedlí prací. Po režisérovi takového typu se mi stýskalo. V Národním divadle jsem zažil režiséry Radoka, Macháčka, Pleskota, Krejču – tedy tvůrce, kteří svou připraveností měli před herci veliký předstih. Pak jsem si zvolna zvykal na to, že nás režiséři vláčejí svým hledáním. Nic proti tomu, ale někdy je to únavné.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Najdete na iDNES.cz