Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bolek a chlast jako téma pro jeviště

  11:02aktualizováno  11:02
Hra ukrytá v další hře jako ježek v kleci - to je základní princip, na němž je vystavěna novinka Divadla Bolka Polívky Variace na chlast. Hned v úvodu se inscenace režiséra Doda Gombára prezentuje jako veřejná generální zkouška, a tak jsou diváci připraveni na nejrůznější odbočky, komentáře či přímé ataky herců do hlediště.

Samotný kus, který se zkouší - Brechtův Pan Puntila a jeho služebník Matti -, plyne během představení jako ponorná řeka. Chvílemi se herci drží přesně jeho postav i situací, zejména alkoholických eskapád statkáře Puntily a jeho vztahu k dceři Evě a k řidiči Mattimu. Vzápětí od nich odbočují k problémům své divadelní společnosti včetně vzpoury technického personálu.

Rozvolněná komediální struktura upomíná na principy Polívkových televizních Manéží, ale základní impuls vyšel přímo od Brechta. Na jeho podíl se upozorňuje ovšem nepřímo - zejména skrze jména dvou postav: Puntily přejmenovaného zde na Bertolta, kterého hraje Boleslav Polívka, a řidiče Mattiho - zde Brechta, jehož ztvárnil Martin Trnavský. Od této šarády se odvíjí i další vtípky, které jsou úplně srozumitelné jen divadelním fajnšmekrům. Kupříkladu žertovné žonglování s podobou finských jmen má sice oporu v Brechtově textu, ale většina diváků ho přečte jen coby jazykovou hříčku.

Svobodné překračování hranic od německého klasika k valašskému komikovi je ve Variaci na chlast usnadněno i tím, že je vše od první do poslední scény zahaleno do alkoholického oparu. Z něj se vynořuje rozevlátý Polívkův principál jako zosobnění dvojsečného vztahu k milované i proklínané tekutině: alkohol jako zdroj umělecké inspirace a lidské devastace zároveň.

Další z variací nabízí dvojrole Jiřího Pechy. Hraje prokurátora, propadajícího se až do nepříčetně delirických stavů, a zároveň jeho syna - sucharsky nudného senátora. Ve smršti výstřelků zábavných opileckých figur a figurek má své místo i dvojice Polívkových techniků Barin a Fretti, kteří dovádějí v dětských námořnických oblečcích, zatímco skepticky uměřený Brecht v Trnavského podání se v tak bizarní konkurenci prosazuje jen ztěžka. Objevem je ovšem obsazení trojrole statkářovy dcery, laborantky a děvečky Zuzanou Stivínovou, která střídá podoby lehce mondénní samičky, intelektuální myšky a humpolácké venkovanky ve velkém komediálním stylu.

Ve Variaci na chlast se objevují i pro Polívku typické scénické fórky - například hemžení loutek bílých myší či namalovaná kráva s přidělaným "opravdovým" vemenem. Od smíchu však není daleko ani ke snově poetickým obrazům, jako je zásnubní oslava, při níž účinkující i kulisy mají alkoholizovaně pokřivenou perspektivu. Komediantské vršení a vrstvení vtípků a gagů však vede k tomu, že zejména v druhé půli plyne inscenace rozvláčně - asi jako opilecké filozofování nad ránem.

Variace na chlast rozvíjí tu linii Polívkovy tvorby, jež na klasické klaunské kořeny roubuje zkušenost klauna éry televizní a preferuje zábavnost a diváckou vstřícnost. Přes onu vnější lehkost však nejde jen o nezávazné hrátky na téma démon alkohol. Inscenace totiž dává nahlédnout i do hereckých du ší a pocitů, které zakoušejí ti, kdo žijí na hraně mezi realitou a fikcí.

Boleslav Polívka a Dodo Gombár: Variace na chlast (Veřejná generálka)

Režie Dodo Gombár, scéna Marek Hollý, kostýmy Kamila Polívková,
hudba David Rotter

Premiéra 27. ledna.

Divadlo Bolka Polívky Brno a Frída Production

Zkouška hry Variace na chlast

Zkouška hry Variace na chlast

Zkouška hry Variace na chlast

Bolek Polívka při zkoušce hry Variace na chlast

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Najdete na iDNES.cz