Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj s Hollywoodem ubírá festivalu hvězd

aktualizováno 
Cannes (Od naší spolupracovnice) - Mezinárodní filmový festival v Cannes vede už léta tichou válku s hollywoodskými "majors", tedy obřími společnostmi, a současný 52. ročník není v tomto směru výjimkou. Filmy amerických velkoprodukcí se ani tentokrát neobjevují v soutěži, nýbrž jen mimo ni; to má ovšem za následek poměrně vzácný výskyt obecně uctívaných hereckých hvězd. Prvním velkým miláčkem davů po Seanu Connerym se tak stal Mel Gibson, který však vystupoval po festivalovém schodišti v roli producenta nejnovějšího díla kanadského tvůrce Atoma Egoyana Feliciina cesta.
Podobně jako Světlé zítřky vychází i tento film z románové předlohy. Jejím autorem je William Trevor a příběh dívenky, jež se vydá hledat svého nestálého přítele, je situován do průmyslových čtvrtí Birminghamu. Něžnou a bezbrannou Felicii hraje mimořádně talentovaná Elaine Cassidyová, avšak největším zážitkem je výkon Boba Hoskinse v roli jejího zachránce a potenciálního vraha. Nemá-li tedy Atom Egoyan po dvou předchozích pokusech (Exotica a Světlé zítřky) ani tentokrát na dosah Zlatou palmu, cena za mužský herecký výkon možná jeho film nemine.
Na stejnou cenu v ženské kategorii by měla právo Španělka Marisa Paredesová, jež se objevila v letošní soutěži dokonce už dvakrát. Jednak v Almodóvarově filmu Všechno o mé matce, dosud největším favoritu na výhru, jednak v díle Žádné dopisy pro plukovníka, které natočil Mexičan Arturo Ripstein s velkou pietou vůči předloze Gabriela Garcii Márqueze. Dalším autorem, jemuž soutěž vzdala poctu, byl Marcel Proust ve filmu Raoula Ruize Čas znovu nalezený. Jestliže oba tyto "literární" filmy jsou spíše kultivovanými ukázkami režijní profese než novým vkladem autorské osobitosti tvůrců, originalitou dovedenou až do extrému naopak hřeší nováček soutěže Francouz Bruno Dumont. Ústřední postavou jeho filmu Lidství je venkovský policista, pátrající po pachateli odporného násilného činu. Divák ovšem záhy pochopí, že kriminální zápletka je pouhou záminkou. Sleduje pozvolné uplývání času v létem rozpáleném městečku a poslouchá nicotné konverzace postav, prokládané na jedné straně naturalistickými výjevy až odpuzujících kopulací, na druhé straně průhledy do sociálního zázemí místní továrny. Dumontův film strhuje i popouzí nejen pomalostí a napůl amatérskými výkony neškolených představitelů, ale i zvláštním, nepříliš srozumitelným mysticismem - nicméně domácí kritika jej nepochybně bude zuřivě hájit.
Autor:


Témata: Mel Gibson

Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Objímá mě plyšák Pú, vylíčil Ewan McGregor v roli Kryštůfka Robina

Ewan McGregor s medvídkem Pú ve filmu Kryštůfek Robin

Ewan McGregor hraje ve filmu Kryštůfek Robin titulního hrdinu už v dospělosti, kdy znovu potká své kamarády z knih A....

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Najdete na iDNES.cz