Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boháč, exekutor, kulisák. Režisér Zelenka má pro Polívku tři role

  3:07aktualizováno  3:07
Po Janě Hlaváčové či Vilmě Cibulkové se v povídkovém cyklu hereckých portrétů Setkání s hvězdou představí známý klaun, valašský král a nositel dvou filmových Českých lvů Bolek Polívka. "Bude to jeho benefice," slibuje režisér Zdeněk Zelenka.

Bolek Polívka na své farmě v Olšanech | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Rodí se typická srdeční záležitost. Brněnské studio České televize si pro další díl cyklu Setkání s hvězdou vymohlo "svého" Bolka Polívku, Valacha rodem i duší, a herec si zase vybral "svého" režiséra Zdeňka Zelenku, s nímž před pěti lety natočil ceněný příběh alkoholika Hodina klavíru.

Žvanivý ministr

Tentokrát však nepůjde o vypjaté drama, nýbrž o trojici komedií, přičemž každá z nich nabídne Polívkovi naprosto odlišnou hereckou polohu. "V jedné povídce si zahraje uřvaného naboba, který jde na všechno přes politické nitky, ve druhé exekutora s brejličkami a ve třetí nemluvného kulisáka," líčí režisér hrdiny scénářů, které psali Luboš Polák a Martin Bezouška.

Tváře Bolka Polívky

V současné době, už po sérii zkoušek a pár dní před pondělní první klapkou, Zelenka ještě herci upravuje takzvaně "do pusy" text poslední historky. Polívka se v ní ukáže v nezvykle tiché postavě, typově prý příbuzné legendárnímu Jindřichu Plachtovi. "Polívkův kulisák, který v divadle po letech potká svého dávného kamaráda – nyní ministra – totiž skoro nepromluví. Naopak neustále žvaní ministr, jehož hraje Arnošt Goldflam, a teprve ve finále si mlčenlivý kulisák vezme slovo. Ale co mu pak řekne, sedí naprosto přesně; to zkrátka musí zazvonit," shrnuje Zelenka.

Protože celý projekt se až do 10. dubna natáčí a pak i střihá v moravské metropoli, před kamerou se po boku Polívky objeví vesměs jeho brněnští kolegové – Jiří Pecha, Simona Peková nebo Zdeněk Černín. Režisér si však s sebou přiveze dva mladé herce, jejichž talent si ověřil už v detektivním cyklu s Jiřinou Bohdalovou Ach, ty vraždy: Jana Hofmana a Martina Krause.

Oddechová podívaná

Na Hofmana čeká post Polívkova učedníka v exekutorské povídce s prvky sci-fi. Hrdina, jenž právě v terénu zacvičuje svého profesního nástupce, se totiž ocitne v časové smyčce – a z ní Polívka vyzíská bizarní dvojroli v situaci, kdy zabavuje majetek sám sobě.

Z natáčení série krimikomedií Ach, ty vraždy! - Kanadská noc (režisér Zdeněk

Režisér Zdeněk Zelenka při natáčení série krimikomedií Ach, ty vraždy! - obřadní síň na pražských Olšanských hřbitovech.

Kraus se stane Polívkovým synem v příběhu, který hlavního aktéra promění v podnikatele zvyklého využívat lobbistů a politiků. Takže když boháčova potomka pozvou do televizní debaty, otec mu doslova nadiktuje, jak má vystupovat a co říkat, aby vyhověl jeho spletitým zájmům. Jenže mladík se přímo ve studiu zamiluje do své názorové oponentky a zapomene na veškeré rady svého tatínka, v jehož bytě už během televizního přenosu drnčí telefony rozezlených mocenských kumpánů.

"Na scénu, kdy Polívka před obrazovkou jen nevěřícně zírá a při každém synovu slovu zuřivě nadskakuje, se vyloženě těším," přiznává režisér – a divákům slibuje oddechovou podívanou s Polívkovou beneficí.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Najdete na iDNES.cz