Bob Geldof

Bob Geldof | foto: Universal

Bob Geldof v utajení přemýšlel, jak skládat dobře prodejné písně

  • 1
Populární irský zpěvák a politický aktivista se tento týden vrátil po bezmála deseti letech s novým albem. Nese lehce ironický název How To Compose Popular Songs That Will Sell.
Bob Geldof: How To Compose... (obal alba)

Bývalý punker, zpívající posléze na sólové dráze příjemný poprock s prvky irské lidové hudby, se blíží šedesátce, kterou oslaví letos v říjnu. V posledních letech o něm bylo slyšet spíše v souvislostech politického a lidskoprávního aktivismu. Proto je nové album do značné míry překvapením.

S tím ostatně bezpochyby kalkuloval i jeho protagonista. Novou desku, kterou nazval How To Compose Popular Songs That Will Sell (Jak skládat populární písně, které se budou dobře prodávat), připravoval totiž v naprostém utajení, stranou obvyklých postupů hudebního byznysu.

Bob Geldof

Všech čtrnáct písní nové desky Bob Geldof natočil se svou doprovodnou kapelou u sebe doma nebo ve studiích svých nejbližších přátel. Po boku mu stál osvědčený producent Pete Briquette. Ten s Bobem Geldofem spolupracuje již dlouhá léta a stál spolu s ním i u zrodu charitativního projektu Band Aid.

Přestože by ironický název nového alba, zvlášť v souvislosti s někdy až ostentativním Geldofovým rebelstvím, mohl napovídat, že půjde o kritiku současných poměrů v showbusinessu, zpěvák sám říká, že písně na How To Compose Popular Songs That Will Sell jsou "plné lásky, naděje a radosti".

Bob Geldof

Live 8Narozen 5. října 1951. Irský zpěvák, skladatel, občasný herec a politický aktivista. V polovině 70. let založil punkovou skupinu The Boomtown Rats, se kterou hrál až do poloviny následující dekády. V roce 1986 nastoupil na sólovou dráhu. Pod svým jménem vydal dosud pět alb, zatím posední Sex, Age & Death v roce 2001. Bob Geldof se proslavil i hlavní rolí ve filmovém zpracování dvojalba Pink Floyd The Wall (1982, režie Alan Parker). Z jeho politických aktivit jsou nejznámější projekty na podporu hladovějících rozvojových zemí: Band Aid (1984), Live Aid (1985) a Live 8 (2005). Na jedné straně gigantické koncerty přinesly Geldofovi návrhy na udělení Nobelovy ceny za mír, na straně druhé byl často napadán za neprůhledné rozdělování finančního výtěžku a přehnané bombastičnosti zmíněných akcí. V Česku koncertoval Bob Geldof dvakrát, naposledy v roce 2004 jako hlavní hvězda festivalu Colours Of Ostrava.