Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blues Aperitiv ocenil čtyři interprety

  10:32aktualizováno  10:32
Šumperk - Druhý ročník výběrové přehlídky Blues Aperitiv, která objevuje nové tváře pro renomovaný festival Blues Alive, letos ocenil hned čtyři interprety. V hlasování diváků zvítězila již v pátek pražská formace XXL, která o jediný hlas porazila kapelu Walkin' Blues Band. Ovšem třebíčtí bluesmani o podzimní hraní pod Jeseníky nepřišli, obě kapely mají účast na Blues Alive zajištěnou po následující dva roky.

"Výběr diváků i poroty se shodoval, byť v obráceném pořadí, na prvních dvou místech," uvedl člen poroty, dramaturg šumperských bluesových přehlídek a hudební publicista Ondřej Bezr. Dva hlavní vítězové mají účast na Blues Alive jasnou na dva ročníky, když letos zahrají ve foyer Domu kultury a příští rok v hlavním sálu.

Letos se ovšem ocenění dočkalo víc interpretů. Přímo do hlavního programu Blues Alive, kde bude mít dvacetiminutový recitál, se se svým vystoupením nominoval kytarista Jiří Míža ze Staré

BLUES APERITIV 2001

POROTA
Walkin' Blues Band (Třebíč)
DIVÁCI
XXL (Praha)
UZNÁNÍ POROTY
Jiří Míža (Stará ves u Rýmařova)
Blues Angels (Olomouc)

Vsi u Rýmařova.

Olomoucká skupina Blues Angels si zahraje v domácím prostředí v U-klubu, kde letos Blues Alive začíná předkoncertem již ve čtvrtek.

"Jsem s druhým ročníkem přehlídky Blues Aperitiv spokojen, byť nám nepřálo počasí a místo venku na Pavlínině dvoře Okresního vlastivědného muzea museli kapely koncertovat v sále Domu kultury. Také diváků mohlo být víc, ale oproti prvnímu ročníku byla jejich účast hojnější. Přirovnal bych to k začátkům Blues Alive, samozřejmě v menším měřítku. Lidé si prostě zvykají," podotkl Vladimír Rybička, šéf pořadatelů ze šumperského Domu kultury.

Porota se sice přela, ale rozhodla rychle
Pětičlenná porota měla za úkol vybrat jednu kapelu pro podzimní Blues Alive. Dokázala se dohodnout. Ovšem v pátek hřmotně diskutovala, aby pak v sobotu bez velkých debat vybrala.

Celý program odstartoval v pátek energickým vystoupením band okolo zpěvačky Michaely Pávové, která nasadila laťku pro hodnocení celkem vysoko. Následující šumperská formace vsadila na bluesovou kytarovou legendu Erica Claptona a jeho neznámější desku Unplugged, ovšem porotu ani publikum neomráčili.

ČLENOVÉ POROTY
BLUES APERITIV 2001

Ondřej Bezr (Lidové noviny)
Hynek Just (Rock & Pop)
Marek Dvořáček
(MF DNES, iDNES)
Ilona Vařeková (Dům kultury)
Vladimír Rybička (Dům kultury)

První emoce vzbudili pražští XXL. Těsně vyhráli v diváckém hlasování, zamlouvali se také některým porotcům. "Je to trochu kutálka. Mohli by mít problém utáhnout koncert ve foyer, kde bývá při Blues Alive přece jen trochu ryčno," glosovala výkon XXL oponentní strana poroty. Hlasy diváků ovšem rozhodly.

Po vystoupení hosta, kapely Blues Mesengers, přišli na řadu děčínští Electric Blue, kteří hráli na Aperitivu již loni. Během diskuze, která se rozpoutala při posledním vystoupení kapely Fontanela, jež moc nezaujala, hájili Electric Blue dva členové poroty. Přes hodinu pětice vyvolených snášela argumenty, aby se shodla, že zítřek může mnohé změnit.

V sobotu už to šlo ráz na ráz. Chrudimští Dead Camel Blues Band se zdáli moc bigbítoví. Očekávání potvrdil na pódiu osamocený Jiří Míža. Porota v jeho případě rozhodla trochu šalamounsky. "Zahraje si na Blues Alive dvacet minut na hlavní scéně," oznámil při vyhlašování výsledků šéf šumperského Domu kultury Vladimír Rybička.

Následující Walkin' Blues Band vyšel porotě při sčítání bodů jako jednoznačný vítěz. Po sobotním hostu Bobbym Houdovi se představil rakovnický Film Blues Band se třemi kytaristy a dechovou sekcí, ovšem jejich ambice pohořely na výkonu zpěváka. A závěřeční Blues Angels? Ti se představí v rámci Blues Alive ve čtvrtek během zahajovacího předkoncertu v olomouckém U-klubu.

Vynést závěrečný verdikt trvalo porotě třicet minut. Žádné diskuze jako v pátek. Rozhodli body a diváci.

Americký bluesový kytarista Jeff Zima, žijící v Evropě, vystoupí na festivalu Blues Aperitiv 2001

Bluesový písničkář Bobby Houda hraje na přehlídce Blues Aperitiv 2001 v Šumperku

Jeden z objevů přehlídky Blues Aperitiv 2001 - Jiří Míža ze Staré vsi u Rýmařova
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz