Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bob Dylan získal rockerům první Pulitzerovu cenu

  0:01aktualizováno  0:01
Pulitzerovy ceny, nejvýznačnější americké ocenění spisovatelů, mají své vítěze. Prvním rockerem v historii, který si prestižní vyznamenání převezme příští měsíc na slavnostním obědě na Kolumbijské univerzitě, je Bob Dylan.

Rocker a Pulitzerova cena? Díky Bobu Dylanovi tohle spojení už od pondělního večera nezní jako pouhý vtip. Slavný americký muzikant, skladatel, spisovatel a básník byl v New Yorku vyznamenán speciální Pulitzerovou cenou za "zásadní přínos populární muzice a americké kultuře vůbec". Poprvé v historii tak Pulitzerova cena putuje do rukou rockového muzikanta.

popisek Dylan vystoupí v Ostravě
Písničkář přijede omrknout haldy

Začínal sice u folku, ale během kariéry prošel country, blues, a ve své tvorbě obsáhl v neposlední řadě i rock. Ocenění, o němž rozhoduje na rozdíl od běžných kategorií celá porota, je pro šestašedesátiletého Dylana uznáním za "písňové texty s mimořádně poetickou silou".

Za uplynulých 50 let vydal Dylan 44 desek, prodal na 76 milionů jejich kopií, na kontě má skladby jako All Allong The Watchtower, Knockin’ on Heaven’s Door či Times They Are A-Changin’, jejichž texty jsou současně považovány za kvalitní básně.

Bob Dylan - Knockin’ on Heaven’s Door

Vyšly souborně i v Česku: v knize Bob Dylan: Texty 1962–2001, další písňové texty se objevily ve starší sbírce Tarantule. Dylan nyní pracuje na pokračování svých pamětí (s názvem Chronicles). A současně se pomalu chystá na evropské turné, v jehož rámci se v červnu zastaví i v Ostravě.

Oceněn byl i rodák z Prahy
Pro Čecha je v seznamu vítězů pozoruhodná okolnost: za svou práci o nacistickém Německu a pronásledování Židů nazvanou Léta vyhlazování (The Years of Extermination) byl v oblasti literatury faktu oceněn historik Saul Friedlander (1932), rodák z Prahy.

Ve své knize shromáždil řadu svědectví, včetně dopisů a deníků obětí. Oběťmi nacistů se stali i Friedlanderovi rodiče, německy mluvící Židé, kteří po Československu zakotvili ve Francii.

Syna se jim podařilo ukrýt do katolického internátu, sami však uprchnout nestačili – podobně jako statisíce dalších byli zplynováni v Osvětimi. Po válce Friedlander emigroval do Izraele, kde působil i jako asistent Šimona Perese.

popisek Washington Post kraluje Pulitzerům
Nejvíce cen putuje do amerického deníku

V souvislosti s Pulitzerovými cenami se hodně mluví i o americko-dominikánském autorovi Junotu Díazovi (1968), který uspěl v oblasti beletrie. Ve svém prvním románu Krátký podivuhodný život Oscara Waoa (The Brief Wondrous Life of Oscar Wao) vypráví příběh obtloustlého outsidera Oscara, syna dominikánské imigrantky.

Klukovi, který "ujíždí" na fantasy a zoufale touží po lásce, se lepí smůla na paty stejně jako jeho rodině. Podle Díaze všechna ta neštěstí souvisejí s komplikovanou dominikánskou historií.

Cena za drama pro autora brutálních příběhů
Neméně sledovanou kategorií Pulitzerových cen je drama – jen připomeňme, že hra Pochyby laureáta z roku 2005 Johna Patricka Shanleyho se od loňska hraje na scéně pražského Divadla Kolowrat.

Letošní nositel není příliš překvapivý – renomovaný americký dramatik a herec Tracy Letts (1965) byl ostatně už jednou na Pulitzerovu cenu nominován. Jsou pro něj příznačné drsné až brutální příběhy s tragikomickými prvky.

Jeho oceněná hra August: Osage County (2007) je plná výstředních charakterů a rodinných dilemat. Odehrává se ve starobylém a zchátralém domě v Oklahomě, kam se po záhadném zmizení opileckého otce sjíždějí jeho dávno dospělé děti a jejich blízcí. Každý má svůj příběh, starosti, tajnosti i křivdy, jako sestry Barbara, Ivy a Karen.

V českém kontextu je Letts znám černou komedií Zabiják Joe o podivné dallaské rodince, jejíž členové chtějí shrábnout vysokou matčinu pojistku – ale nejdřív musí matku zabít. V překladu Jiřího Joska Zabijáka Joea uvádělo pražské Švandovo divadlo, ale třeba i kralupská DS Scéna.

"V měřítkách kuchyně se odehrává antické drama. Je to nesmírně zajímavá hra, výpověď o primitivní vrstvě texaské chudiny," říká Josek, který Zabijáka zhlédl v Americe a zájem by měl i o překlad loňské Lettsovy hry.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Nakladatelství Paseka zve do své chlouby. Domu, který navrhl Jan Kotěra

Z interiéru domu, ve kterém sídlí Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Paseka poprvé otevírá své dveře veřejnosti a zve čtenáře na zbrusu novou sérii autorských čtení.

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz