Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bohnice ožijí hudbou a divadlem. Mezi ploty

  17:00aktualizováno  17:00
Po festivalu v Dobřanech u Plzně a v Brně-Černovicích vyvrcholí o víkendu letošní ročník festivalu Mezi ploty dvoudenní přehlídkou sto padesáti divadel, hudebních skupin, tanečníků, ale i autorského čtení v areálu pražské Psychiatrické léčebny v Praze 8-Bohnicích.

Mezi ploty 2006 - hlavní scéna - Praha (27.-28. května 2006) | foto: archiv Mezi ploty

Pořadatelé festivalu Mezi ploty si nemůžou stěžovat na nezájem diváků. "Loňský ročník navštívilo 30 tisíc lidí a podobnou účast očekáváme i letos," potvrzuje zakladatel festivalu Robert Kozler.

Organizátoři se spolu s Dopravním podnikem rozhodli letos odstranit důvod nejčastějších stížností největšího pražského festivalu pod širým nebem – špatnou dopravu.

"V sobotu i v neděli od 10:00 do 15:00 ve směru do Bohnic a od 20:00 do 22:00 ve směru k metru Kobylisy bude linka 200 jezdit každých pět minut," slibuje mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený. Navíc, většina autobusů bude nízkopodlažních a několik autobusů bude připraveno v záloze.

Posedmnácté na sedmnácti scénách
Již sedmnáctý ročník festivalu představí na sedmnácti scénách v areálu léčebny Bohnice na sto padesát divadelních souborů, zpěváků i hudebních skupin. Jen pro srovnání, když festival v roce 1992 začínal, hostil na jediné scéně jen dvanáct divadelních souborů.

I letos se mohou návštěvníci těšit na nové kapely či divadla. Vůbec poprvé zde zahraje a zazpívá legendární divadlo Semafor, na velký návrat po několika letech se zase chystají Psí vojáci. Poprvé bude léčebnou znít také metalová produkce v podání kapel jako Debustrol, Škwor, Törr nebo Root.

"Stejně jako loni chceme vyjít vstříc mladým, pro letošek jsme pro ně rozšířili  hiphopové pódium," doplňuje Kozler. Hlavní pódium v sobotu i v neděli bude patřit hvězdám, jako jsou Aneta Langerová, David Koller nebo skupiny Wohnout a Pražský výběr II.

Za divadlem do Bohnic
Během dvou dnů se v Bohnicích bude hrát i skvělé divadlo, představí se tu třeba Divadlo Na zábradlí, Divadlo v Dlouhé, Divadlo v Řeznické nebo Městská divadla pražská. Organizátoři nezapomněli ani na děti. V parku bude stan, kde bude na programu Kašpárek v rohlíku, vystoupí i loutková divadla Minor nebo Frydolín.

V programu lze najít i řadu nečekaných uměleckých spojení – třeba společné vystoupení kapely z Jedličkova ústava The Tap Tap s herci Petrem Čtvrtníčkem a Evou Holubovou.

Program profesionálních a poloprofesionálních hudebníků a divadelníků doplní i soubory zdravotně postižených. Pod vedením terapeutů si lidé v dílnách také vyzkoušejí, jak vytočit hrnek na hrnčířském kruhu, co se dělá s kolovrátkem, kterak uplést košík nebo upéct chleba.

Tradičně bez alkoholu
Pro tuto akci jsou charakteristické hromady nejrůznějších lahví, které se povalují u vchodu. Do areálu je totiž přísně zakázáno vnášet jakékoliv nápoje, a zejména ty alkoholické.

"Nesmíme zapomínat, že jsme v léčebně," upozorňuje Kozler. "Navíc máme jistotu, že sem lidi přijdou za kulturou, ne za alkoholem," dodává. V celém areálu léčebny se také alkohol neprodává.

Partnerským projektem festivalu Mezi ploty je festival Psycho Film Praha, který nabídne od 6. do 8. června v karlínském kině Atlas hrané snímky i dokumenty spojující náměty z oblasti psychiatrie a psychologie. Hlavním tématem letošního ročníku je eutanazie a sebevražda, s nimiž jsou spojeny otázky lékařské, etické i estetické.

Lístky na letošní festival Mezi ploty stojí v předprodeji 250 korun, na místě pak 280 korun. Permanentka na oba dny pak stojí 470 korun.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Hudební léto zakončí Eurotrialog, Tatrafest a Semtex Culture

Kabát- Josef Vojtek

I poslední prázdninový víkend nabízí tuzemským hudebním fanouškům několik festivalů. V Mikulově začíná již ve čtvrtek...

Hip Hop Kemp přitáhl 500 kapel a 20 tisíc fanoušků

Hip Hop Kemp 2008 - The Roots - Hradec Králové (25. srpna 2008)

Letošní sedmý ročník festivalu Hip Hop Kemp na letišti v Hradci Králové přilákal na 20 tisíc fanoušků hiphopové...

Spočítat lidi na rekordní fotce z Trutnova? Pomůže smývatelný fix

Trutnov 2008 - publikum v čele s Václavem Havlem při překonání rekordu v pořízení největší skupinové fotografie v Česku

Fotograf Jiří Jahoda už ví, že snímkem tisíců návštěvníků trutnovského Open Air Music Festivalu určitě překonal...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz