Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blues Alive - 'dítě' Michala Prokopa

  11:05aktualizováno  11:05
Šumperk - Trochu neviditelně, ovšem takřka od prvopočátků, je s festivalem Blues Alive spjat Michal Prokop. Někdejší poslanec a stále aktivní muzikant se letos stal dalším z moderátorů přehlídky. Po třech letech tak nahradil Marka Hlavicu, který nemohl přijet kvůli pracovním povinnostem.

Poslední tři roky srůstal s festivalem v roli konferenciéra novinář a muzikant Marek Hlavica. Stal se součástí koloritu Blues Alive, ceněný pro svůj přehled a moderátorský cit. Letos ho ovšem pracovní povinnosti zavály daleko od Šumperka a bylo nutné najít náhradu. Po Bohouši Budinovi, Ondřeji Konrádovi a Marku Hlavicovi padla volba pořadatelů na Michala Prokopa.

"Mám k festivalu Blues Alive hodně široký a vstřícný vztah. Moje momentální role konferenciéra je už třetí úhel pohledu. Je zajímavé to 'dítě' různě obstupovat a sledovat jeho vývoj. Nevím ovšem, jestli ještě je další poloha, kterou bych si mohl a chtěl vyzkoušet," říká Prokop, který navázal se šumperským Domem kultury spolupráci ještě coby poslanec a předseda kulturního výboru sněmovny.

"Tehdy jsem se seznámil s šéfem festivalu Vladimírem Rybičkou a pomáhal mu ze své tehdejší pozice s financováním Blues Alive. Pak jsem zde dvakrát hrál a teď ho moderuju," říká muž, který je znám díky svému talk-show Krásný ztráty v České televizi.

Která role byla nejsnazší?
Rozhodně to byla role muzikantská, protože jsem dlouho hrál profesionálně a nerozlišuji, jestli vystupuju tam či jinde. Je to pro mě přirozená věc. Já jsem hrál dvakrát, pokaždé s Lubošem Andrštem. První poloha – každý poslanec je v tlaku určitých lobby a přišlo mi docela logické, že se Rybička obrátil na mě. Podařilo se mi pomoci. Z vlastní zkušenosti vím, že nikdy není snadné sehnat peníze. Vztah žadatele o sponzoring či grant jsem si výrazně prožil v roli ředitele Prahy 2000. A role moderátora? Je to nová zkušenost.

Těšil jste se na moderování?
Nejsem moderátor, i když to tak občas v televizi vypadá. Ale pokud mě nějaká věc zajímá, tak do ní jdu. A když mi Vladimír Rybička nabídl, abych moderoval letošní festival, řekl jsem si, že o tom něco vím a zkusím to. Těšil jsem se i proto, že tady letos nehraju. Jednou jsem si vyzkoušel moderovat festival, na němž jsem i hrál, a to už nechci opakovat. Tuhle chybu jsem udělal v osmdesátých letech, a nebylo to dobře, protože jde o rozdílné způsoby soustředění.

V čem je soustředění jiné?
Při hraní se soustředíte jen na krátký úsek hudebního výkonu a ostatní nevnímáte. Můžete si často všimnout, že na festivalech muzikanti málokdy poslouchají jiné kapely. Coby moderátor musím být pořád připraven a soustředění rozložit na dlouhou dobu. Je to jiná metoda práce, se kterou jsem doposud neměl velké zkušenosti.

Navazujete nějak konkrétně na tříleté moderování Marka Hlavici?
Moc si na jeho působení nevzpomínám právě z důvodů, o nichž jsem mluvil. Byl jsem s ním v kontaktu jen ve chvílích, než měla jít na pódium naše kapela. Nijak na něj nenavazuju a asi by to ani nebylo dobré. Každý člověk je jedinečná osobnost. Marek je novinář, má jiný background než já, i když je také muzikant. Proto jsem vědomě žádnou kontinuitu nechtěl udržet.

Zpěvák a moderátor Michal Prokop
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Hyundai i30 1.4i CVVT 2012 ·...
Hyundai i30 1.4i CVVT 2012 ·...

r.v. 2012, naj. 92 850 km, benzín
168 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz