Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boháč, exekutor, kulisák. Režisér Zelenka má pro Polívku tři role

  3:07aktualizováno  3:07
Po Janě Hlaváčové či Vilmě Cibulkové se v povídkovém cyklu hereckých portrétů Setkání s hvězdou představí známý klaun, valašský král a nositel dvou filmových Českých lvů Bolek Polívka. "Bude to jeho benefice," slibuje režisér Zdeněk Zelenka.

Bolek Polívka na své farmě v Olšanech | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Rodí se typická srdeční záležitost. Brněnské studio České televize si pro další díl cyklu Setkání s hvězdou vymohlo "svého" Bolka Polívku, Valacha rodem i duší, a herec si zase vybral "svého" režiséra Zdeňka Zelenku, s nímž před pěti lety natočil ceněný příběh alkoholika Hodina klavíru.

Žvanivý ministr

Tentokrát však nepůjde o vypjaté drama, nýbrž o trojici komedií, přičemž každá z nich nabídne Polívkovi naprosto odlišnou hereckou polohu. "V jedné povídce si zahraje uřvaného naboba, který jde na všechno přes politické nitky, ve druhé exekutora s brejličkami a ve třetí nemluvného kulisáka," líčí režisér hrdiny scénářů, které psali Luboš Polák a Martin Bezouška.

Tváře Bolka Polívky

V současné době, už po sérii zkoušek a pár dní před pondělní první klapkou, Zelenka ještě herci upravuje takzvaně "do pusy" text poslední historky. Polívka se v ní ukáže v nezvykle tiché postavě, typově prý příbuzné legendárnímu Jindřichu Plachtovi. "Polívkův kulisák, který v divadle po letech potká svého dávného kamaráda – nyní ministra – totiž skoro nepromluví. Naopak neustále žvaní ministr, jehož hraje Arnošt Goldflam, a teprve ve finále si mlčenlivý kulisák vezme slovo. Ale co mu pak řekne, sedí naprosto přesně; to zkrátka musí zazvonit," shrnuje Zelenka.

Protože celý projekt se až do 10. dubna natáčí a pak i střihá v moravské metropoli, před kamerou se po boku Polívky objeví vesměs jeho brněnští kolegové – Jiří Pecha, Simona Peková nebo Zdeněk Černín. Režisér si však s sebou přiveze dva mladé herce, jejichž talent si ověřil už v detektivním cyklu s Jiřinou Bohdalovou Ach, ty vraždy: Jana Hofmana a Martina Krause.

Oddechová podívaná

Na Hofmana čeká post Polívkova učedníka v exekutorské povídce s prvky sci-fi. Hrdina, jenž právě v terénu zacvičuje svého profesního nástupce, se totiž ocitne v časové smyčce – a z ní Polívka vyzíská bizarní dvojroli v situaci, kdy zabavuje majetek sám sobě.

Z natáčení série krimikomedií Ach, ty vraždy! - Kanadská noc (režisér Zdeněk

Režisér Zdeněk Zelenka při natáčení série krimikomedií Ach, ty vraždy! - obřadní síň na pražských Olšanských hřbitovech.

Kraus se stane Polívkovým synem v příběhu, který hlavního aktéra promění v podnikatele zvyklého využívat lobbistů a politiků. Takže když boháčova potomka pozvou do televizní debaty, otec mu doslova nadiktuje, jak má vystupovat a co říkat, aby vyhověl jeho spletitým zájmům. Jenže mladík se přímo ve studiu zamiluje do své názorové oponentky a zapomene na veškeré rady svého tatínka, v jehož bytě už během televizního přenosu drnčí telefony rozezlených mocenských kumpánů.

"Na scénu, kdy Polívka před obrazovkou jen nevěřícně zírá a při každém synovu slovu zuřivě nadskakuje, se vyloženě těším," přiznává režisér – a divákům slibuje oddechovou podívanou s Polívkovou beneficí.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz