Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bolest je pro Rammstein motivací

  11:14aktualizováno  11:14
Německá kapela Rammstein, která v úterý koncertovala na Strahově, si pohrává s hrůzou kolektivistických chorálů, chladem elektronického zvuku či s temnou mystikou ohňů. Lidem, kteří znají slovinskou sestavu Laibach, to nepřipadá příliš originální. Šestice Rammstein však opanovala stadiony v Německu a uspěla také ve Spojených státech. Přitom zpívá německy. "Když jazyk zakomponujete harmonicky do hudby, pak je jedno, jakou řečí zpíváte," tvrdí kytarista Richard Z. Kruspe.
Jak jste se seznámili s americkým režisérem Davidem Lynchem? Prý jste ho oslovili s nabídkou, aby vám natočil videoklip.
Ano, ale neměl čas, zrovna tehdy pracoval na filmu Lost Highway. Naši hudbu pak pro tento snímek použil. Doslechli jsme se, že během natáčení pouštěl muziku Rammstein hercům, aby podbarvil některé scény. To nás samozřejmě potěšilo.

Leží kořeny hudby Rammstein v německém kolektivismu, muzice elektronické skupiny Kraftverk, či v něčem jiném?
Především je nutné říct, že pocházíme z východního Německa. Vyrůstali jsme v komunismu a totalita se na nás určitě podepsala. Bylo to dvaadvacet let mého života. Přitom člověka prý nejvíce formují jeho první dva roky strávené na světě. Na druhou stranu jsem docela rád, že jsem na vlastní kůži zažil oba politické systémy. Jsem zkušenější. A hudba? Nás ovlivnily kapely jako Depeche Mode, Kiss nebo Led Zeppelin.

DISKOGRAFIE

Herzeleid

Sehnsucht

Live aus Berlin

Mutter

Na obalu vaší nové desky Mutter jsou vyfoceny mrtvé hlavy naložené v nějakém roztoku. Chtěli jste názvem Matka a těmito obrazy naznačit spojení mezi životem a smrtí?

Objevili jsme knihu, již napsali dva cestovatelé a ve které byly zveřejněny fotky zakonzervovaných lidí. Uchvátilo nás to. Sami jsme pak vytvořili podobné nelidské obrazy hlav. Na albu Matka je hodně témat, která se k nim vztahují: život, smrt, bolest nebo utrpení.

Muzika AC/DC je spíš o radosti, zatímco vy se zabýváte hrůzou, různými sexuálními deviacemi nebo frustracemi. Máte z té muziky nějaké potěšení?
Radost je výrazem kreativity, nicméně podle mě se osmdesát procent hudby na světě rodí z utrpení. Z této motivace vycházíme i my. Ale nemáme problémy vstupovat vedle AC/DC, jde přece o show. Naše a jejich pojetí hudby se tím neruší, nýbrž doplňuje.

Když jste natočili vlastní verzi skladby Stripped od Depeche Mode, využili jste ve videoklipu záběry z filmu Olympia od Leni Riefenstahlové. Tato režisérka oslavovala nacistický režim. Co vás na jejích záběrech upoutalo?
Vzato čistě umělecky, byla pionýrem v práci s kamerou. Její filmová estetika, to bylo něco jedinečného. Upoutaly nás její sportovní obrazy, které harmonizovaly s hudbou. Znovu musím důrazně opakovat, protože se nás na to novináři stále ptají: vedl nás výlučně estetický zážitek. Není v tom nic politického.

Na vašich koncertech hoří leccos včetně bubeníkových paliček. Čím vás tak přitahuje oheň?
Oheň je neskutečně silný prvek. Chvíli je zde a za chvíli může být pryč. Je to něco zcela nevypočitatelného. Fascinuje mě.

Natáčení videoklipu Sonne

Natáčení videoklipu Sonne

Berlínští Rammstein vystoupili 12. června na Strahově jako předkapela AC/DC.

Richard Z. Kruspe z německé kapely Rammstein, která vystoupila 12. června 2001 na pražském Strahově jako předkapela australských AC/DC.

Richard Z. Kruspe z německé kapely Rammstein, která vystoupila 12. června 2001 na pražském Strahově jako předkapela australských AC/DC.

Členové německé kapely Rammstein nešetřili na pražském Strahově pyrotechnickými efekty.

Členové německé kapely Rammstein nešetřili na pražském Strahově pyrotechnickými efekty.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Když Andrew Lloyd Webber slaví, i Deep Purple se pustí do Jesuse

Deep Purple (O2 arena, Praha, 22. května 2017)

Autora muzikálů Evita či Jesus Christ Superstar není třeba dlouze představovat. Skladatel Andrew Lloyd Webber oslavil...

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

J.A.R. vydají desku remixů. Na Eskalaci bobra se objeví i Baumaxa

Kapela J.A.R.

Po triumfálním tažení s deskou Eskalace dobra, které v týdnu skupina J.A.R. završila třemi cenami Anděl, vydá po vzoru...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz