William Boyd s prvním výtiskem nové bondovky Solo

William Boyd s prvním výtiskem nové bondovky Solo | foto: AP

V nové knize se James Bond polepšil a miluje vejce. Míchaná vejce

  • 11
V Británii vyšel román Solo od Williama Boyda. Je to v pořadí třetí bondovka, kterou oficiálně zadali k napsání dědicové Iana Fleminga, stvořitele agenta 007. Zdá se, že dobře udělali, recenze na knihu jsou příznivé. Česky vyjde příští rok.

Nová bondovka je venku. A zdá se, že kritikové jsou spokojení. William Boyd, kterého jako tvůrce nového Bondova dobrodružství vybrali dědicové původního autora Iana Fleminga, pojmenoval svůj román Solo. A stvořil v něm prý hrdinu trochu jiného, ale v ledasčem i lepšího, než byl dřív.

Jak se rodil agent 007

Ian Fleming napsal první bondovku Casino Royale v roce 1953. Postavu agenta s povolením zabíjet vymyslel ve svém jamajském sídle nazvaném Zlaté oko, kde pozoroval ptáky - a jako nadšený ornitolog pojmenoval Bonda podle kapacity z oboru. Románů o Bondovi napsal dvanáct plus dvě knihy povídek. Po jeho smrti v akčních epizodách agenta pokračoval třeba Kingsley Amis, Sebastian Faulks nebo Jeffery Deaver.

"Jen málokterý Bondův protivník představuje takové nebezpečí, jakým je pro nového autora zvednutí Flemingovy rukavice. Stejně jako v případě těch největších soubojů jsou odměny lákavé, ale běda, když člověk neobstojí," uvozuje svoji recenzi britský Guardian.

Rasista a misogyn

Boyd obstál a stvořil bondovku, která se může směle rovnat s těmi nejlepšími z dvanácti původních románů, klidně i se slavným Casinem Royale. V Solu se mu podařilo vymodelovat "brilantní imitaci, která místy předčí prototyp".

Boyd je Bond - tak uzavírá Guardian svoji pochvalu. Bond je prý předně dnešní a nikoli včerejší, což se projevuje zejména obroušením hran jeho téměř rasistických a misogynních vlastností, kterými ho před více než šedesáti lety Fleming obdařil.

Boyd už minulý týden prohlásil, že zejména v raných bondovkách si hlavní hrdina nehlídal omezené postoje dané jeho třídní či etnickou příslušností a vzděláním. "Ne že by můj Bond byl ultramoderní, jen jsem se snažil, aby si byl vědom toho, jak se změnil svět kolem něj," vysvětlil Boyd. Kromě martini navíc tenhle Bond miluje ještě míchaná vejce, která konzumuje v obrovském množství.

Hubený jak vanilkový lusk

Solo se povětšinou odehrává v imaginárním africkém státě nazvaném Zanzarim. Mimochodem, Boyd se narodil v Ghaně a děj jeho několika předchozích románů je do Afriky také situován. Recenzent Telegraphu Boyda za smyšlený stát plísní, ale chválí ho za originální přirovnání (Byl tak neuvěřitelně hubený, že jeho ruce a nohy připomínaly vanilkové lusky). Vyčítá mu i příliš spletité a komplikované scény, které si čtenář nemůže příliš užít. A dává tři hvězdičky z pěti.

Další anglicky mluvící země si na Bonda počkají ještě týden, ve Spojených státech se na pultech objeví 8. října. Předchozí Bond od Jefferyho Deavera vyšel česky v nakladatelství Domino, toho Boydova vydá příští rok nakladatelství Mladá fronta.