Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bohdan Sláma debutuje Divokými včelami

  17:08aktualizováno  17:08
Do kin přichází filmový debut Bohdana Slámy Divoké včely. V hlavních rolích se představí známí herci jako Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška či Jaroslav Dušek, hlavní roli však tvůrci svěřili neznámému Zdeňku Raušerovi. Hořkosladká komedie vypráví příběh o citové izolaci mladých lidí, kteří žijí v uzavřeném světě zapadlé vesnice na severu Moravy. Čerstvě plnoletý nesmělý lesní dělník Kája (Zdeněk Raušer) je nešťastně zamilovaný do prodavačky z vesnického kiosku Božky (Tatiana Vilhelmová).

Božka si čím dál více uvědomuje svou osamělost, jednak ve vztahu k prostředí, v němž žije, jednak k místnímu idolu Laďovi (Pavel Liška), obdivovateli Michaela Jacksona. Na nečekanou návštěvu do vesnice přijíždí Kájův starší bratr Petr (Marek Daniel)  a na povrch začnou vystupovat do té doby utajované skutečnosti. Na hasičské zábavě se odkrývají skryté lásky a averze, které si hrdinové až dosud nepřipouštěli.

Divoké včely
(ČR, 2001)

scénář a režie Bohdan Sláma
kamera Diviš Marek
hudba Miroslav Šimáček
hrají

Tatiana Vilhelmová Zdeněk Raušer Pavel Liška
Jaroslav Dušek
Marek Daniel
a další

délka 92 minut
žánr hořká komedie

Divoké včely - premiéry

kina 8. listopadu 2001
"Oblbly mě ty postavy," vysvětluje režisér Sláma důvod, proč si vybral ke zfilmování takový námět, a dodává:"Podařilo se jim oblbnout mě natolik, že z toho vznikl film - z toho oblbnutí, z toho údivu. Hlavně tam byl ten Kája, postava přebývající v jakési neprolomitelné vytrženosti ze světa, čistá, neuchopitelně čistá postava, a proto totálně bezbranná, postava vydaná na pospas těm nejkrutějším trapasům. Jaké má zázemí? Otec, vesnický polointelektuál se svými duchovními pohyby, babi mezi mikrovlnkou a hracím automatem...A kdesi na druhém konci vesmíru ta Božka, Božka, pro kterou Kája neexistuje."

Název Divoké včely tvůrci zvolili jako symbol lásky spojené s tajemstvím neklidu a touhou.

V civilu představitel hlavního hrdiny Zdeněk Raušer přes zimu topí v kotelně a v létě nedělá nic. Chtěl by řídit kamiony, ale kvůli alkoholu mu vzali řidičský průkaz. "Ta postava prostě nejde hrát. Není tam co hrát," říká režisér. "Tam lze jenom bejt v prostotě a svatosti té postavy. Hledal jsem někoho, kdo nebude muset nic hrát."

Tatiana Vilhelmová (představitelka Božky)
na sebe upoutala pozornost ve snímku Saši Gedeona Indiánské léto. Studovala konzervatoř, ale studium nedokončila. Řadu dramatických rolí ztvárnila na jevišti Národního divadla, divadla Rokoko a Kašpar. Známa je také ze snímků Šeptej, Čas dluhů, Návrat idiota či Eliška má ráda divočinu.


Pavel Liška (představitel Ladi)
před kamerou debutoval v titulní roli filmu režiséra Saši Gedeona Návrat idiota. Naposledy se před kamerou objevil v menší roli v komedii režisérky Věry Chytilové Vyhnání z ráje. Je kmenovým hercem brněnského HaDivadla.


Jaroslav Dušek (představitel hajného)
začínal jako herec v Nedivadle Ivana Vyskočila. Roku 1981 založil divadlo Vizita, kde hraje improvizovaná představení většinou s houslistou Martinem Zbrožkem. Účinkoval ve filmech Vrať se do hrobu, Kouř, Don Gio, Kamenný most. Popularitu mu přinesly zejména dva snímky Jana Hřebejka - Pelíšky a Musíme si pomáhat. Byl moderátorem rádia Limonádový Joe a moderoval posledního Českého lva.


Bohdan Sláma (režisér snímku)
Roku 1997 ukončil studium režie na FAMU. Jeho absolventským filmem byly Akáty bílé. Za svůj debut však tvůrce považuje až svůj nový snímek Divoké včely.

Fotografie z filmu Divoké včely.

Divoké včely Bohdana Slámy v oscarovém klání neuspěly. Mezi pět snímků nominovaných na nejlepší zahraniční film se nedostaly.

Fotografie z filmu Divoké včely.

Fotografie z filmu Divoké včely.

Fotografie z filmu Divoké včely.

Fotografie z filmu Divoké včely.

Fotografie z filmu Divoké včely.

Fotografie z filmu Divoké včely.

Fotografie z filmu Divoké včely.

Fotografie z filmu Divoké včely.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Najdete na iDNES.cz