Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blues Alive - 'dítě' Michala Prokopa

  11:05aktualizováno  11:05
Šumperk - Trochu neviditelně, ovšem takřka od prvopočátků, je s festivalem Blues Alive spjat Michal Prokop. Někdejší poslanec a stále aktivní muzikant se letos stal dalším z moderátorů přehlídky. Po třech letech tak nahradil Marka Hlavicu, který nemohl přijet kvůli pracovním povinnostem.

Poslední tři roky srůstal s festivalem v roli konferenciéra novinář a muzikant Marek Hlavica. Stal se součástí koloritu Blues Alive, ceněný pro svůj přehled a moderátorský cit. Letos ho ovšem pracovní povinnosti zavály daleko od Šumperka a bylo nutné najít náhradu. Po Bohouši Budinovi, Ondřeji Konrádovi a Marku Hlavicovi padla volba pořadatelů na Michala Prokopa.

"Mám k festivalu Blues Alive hodně široký a vstřícný vztah. Moje momentální role konferenciéra je už třetí úhel pohledu. Je zajímavé to 'dítě' různě obstupovat a sledovat jeho vývoj. Nevím ovšem, jestli ještě je další poloha, kterou bych si mohl a chtěl vyzkoušet," říká Prokop, který navázal se šumperským Domem kultury spolupráci ještě coby poslanec a předseda kulturního výboru sněmovny.

"Tehdy jsem se seznámil s šéfem festivalu Vladimírem Rybičkou a pomáhal mu ze své tehdejší pozice s financováním Blues Alive. Pak jsem zde dvakrát hrál a teď ho moderuju," říká muž, který je znám díky svému talk-show Krásný ztráty v České televizi.

Která role byla nejsnazší?
Rozhodně to byla role muzikantská, protože jsem dlouho hrál profesionálně a nerozlišuji, jestli vystupuju tam či jinde. Je to pro mě přirozená věc. Já jsem hrál dvakrát, pokaždé s Lubošem Andrštem. První poloha – každý poslanec je v tlaku určitých lobby a přišlo mi docela logické, že se Rybička obrátil na mě. Podařilo se mi pomoci. Z vlastní zkušenosti vím, že nikdy není snadné sehnat peníze. Vztah žadatele o sponzoring či grant jsem si výrazně prožil v roli ředitele Prahy 2000. A role moderátora? Je to nová zkušenost.

Těšil jste se na moderování?
Nejsem moderátor, i když to tak občas v televizi vypadá. Ale pokud mě nějaká věc zajímá, tak do ní jdu. A když mi Vladimír Rybička nabídl, abych moderoval letošní festival, řekl jsem si, že o tom něco vím a zkusím to. Těšil jsem se i proto, že tady letos nehraju. Jednou jsem si vyzkoušel moderovat festival, na němž jsem i hrál, a to už nechci opakovat. Tuhle chybu jsem udělal v osmdesátých letech, a nebylo to dobře, protože jde o rozdílné způsoby soustředění.

V čem je soustředění jiné?
Při hraní se soustředíte jen na krátký úsek hudebního výkonu a ostatní nevnímáte. Můžete si často všimnout, že na festivalech muzikanti málokdy poslouchají jiné kapely. Coby moderátor musím být pořád připraven a soustředění rozložit na dlouhou dobu. Je to jiná metoda práce, se kterou jsem doposud neměl velké zkušenosti.

Navazujete nějak konkrétně na tříleté moderování Marka Hlavici?
Moc si na jeho působení nevzpomínám právě z důvodů, o nichž jsem mluvil. Byl jsem s ním v kontaktu jen ve chvílích, než měla jít na pódium naše kapela. Nijak na něj nenavazuju a asi by to ani nebylo dobré. Každý člověk je jedinečná osobnost. Marek je novinář, má jiný background než já, i když je také muzikant. Proto jsem vědomě žádnou kontinuitu nechtěl udržet.

Zpěvák a moderátor Michal Prokop
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Najdete na iDNES.cz