Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bolest je pro Rammstein motivací

  11:14aktualizováno  11:14
Německá kapela Rammstein, která v úterý koncertovala na Strahově, si pohrává s hrůzou kolektivistických chorálů, chladem elektronického zvuku či s temnou mystikou ohňů. Lidem, kteří znají slovinskou sestavu Laibach, to nepřipadá příliš originální. Šestice Rammstein však opanovala stadiony v Německu a uspěla také ve Spojených státech. Přitom zpívá německy. "Když jazyk zakomponujete harmonicky do hudby, pak je jedno, jakou řečí zpíváte," tvrdí kytarista Richard Z. Kruspe.
Jak jste se seznámili s americkým režisérem Davidem Lynchem? Prý jste ho oslovili s nabídkou, aby vám natočil videoklip.
Ano, ale neměl čas, zrovna tehdy pracoval na filmu Lost Highway. Naši hudbu pak pro tento snímek použil. Doslechli jsme se, že během natáčení pouštěl muziku Rammstein hercům, aby podbarvil některé scény. To nás samozřejmě potěšilo.

Leží kořeny hudby Rammstein v německém kolektivismu, muzice elektronické skupiny Kraftverk, či v něčem jiném?
Především je nutné říct, že pocházíme z východního Německa. Vyrůstali jsme v komunismu a totalita se na nás určitě podepsala. Bylo to dvaadvacet let mého života. Přitom člověka prý nejvíce formují jeho první dva roky strávené na světě. Na druhou stranu jsem docela rád, že jsem na vlastní kůži zažil oba politické systémy. Jsem zkušenější. A hudba? Nás ovlivnily kapely jako Depeche Mode, Kiss nebo Led Zeppelin.

DISKOGRAFIE

Herzeleid

Sehnsucht

Live aus Berlin

Mutter

Na obalu vaší nové desky Mutter jsou vyfoceny mrtvé hlavy naložené v nějakém roztoku. Chtěli jste názvem Matka a těmito obrazy naznačit spojení mezi životem a smrtí?

Objevili jsme knihu, již napsali dva cestovatelé a ve které byly zveřejněny fotky zakonzervovaných lidí. Uchvátilo nás to. Sami jsme pak vytvořili podobné nelidské obrazy hlav. Na albu Matka je hodně témat, která se k nim vztahují: život, smrt, bolest nebo utrpení.

Muzika AC/DC je spíš o radosti, zatímco vy se zabýváte hrůzou, různými sexuálními deviacemi nebo frustracemi. Máte z té muziky nějaké potěšení?
Radost je výrazem kreativity, nicméně podle mě se osmdesát procent hudby na světě rodí z utrpení. Z této motivace vycházíme i my. Ale nemáme problémy vstupovat vedle AC/DC, jde přece o show. Naše a jejich pojetí hudby se tím neruší, nýbrž doplňuje.

Když jste natočili vlastní verzi skladby Stripped od Depeche Mode, využili jste ve videoklipu záběry z filmu Olympia od Leni Riefenstahlové. Tato režisérka oslavovala nacistický režim. Co vás na jejích záběrech upoutalo?
Vzato čistě umělecky, byla pionýrem v práci s kamerou. Její filmová estetika, to bylo něco jedinečného. Upoutaly nás její sportovní obrazy, které harmonizovaly s hudbou. Znovu musím důrazně opakovat, protože se nás na to novináři stále ptají: vedl nás výlučně estetický zážitek. Není v tom nic politického.

Na vašich koncertech hoří leccos včetně bubeníkových paliček. Čím vás tak přitahuje oheň?
Oheň je neskutečně silný prvek. Chvíli je zde a za chvíli může být pryč. Je to něco zcela nevypočitatelného. Fascinuje mě.

Natáčení videoklipu Sonne

Natáčení videoklipu Sonne

Berlínští Rammstein vystoupili 12. června na Strahově jako předkapela AC/DC.

Richard Z. Kruspe z německé kapely Rammstein, která vystoupila 12. června 2001 na pražském Strahově jako předkapela australských AC/DC.

Richard Z. Kruspe z německé kapely Rammstein, která vystoupila 12. června 2001 na pražském Strahově jako předkapela australských AC/DC.

Členové německé kapely Rammstein nešetřili na pražském Strahově pyrotechnickými efekty.

Členové německé kapely Rammstein nešetřili na pražském Strahově pyrotechnickými efekty.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Najdete na iDNES.cz