Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bohémský život tatínek nevedl

  16:46aktualizováno  16:46
- Petra Papoušková je dcerou známého režiséra, scénáristy a výtvarníka Jaroslava Papouška. Od malička vyrůstala v uměleckém prostředí. Po otcově smrti se ujala úkolu zprostředkovat veřejnosti alespoň něco z tvorby tohoto osobitého výtvarníka. Během rozhovoru v jejím příjemném pražském bytě plném obrazů Jaroslava Papouška vzpomínala nejen na filmová a malířská léta svého tatínka, ale třeba i na Miloše Formana.

Proč jste k uspořádání výstavy vybrala právě tento termín? Je to náhoda nebo v sobě datum skrývá nějakou symboliku?

Datum vychází hlavně z toho, jaké jsou termíny v galeriích a zámek v Roztokách nám nabídl právě toto datum. Nicméně shodou okolností v době, kdy výstava probíhá, je i výročí tatínkova úmrtí, protože on zemřel 17. srpna před čtyřmi lety.

Podle čeho jste vybírala obrazy? Jde o vaše oblíbená plátna?

Výběr se vždy částečně řídí prostorami galerie. Záleží na tom, jaká galerie je, zda unese větší formáty a tak. Někdy výstavy ladím i barevně. Tady jsem zkusila jinou metodu, tedy více různorodosti. Jsou tu všechny různé barevné škály, je to tedy vlastně takový průřez tatínkovou tvorbou. Na každou výstavu se také snažím dát obrazy, které jinde nebyly k vidění. Je to dáno tím, že tatínek má okruh přátel, známých a příbuzných, kteří vlastně chodí na všechny vernisáže, a tak se snažím, aby se jim obrazy neokoukaly, a proto zařazuji plátna, která ještě nikde jinde nebyla.

Když vzpomínáte na Jaroslava Papouška jako na otce, co se vám vybaví?

No, to je těžká otázka. On byl hrozně fajn, hrozně prima, takže já jsem ho opravdu milovala. Možná jako první věc se mi ale vybaví, že byl hrozně pracovitý a byla bych ráda, kdybych tuto vlastnost bývala podědila víc, protože on od rána do večera buď maloval, nebo psal či točil.

Jaké to tedy bylo vyrůstat v prostředí, kde se slovo film a výtvarné umění skloňovalo ve všech pádech?

Tatínek byl zvláštní. On nežil takový ten klasický život bohéma, takže se u nás do noci nestřídali přátelé, jak to bývá u lidí od kumštu. Mě připadalo, že se vlastně živí jako kdokoli jiný a nebrala jsem to jako něco výjimečného.

Padlo jablko daleko od stromu? Čím se vlastně živí dcera Jaroslava Papouška?

Vystudovala jsem češtinu a angličtinu, takže učím a překládám. Obrazy a malování mám, myslím, v oku, ale ne v ruce. Samozřejmě jsem malovala povinně na základní škole, ale od té doby vím, že je lepší, když se na obrazy dívám, než abych se je pokoušela malovat.

V dobách, kdy váš otec spolupracoval na řadě filmů s Milošem Formanem, mezi nimi také vzniklo přátelství a obě rodiny se sblížily. Kamarádila jste se s Formanovými kluky?

Já jsem se s nimi neznala, protože oni byli o moc starší. Pak Miloš Forman emigroval.

Takže vlastně na Miloše Formana žádné vzpomínky nemáte.

Vlastně ne. Jen jednu. Když Forman natočil Amadea, tak jsme měli doma takové malé soukromé promítání, a když film skončil, tak jsem se rozplakala a pamatuji se, jak mě pan Forman utěšoval.

V trilogii o Homolkových hráli oba synové Miloše Formana, netoužila jste také stát před kamerou?

Já jsem hrála. Dokonce právě v jedněch Homolcích dítě v kočárku, což si pochopitelně nepamatuji. Ale pak jsem hrála v Ženě pro tři muže takovou malou holčičku. Ten film hrozně brzy stáhli, protože v něm hrála Lenka Kořínková, která emigrovala. A nakonec jsem hrála ve filmu Konečně si rozumíme také takové děvčátko. Nikdy mě ale nenapadlo, že bych se měla herectvím živit.

Našel tatínek inspiraci k filmům o Homolkových přímo u vás v rodině?

To by vám možná lépe řekla maminka. Tatínek vždycky říkal, že ho inspirovaly maminčiny rodiče, s čímž ona tedy nesouhlasí a nelíbí se jí to.

Konzultoval tatínek někdy podobu filmů s rodinou?

Filmy ani tak ne, výraznější to bylo u obrazů. Tatínek maloval třeba celý den, a jak se nehnul od obrazu, tak ztratil vlastně odstup a pak se nás ptal, jestli má něco přidat a podobně. Nedodělal v podstatě obraz, aniž by se nás nezeptal, jestli už je plátno skutečně hotové.

Který film a který otcův obraz byste postavila v pomyslném žebříku na první místo?

U filmů jsou to spíše jednotlivé výjevy nebo záběry. U obrazů mám třeba období, kdy mi jsou některé bližší. Možná takový můj erbovní obraz je portrét malíře Františka Tichého, který se jmenuje Balanc. V obraze se totiž skrývá i taková symbolika nalezení jakési životní rovnováhy.

Co byste tatínkovi vzkázala na onen svět?

Asi by mne zajímalo, jestli by mi odsouhlasil, co dělám a jak žiju a jestli se mu líbí, jak nakládám s jeho obrazy. Na to bych se ho zeptala, to bych chtěla vědět.

Dcera Jaroslava Papouška, Petra Papoušková, před svým nejoblíbenjěším obrazem - Balanc, portrét malíře Františka Tichého.

Autor:


Témata: Miloš Forman

Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz