Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bluesman Houda se vrací do Šumperka

  8:48aktualizováno  8:48
Šumperk - Bobby Houda, kytarový bluesman tělem i duší, není hudebním fanouškům neznámý. V Šumperku totiž nebude nyní při Blues Aperitiv hrát poprvé. Již před třemi lety byl jedním z hostů akustického odpoledne na festivalu Blues Alive. Tehdy měl hned dva důvody oslavovat. Vyšla mu první deska a také dovršil padesáti let. Nyní přijíždí do Šumperka hrát blues společně s baskytaristou Vladimírem "Gumou" Kulhánkem (ex-ETC Vladimíra Mišíka).

Bobby Houda začínal jako učeň v továrně na hudební nástroje. Učňovská volnost mu nesvědčila, proto ho matka poslala na čalounictví. To už založil v Litvínově vlastní kapelu, které se věnoval víc než učení, z něhož ho vyhodili. Dostal se do dolů, jejichž osvícený ředitel mu koupil hudební aparaturu. Poté se stihl oženit, rozvést a - utéci do Ameriky.

V USA se ho ujala ruská emigrantská organizace a poslala ho do Nebrasky, kde se jeho písničky z Čech zalíbily návštěvníkům farmářského klubu. To mu dodalo odvahy, a tak odcestoval do kolébky country Texasu, kde dělal číšníka, rozvážel noviny, či myl nádobí.

Tehdy si Bobby Houda uvědomil, že mu chybí vzdělání. Odhodlal se přemístit do Bostonu, kde se přihlásil na Berelay School. Po absolvování přijímacích zkoušek mu škola, kde graduoval v roce 1982, dala také práci.

Amerika je ale plná hudebníků, proto Houda zkoušel štěstí v Atlantic City i ve Filadelfii. Učil, přivydělával si v úřadech za sedm dolarů na hodinu. Psal aranžmá, dokonce i podnikal. "Když člověk žije a je zdravej, tak to už samo o sobě je jistota," tvrdí Bobby Houda.

Po listopadu se Bobby Houda vrátil. Hrál s Lubošem Andrštem, s Martinem Částkou a dalšími. Podruhé se oženil a vyučuje hře na kytaru.

"Jeho hlas vyvolává představu muže povzneseného nad malichernosti, muže zmoudřelého. Je to hlas, o který je možné se opřít. Kdo ho uslyší poprvé, možná si ho splete s Erikem Claptonem. Nebo s Markem Knopflerem či Chrisem Rea. Ale nebude si jist. Protože Bobby Houda je jiný. Nikoli méně dobrý. Rozdíl mezi Čechem Houdou a jeho známějšími bratry v blues je v životní zkušenosti. Zatímco oni zráli na dobře pohnojené půdě, Houda sílil, dolaďoval a obaloval se opravdovosti na hudební periferii," napsal o muzikantovi v pozvánce na Blues Alive hudební publicista a nynější dramaturg festivalu Ondřej Bezr.

Bobby Houda vystoupí společně s Vladimírem Kulhánkem během sobotní části Blues Aperitiv, která začíná ve 20 hodin.

Bluesový kytarista Bobby Houda, kterého doprovází baskytarista Vladimír "Guma" Kulhánek
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz