Bolek a Lolek

Bolek a Lolek - Snímek z polského animovaného seriálu Bolek a Lolek | foto: archiv

Bolek a Lolek myslí na nové epizody, třeba z pardubických dostihů

  • 7
Populární dětský kreslený seriál Bolek a Lolek čeká nový život. Po třiceti letech sporů vykoupili autorská synové tvůrce Wladyslawa Nehrebeckého, kteří byli prapůvodními vzory pro dva hlavní hrdiny. A mají chuť vytvořit nové díly.

Nyní prý rozmýšlejí, jakou podobu by měla nová série mít, aby oslovila současného diváka, který je mnohem náročnější, než byly děti před třiceti lety.

A Bolek s Lolkem mohou poprvé zavítat i do Česka, pokud tvůrci využijí dosud nerealizovaný scénář, v němž hlavní hrdinové přijíždějí na koňské dostihy do Pardubic.

Bolek a Lolek ze Studia kreslených filmů ve městě Bielsko-Biala, které se nachází mezi jihopolskými Katovicemi a hranicemi s Českou republikou, se poprvé objevili na obrazovkách v roce 1963 v díle nazvaném Kuš.

Bolek a LolekBolek a Lolek

"Soutěž o kreslený seriál pro děti vyhlásila televize, Bolek a Lolek vyhráli bez většího nadšení. Myslelo se, že bude jedna série a dost, ale dětem se příběhy zalíbily, a tak nakonec vzniklo okolo 200 dílů a dva krátkometrážní filmy," řekl Mieczyslaw Wazny, jenž ve studiu pracuje přes 30 let.

Na cestách

Seriál se promítal ve 48 zemích. Zvláštností bylo to, že ačkoliv Bolek a Lolek cestovali po celém světě, nikdy nebyli v Sovětském svazu. "Autoři si totiž nedokázali představit, že by se hrdinové bez ochrany a dozoru milicionářů mohli pohybovat po Rudém náměstí," vysvětlil Wazny.

Na obrazovkách se pak vyšší a štíhlejší Bolek v červených kraťasech a žlutém tričku a menší a silnější Lolek ve fialových kalhotách se šlemi a bílým tričkem ukazovali 23 let. Na prosbu děvčat, která psala do televize, že nemají svojí hrdinku, přibyla ke dvěma chlapcům v roce 1973 Tola.

Výroba jednoho dílu trvala půl roku. Protože televize tlačila na autory, aby dílů rychle přibývalo, scénáře začalo psát několik lidí, více lidí také kreslilo a režírovalo.

Původní smlouvy se ztratily, a tak vznikl spor o autorství, který trval téměř třicet let. Nejvyšší soud v roce 2004 definitivně určil, že nápad se zrodil v hlavě Nehrebeckého, který byl také jedním ze tří prvních kreslířů. Dalšími byli Alfred Ledwig a Leszek Lorek.

S koncem seriálu výroba animovaných filmů v Bielsko-Bialej neskončila. Ve studiu vznikl například Slavný lovec Pampalini, kterého znaly i české děti, Rexík, Scény ze života draků, Mezi námi čápy a další.

Bolek a Lolek

V současnosti filmaři dokončují celovečerní kreslený film Koperníkova hvězda, který vypráví o životě slavného polského astronoma Mikuláše Koperníka. Ve filmu jsou prvky melodramatu, komedie i dramatu. Na obrázcích pracovalo 60 umělců, a to polských, českých i slovenských. Animace také využívá moderní techniku.

Koperníkova hvězda je největší produkcí tohoto typu v polské kinematografii. Náklady jsou kolem šest milionů zlotých (39 milionů korun). Autoři doufají, že celovečerní pohádka se stane stejně slavnou jako Bolek a Lolek.