Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bob Dylan je génius, od kterého se učili všichni

  10:28aktualizováno  10:28
Jeho texty jsou považovány za to nejlepší, co populární hudba přinesla. Bob Dylan, který v létě zavítá do Ostravy, se tento týden stal držitelem zvláštní Pulitzerovy ceny.

Bob Dylan na turné - Koncert v Ciudad de México, 27. února 2008 | foto: Profimedia.cz

Bylo by zbytečné přesvědčovat někoho o tom, co pro naši generaci znamenal a co vlastně znamená dodnes. Je to skutečná žijící legenda a učili se od něj všichni. Bob Dylan nám pomáhal přežít totalitu a měřítkem vkusu zůstal dodnes.

Tom Petty, Bob DylanTato slova napsal bývalý český prezident Václav Havel jako dovětek ke knize Bob Dylan: Lyrics/Texty 1962–2001. Jeho americký protějšek Bill Clinton na stejném místě dodává, že "Bob Dylan měl na lidi jeho generace patrně větší vliv než jakýkoliv jiný umělec".

A muzikant Tom Waits přidává poněkud básničtější příměr: "Bob Dylan je planeta, již je nutno objevit – pro mě jako pro autora písní je tím, čím jsou kladivo a pila pro tesaře."

O ceny nestojí
Mezi fanoušky nejslavnějšího amerického písničkáře patří mnoho slavných jmen. Ať už jde o kolegy, kteří z jeho tvorby čerpají inspiraci či jeho skladby rovnou přezpívávají, nebo o zmiňované politiky. Vedle Beatles, kteří jej mimochodem také obdivovali a on je prý učil kouřit marihuanu, je považován ze nejvlivnějšího muzikanta 20. století.

Z jeho chování se dá soudit, že o uznání a ceny nikdy zvlášť nestál, přesto se mu obého dostalo už nepočítaně. Tenhle týden ve sbírce šestašedesátiletého muzikanta přibyla jedna hodně cenná trofej – v New Yorku byl vyznamenán zvláštní Pulitzerovou cenou jako první rocker v historii. Za výjimečný přínos populární muzice a americké kultuře vůbec.


Nejslavnější texty Boba Dylana

Časy se mění (The Times They Are A-Changin’)

Pojďte sem, lidi,
ať už jste kdekoliv,
a připusťte, že voda
kolem vás stoupá,
a přiznejte si, že za chvíli
budete promočeni až na kost.
Jestli vám ten váš čas stojí za
záchranu,
pak radši začnete plavat, nebo se
potopíte jako kámen,
protože časy se mění.
Pojďte, spisovatelé a kritici,
co prorokujete perem,
a mějte oči otevřený,
další šance už nepřijde,
a važte slova,
protože kolo se pořád točí,
a kdo ví, u koho se zastaví,
protože poraženej jednou zvítězí,
protože časy se mění.
...
Čára je nakreslená,
kletba je vyřčená,
ten, kdo je teď pomalej,
bude jednou rychlej,
a to, co je teď přítomnost,
bude jednou minulostí.
Starej řád rychle mizí
a ten, kdo je teď první, bude jednou
poslední,
protože časy se mění.

Vybráno z knihy Bob Dylan: Lyrics/Texty 1962–2001, přeložil Michal Bystrov.


Bob Dylan - The Times They Are A-Changin'

Do světa pop music přinesl podle organizátorů těchto cen osobitý styl. Minimálně k pousmání svádí ve světle těchto tvrzení fakt, že Dylana psaní jako takové vlastně vůbec netěší. "Když píšete, tak nežijete. Jak se tomu říká? Nádherná izolace? Mně to tak nádherný nepřišlo," prohlásil v roce 2005.

Pravda, řeč byla o próze. Dylan tehdy představoval první část svých memoárů s českým názvem Kroniky: Díl první. Kniha před třemi lety přinesla první zpěvákovu alespoň trochu otevřenou zpověď – Dylan se o soukromí více než 20 let zásadně nezmiňoval.

popisek Bob Dylan dorazí do Ostravy
Omrkne severočeské haldy

Jeho fanoušci sotva věděli, když se v 70. letech poprvé oženil a poměrně drasticky rozvedl a za pár let se vše opakovalo. Nebo když léta zápasil s alkoholem a LSD. A těžko vlastně také tvrdit, že ty informace jsou pravdivé. Bob Dylan totiž zůstal celý život nevyzpytatelnou postavou s neměnným výrazem pokerového hráče.

Informace, které o sobě roznášel, vždycky pečlivě třídil a vybíral: "Na čem skutečně záleží a co stojí za řeč, o tom si budu rozhodovat sám." Tom Waits to docela trefil – Dylan si stvořil vlastní planetu, na které si jako tulák a prorok zároveň nezúčastněně žije mimo čas a dění.


Nejslavnější texty Boba Dylana

Odpověď poletuje ve větru (Blowin’ in the Wind)

Kolik cest musíš projít,
než se z tebe stane muž?
Kolik moří musí přeletět bílá holubice,
než spočine na břehu?
Jak dlouho musí ještě létat dělové
koule,
než je navždy zakážou?
Odpověď, příteli, poletuje ve větru,
odpověď poletuje ve větru.
Kolik let může vydržet hora,
než ji spláchne moře?
Kolik let mohou vydržet někteří lidé,
než se dočkají svobody?
Jak dlouho může člověk odvracet
hlavu
a dělat, že nic nevidí?
Odpověď, příteli, poletuje ve větru,
odpověď poletuje ve větru.
Kolikrát musí člověk zvednout hlavu,
aby spatřil oblohu?
Kolik musí mít uší,
aby slyšel lidský pláč?
Kolik lidí ještě musí umřít,
aby pochopili, že jich umřelo už příliš?
Odpověď, příteli, poletuje ve větru,
odpověď poletuje ve větru.


Bob Dylan - Blowin' In the Wind

Texty jeho písní lze považovat za jedinou dostupnou letenku na jeho oběžnou dráhu. V nich se odráží vše co prožil, v nich lze odhalovat všechny vrstvy jeho složité osobnosti.

Básně se mu údajně na rozdíl od prózy tvoří v hlavě samy od sebe. Někdy prý jen tiše pozoruje dění kolem a přemýšlí, jakou písničku by chtěli lidé kolem slyšet. "Na písničky jsem zvyklej. Do těch můžete dát spoustu symboliky a metafor. Když ale píšete paměti, musíte se držet pravdy, a ta se pak dá vyložit špatně. Jsou tam velké díry," přiznal, že se nad prvním dílem Kronik (nyní vzniká druhý) potrápil.

"Muzika mě moc nezajímá"
Přesto se v nich dozvíte, že vždycky odmítal dělat sebemenší kompromisy. Že pomocí lidových písniček objevoval vesmír, stavěl z nich obrazy, které "stály za víc, než dokázal vyjádřit on sám".

Že byl vychovaný k tomu, aby byl ke každému laskavý, a celý život s tím bojuje. A někdy i vyhraje – třeba když si kdysi na dotěrné fanoušky připravil oslovení "ty šmejde" a v ruce přitom držel winchestrovku.

Bob DylanBob Dylan je paradoxem sám o sobě – vždyť i jeho pěvecký projev považují někteří za geniálně originální, jiní mají naopak pocit, že kráká jako nastydlá vrána. A podobně působí i jeho písňové texty. Mnohovýznamové, rozervané, absolutně spontánní a přitom plné abstraktních příměrů.

Každá píseň je příběhem, který muzikant na pódiu převypráví. Občas z nich doslova kape patos, ale k naléhavé atmosféře, kterou s sebou nesou a která vás donutí Dylanovi naslouchat, neodlučně patří. I on sám ostatně v nadsázce říká: "Verše jsou pro mě při psaní písní vlastně prvotní, muzika mě nakonec tak moc nezajímá."


Bob Dylan

Životopis

Narodil se 24. května 1941 v americkém státě Minnesota jako Robert Allen Zimmerman. Studoval výtvarné umění na Minneapoliské univerzitě, v té době začal vystupovat v klubech. Roku 1961 odchází do New Yorku, přijimá pseudonym Bob Dylan na počest oblíbeného básníka Dylana Thomase.

Debut s názvem Bob Dylan představuje světu roku 1962, v roce 1963 vydává album Freewheelin‘ Bob Dylan se slavnou Blowin‘ in the Wind; deska stvrzuje jeho vedoucí pozici na nové folkové scéně. O dva roky později absolvuje turné po Británii, jeho popularita roste. Vydává legendární singl The Times They Are A-Changin’; téhož roku skládá první písničku s rockovou kytarou Subterranean Homesick Blues.

Jeho muzika přechází od folku k rocku, následně vydává přelomové desky Highway 61 Revisited a Blonde On Blonde. Snad nejslavnější Dylanova šestiminutová skladba Like A Rolling Stone vychází v září 1965, singl se stává prvním Dylanovým milionem.

V roce 1970 vydává surrealistický román Tarantule. Deska Desire z roku 1976 se na pět týdnů usazuje na čele amerického žebříčku, Dylanovi získá první platinovou desku.

Za celou kariéru prodal na 76 milionů svých 44 desek, napsal na 500 skladeb, je držitelem několika Grammy, Zlatého Glóbu a Oscar. Roku 1982 byl uveden do Síně slávy skladatelů, o šest let později do Rock‘n‘rollové síně slávy.

Jeho skladby přepracovalo na dva tisíce kapel a interpretů – mezi nimi Rolling Stones, Neil Young, Jimi Hendrix či The Byrds. Za své texty byl několikrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, letos získal speciální Pulitzerovu cenu.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Sziget znamená maďarsky ostrov. A také týdenní festival plný zábavy

Dua Lipa na festivalu Sziget 2018

Tisíc koncertů a jiných představení v sedmi dnech, hvězdy od Kendricka Lamara po Arctic Monkeys a 565 tisíc návštěvníků...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz