Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bob Dylan se nikdy neopakuje

  10:50aktualizováno  10:50
V těchto dnech mají příznivci folk-rockové hvězdy Boba Dylana poplach. Tento hudebník si ke svým šedesátým narozeninám věnoval 43. album. Vychází příští týden, jmenuje se Love And Theft a podle Dylana jsou to variace na bluesová témata, přizpůsobené současným elektronickým trendům. Album je navíc vydáváno v roce, kdy se Dylanovi podařilo po řadě hudebních cen získat konečně i Oscara za nejlepší filmovou píseň Things Have Changed z filmu Wonder Boys. A je tu ještě další historická souvislost. Na podzim roku 1961, přesně před čtyřiceti roky, podepsal Bob Dylan svůj první nahrávací kontrakt s firmou Columbia.
Žijící klasik, který se dostal do učebnic literatury v anglicky mluvících zemích a jehož slova mimo jiné citoval ve svém projevu Bill Clinton, prožil různorodá období. Měl geniální šedesátá, zajímavá sedmdesátá, inspirující osmdesátá a zmatená devadesátá léta. Těžiště jeho díla je ovšem podle odborné veřejnosti v šedesátých letech. Během jediného desetiletí se podílel na probuzení zájmu o blues a později i o country, stal se hlavní osobností vlny politických protestsongů, začal hrát folkovou hudbu na elektrické nástroje, a ještě navíc dokázal, že úspěšná píseň může mít klidně i pět minut nebo zdánlivě nesrozumitelný text.

Není tedy divu, že vznikl nový vědní obor - dylanologie. Založil jej na začátku sedmdesátých let jakýsi A. J. Webermann, který začal zkoumat a interpretovat Dylanovo dílo coby tvorbu jedné z nejvýznamnějších osobností hudby 20. století. Pro její poznání neváhal stát se na určitý čas popelářem, aby mohl prohlížet i odpadky z umělcovy vily.

Dalších třicet let pak procházela kariéra Boba Dylana různými výkyvy, ale nikdy se neopakoval. Chvíli byl židovským prorokem, chvíli znovuzrozeným křesťanem, na čas propadl kouzlu rodinného života, pak velkým rokenrolovým koncertům, v polovině devadesátých let se vrátil ke svým bluesovým vzorům. Od konce osmdesátých let je víceméně na jednom nekonečném koncertním turné. Přitom znalci jeho vystoupení tvrdí, že žádnou svou píseň nezpíval dvakrát stejně. Měnil aranžmá, důraz na jednotlivá slova, dokonce i celé verše a sloky. Nikdy nic u něho není definitivní.

Podle toho prý vypadá i nahrávání. Zatímco ostatní se trápí ve studiu celé týdny, Dylan je hotov za několik dní. Je mu milejší vydat spontánní náčrtek než ke studené definitivní dokonalosti dovedenou skladbu. Možná i proto má na svém kontě řadu syrových koncertních alb, kde se mnohdy zdá, že neumí zpívat.

Kromě nesporné kvality písní je to často právě pocit určité nedokončenosti, který láká stovky umělců k pokusům o vlastní verze. Asi z pěti stovek jeho známých písní byla nejvíckrát natočena Blowin' In The Wind, jeho písně zkusili po svém interpretovat Jimi Hendrix, George Harrison, Steve Howe z Yes, The Nice, ba dokonce i Rolling Stones, kteří před čtyřmi roky konečně nahráli jeho Like A Rolling Stone.

Je zajímavé, že Dylanovo soukromí nebylo kromě extrémních "dylanologů" nikdy ve velkém propíráno tiskem. I řada jeho biografií ho představuje spíše jako muže, o němž se vyprávějí legendy, než jako objekt paparazziů. V šedesátých letech se hodně spekulovalo o jeho vztahu k Joan Baezové, ale nakonec se oženil s číšnicí Sárou, kterou znal už od svých hudebních začátků. V době, kdy natočil Desire, jednu ze svých nejlepších desek, se s ní rozešel.

Od těchto časů se zdá být Dylanova umělecká i životní dráha chaotická. Jeho syn dnes hraje ve vynikající kytarové kapele Wallflowers, ale folk-rockovou hudbu tak jako jeho táta už asi nezmění.

Absolutní vítěz loňské Grammy Carlos Santana s Bobem Dylanem, který mu předává cenu.

Bobu Dylanovi (vlevo) předal Zlatý globus kolega Phil Collins.

Bob Dylan v živém telemostu z australského Sydney.

Bob Dylan při svém prvním pražském vystoupení ve Sportovní hale.

Bob Dylan při svém prvním pražském vystoupení ve Sportovní hale.

Písničkář a kytarista Bob Dylan.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

Sziget znamená maďarsky ostrov. A také týdenní festival plný zábavy

Dua Lipa na festivalu Sziget 2018

Tisíc koncertů a jiných představení v sedmi dnech, hvězdy od Kendricka Lamara po Arctic Monkeys a 565 tisíc návštěvníků...

Najdete na iDNES.cz