Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bořivoj Navrátil: U Odcházení jsme se smáli

  1:48aktualizováno  1:48
Herec Bořivoj Navrátil se dnes v pražské Arše představí po boku Jana Třísky v premiéře Havlovy hry Odcházení. Představí se v roli Hanuše, bývalého tajemníka a jediného věrného, který odcházejícímu kancléři Riegrovi zbyde.

Natáčení filmu Maharal: tajemné dědictví – Bořivoj Navrátil (15. září 2006) | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

"Už když jsem hru četl a ještě netušil, že v ní budu hrát, říkal jsem si, že tohle by byla role pro mě. Líbí se mi, že to je sice starý byrokrat, ale poctivec, který si nechce nechat za nehty ani erární pravítko," říká Navrátil.

Odcházení má dnes v pražském Divadle Archa světovou premiéru, dvakrát se však hrálo při veřejných generálkách před plným hledištěm.

Václav Havel přiznal, že hra pro něj na jevišti ožila. Ožila i pro přímé účastníky, tedy herce?
Samozřejmě, my jsme na ten okamžik, kdy ji předvedeme publiku, netrpělivě čekali. Většina z nás se shodla, že když jsme hru četli, tak jsme se přirozeně smáli nahlas. Když jsme zkoušeli, smích postupně uvadal. Potěšilo nás, že se tam nyní opět vrátil. Nechci tím říct, že by Odcházení mělo splňovat parametry veselohry. Havlovy postřehy a vůbec celá metoda, jakou píše hry, mi přijde velmi vtipná. Žádné ponory do psychologie postav.

Pro Havla hra nejen ožila, ale také se prý trochu proměnila.
Ano. David Radok přečetl hru spíše po existenciální linii, já to bral trochu povrchněji. Řekl bych, že i pan Havel měl původně malinko jinou představu a Radok mu něco nového otevřel. Vzpomněl jsem si přitom na Fráňu Šrámka. Jsem z generace, která  byla  Šrámkem  zasažená, miloval jsem jeho lyrický, impresionistický Měsíc nad řekou. Přitom Šrámek byl prý na premiéře překvapený, protože si myslel, že napsal veselohru. Něco podobného se, myslím, teď stalo i u Odcházení.

popisek Havlová v Odcházení chybí
roli vzdala ze zdravotních důvodů

S dramatickou tvorbou Václava Havla se jako herec setkáváte poprvé?
Ano, dříve jsem do jeho her vstupoval pouze jako čtenář nebo divák. Podle mého mínění nejvíc záleží na režisérovi. David Radok byl pro mě tím podstatným. Ze spolupráce s ním jsem měl velké potěšení, i když to byla velká dřina, protože on vůbec nepotřeboval přestávky.

Václav Havel dělal asistenta otci Davida Radoka, Alfrédu Radokovi. Vy jste s Alfrédem pracoval. Jsou si otec se synem jako režiséři podobní?
Jsem pyšný, že jsem určitou součástí tohoto radokovsko-havlovského kruhu. S Alfrédem Radokem jsem se setkal při práci na inscenaci Vůně květin v Národním divadle. Shodou okolností šlo o poslední věc, kterou Alfréd udělal před odchodem do emigrace. Davida jsem jako chlapce vídal na zkouškách. Jeho nabídka, abych hrál v Odcházení, mě naplnila nostalgií a musím říct, že otec a syn jsou si v práci podobní. Oba přesní, nic neponechávají náhodě, absolutně připravení, umanutí. Až posedlí prací. Po režisérovi takového typu se mi stýskalo. V Národním divadle jsem zažil režiséry Radoka, Macháčka, Pleskota, Krejču – tedy tvůrce, kteří svou připraveností měli před herci veliký předstih. Pak jsem si zvolna zvykal na to, že nás režiséři vláčejí svým hledáním. Nic proti tomu, ale někdy je to únavné.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Najdete na iDNES.cz