Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bolero nám zničí život, tvrdí odsouzení

  14:43aktualizováno  14:43
Tvůrci filmu Bolero čelí útokům mužů znovu odsouzených za vraždu medičky Ľudmily Cervanové. Případ, který inspiroval autorku scénáře, se na Slovensku táhne už 28 let. Pachatelé vinu popírají a tvrdí, že zfilmování celé kauzy jim zničí život. Chtějí miliony nebo soud.

Scénář filmu napsala Markéta Zinnerová, režie a kamery se ujal F. A. Brabec.

Šestice odsouzených z Nitry požaduje, aby se film vůbec do kin nedostal. Podáním trestního oznámení hrozí producentovi, scénáristce i České televizi, která je koproducentem.

Zatím poslali jen výzvu - upozornění na porušování a omezování lidských práv. Žádají po všech různě vysoké statisícové až mnohamilionové finanční odškodnění. Trestní oznámení bude následovat, pokud tvůrci nezaplatí.

Zinnerová: Je to jen inspirace
"Našli si nás na poslední tiskovce k filmu. Mluvili s námi asi dvě hodiny, ale já jsem pro ně jen bezvýznamný realizátor," řekl iDNES režisér a kameraman F. A. Brabec. "Nejvíc je zajímal pan producent a paní Zinnerová."

Skutečná vražda a její okolnosti přitom posloužily Markétě Zinnerové jen jako námět k filmu. Spisovatelka se o případ zajímala už dávno před tím, než ho justice znovu otevřela. - více o soudu v kauze Cervanová zde

Scénáristka vytvořila svébytný příběh ze současnosti, zredukovala počet postav, přizpůsobila si reálie i charaktery.

Požadavky se mohou zvyšovat
Pod dopis adresovaný České televizi se podepsalo pět odsouzených. Žádají, aby se ČT distancovala od šíření filmu. "Každý z podepsaných chce navíc po televizi půlmilionové odškodné, které se může vyšplhat až do milionů," potvrdil iDNES právník Martin Elger.

"Generální ředitel odepsal advokátovi odsouzených, že jejich požadavky jsou nepřijatelné a mimoběžné, protože skutečná událost je pouze motivem filmu. Bolero je zcela jiný detektivní příběh, v jiném čase a prostředí, s jinými postavami. Tak je to uvedeno v titulcích a tak je také film prezentován," vysvětlil právník České televize.

Všichni muži už za tento zločin ve vězení jednou byli. V roce 1982 nastoupili výkony trestu od čtyř do 24 let. Po revoluci byli propuštěni kvůli chybám v soudním řízení, ale nebyli zbaveni obvinění.

Případ se začal znovu přešetřovat, což trvá již 13 let. Za průtahy v mnohaletém prošetřování dostali dokonce statisícové odškodné.

Kauzu možná otevřel zájem médií
Státní zástupce případ znovu otevřel. Medializace kauzy v souvislosti s filmem pak možná průběh šetření urychlila. Verdikt soudu z 20. ledna 2004 zní: nepodmíněné tresty v rozmezí od tří do třinácti let.

Odsouzení mají za to, že výši trestu ovlivnila právě kampaň kolem Bolera. Podle Zinnerové však takové tvrzení zpochybňuje nezávislost soudu. Odsouzení se na místě odvolali, a vraždou se proto bude znovu zabývat slovenský nejvyšší soud. 

Advokát odsouzených vidí největší problém v tom, že film je představen veřejnosti jako rekonstrukce skutečné události, s tím rozdílem, že o vině v něm není pochyb.

"Paní Zinnerová veřejně v médiích prohlásila, že ji inspirovala skutečná událost a že vycházela ze spisů, které měla k dispozici," řekl iDNES Alan Böhm. Podle něj natočení filmu a kampaň kolem něj nejen urychlila soudní proces, ale ovlivnila i úterní verdikt soudu.

Bolero bude mít premiéru už na jaře. V hlavních rolích diváci uvidí například Martina Stropnického, Jana Potměšila, Jana Kačera, Evu Salzmanovou, Aloise Švehlíka a Evelynu Steimarovou i Jiřího Bartošku, jehož milenku hraje někdejší sexbomba z Peříčka Jana Štefánková.

Otce podezřelé dívky, kterou hraje Anna Polívková, si zahraje její otec Bolek Polívka. Role oběti připadla Barboře Seidlové. Dále uvidíme Davida Krause, Davida Švehlíka, Martu Vančurovou či Vlastimila Harapese. - Více zde

F. A. Brabec a Martin Stropnický na natáčení filmu Bolero.

Martin Stropnický

Autoři:Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Se synem nejsem v kontaktu. Marcela z Manželských etud byla hostem Za scénou

Za scénou: Helena Třeštíková a Marcela Haverlandová - celý záznam

Rozvedla se po dvou letech, dceru Ivanu, kterou vychovala sama, zabil vlak a se synem Tomášem z druhého vztahu má...

RECENZE: Stepaři a záplava hostů udělali z oslavy Vondráčkové estrádu

Helena Vondráčková v O2 areně (20. ledna 2018)

Na téměř tříhodinovou cestou do historie své hudební dráhy vzala Helena Vondráčková v sobotu publikum v pražské O2...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Další z rubriky

Se synem nejsem v kontaktu. Marcela z Manželských etud byla hostem Za scénou

Za scénou: Helena Třeštíková a Marcela Haverlandová - celý záznam

Rozvedla se po dvou letech, dceru Ivanu, kterou vychovala sama, zabil vlak a se synem Tomášem z druhého vztahu má...

KOMENTÁŘ: Český lev se loni zapotil. Co týden, to film. A zjevení chybí

Děj snímku Po strništi bos se ale odehrává v protektorátu, kdy je rodina...

Českého lva pro nejlepší film roku 2017 dostane Bába z ledu, Kvarteto, Milada, Po strništi bos nebo Špína. Což nejsou...

RECENZE: Animovaný film roku Coco dává naději, s níž se hned žije lépe

Záběr z animovaného filmu Coco

Sošku Oscara za nejlepší animovaný film má Coco prakticky v kapse. Ale pokud je na světě spravedlnost, měly by přijít i...

Najdete na iDNES.cz