Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blue Effect omladil publikum a pokračuje dál

  11:30aktualizováno  11:30
Skupina Blue Effect pokřtila 31. března v pražském Lucerna Music Baru hned několik nových artefaktů, které se jí týkají, a zahrála si v několika sestavách, mapujících její historii.

Dvě generace Blue Effectu: Radim Hladík a Honza Křížek | foto: archiv

Křtilo se především dvojDVD Live & Life, na jehož prvním disku je záznam koncertu z loňského března, druhý nosič je pak komentovanou videohistorií z dějin souboru. Zároveň s tímto kompletem vychází i audioCD, jež se obsahově kryje s většinou prvního, koncertního disku.

A do třetice všeho dobrého: pokřtěna byla i nová kniha hudebního publicisty Aleše Opekara The Matadors - Beatová aristokracie z Prahy. Ne, nejde o omyl - Matadors skutečně byli jakýmsi "semeništěm" Blue Effectu: sešli se zde totiž jeho zakladatelé, kytarista Radim Hladík a zpěvák Vladimír Mišík.

První část koncertu patřila tedy repertoáru Matadors, ovšem s "postmišíkovským" repertoárem, kdy byl frontmanem kapely Viktor Sodoma - v dobré formě všech zúčastněných (včetně původního klávesisty Jana F. Obermayera) zazněly písně z jediného alba kapely včetně největší lahůdky, coververze Dylanovy písně It´s All Over Now, Baby Blue.

Večer kupodivu nepokračoval chronologicky - raná fáze Blue Effectu byla (prozatím) přeskočena a na scénu jako další hosté k základní současné sestavě (v níž dnes hrají o generaci mladší hudebníci, než je neúnavný nositel tradice Radim Hladík) přišli zpěváci a klávesisté Lešek Semelka a Oldřich Veselý.

Několik desítek minut tedy patřilo repertoáru z artrockového období Blue Effectu (jenž se tehdy musel "skrývat" za jmény Modrý efekt či zkráceně M. efekt), jejichž jednoznačnou ozdobou byla Veselého verze lidové písně Ej padá, padá rosenka.

Teprve po tomto bloku došlo k návratu do roku 1968, kdy byl Blue Effect založen: na scénu vkráčel Vladimír Mišík (návštěvníci, kteří zachytili zpěvákovy pohybové obtíže během minulého roku, tento obrat k dobrému jistě ocenili) a zazpíval nejprve vlastní Špejchar Blues, posléze písně z počátků kapely včetně nejslavnějšího hitu Slunečný hrob.

Finální část koncertu pak patřila Blue Effectu v současné sestavě a se současným repertoárem, ve kterém si vedle Hladíka přichází na své především vynikající zpěvák Honza Křížek (jenž ostatně některé písně "přinesl do vínku" stávající sestavy už z minulého působiště v kapele Walk Choc Ice).

Zatímco se někteří z prošedivělých pamětnických fanoušků Blue Effectu očividně s omlazením zvuku kapely (jež výrazně více "funkuje" a "crossoveruje") nevyrovávají snadno, mladší část publika - jež rozhodně nebyla početně nepodstatná - si zřetelně přišla více na své něž při artrockových kompozicích.

Výměna generací v publiku Blue Effectu je evidentní. Příjemný je ale pohled na Radima Hladíka, který si hraní od začátku do konce užívá a radost ze skutečné živosti jeho kapely je z jeho hry i výrazu znát na míle daleko.

"Když jsem dneska ráno vstával, přemýšlel jsem, jestli dnešní večer pro mě bude spíš konec, nebo naopak začátek," řekl Hladík na předkoncertním setkání s novináři. Když po přídavku, beatlovském Ticket To Ride, do něhož se střihem a velmi vtipně přehoupla slavná instrumentálka Čajovna, odcházel do šatny, muselo mu být jasné, že "bé je správně".

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

J.A.R. vydají desku remixů. Na Eskalaci bobra se objeví i Baumaxa

Kapela J.A.R.

Po triumfálním tažení s deskou Eskalace dobra, které v týdnu skupina J.A.R. završila třemi cenami Anděl, vydá po vzoru...

Když Andrew Lloyd Webber slaví, i Deep Purple se pustí do Jesuse

Deep Purple (O2 arena, Praha, 22. května 2017)

Autora muzikálů Evita či Jesus Christ Superstar není třeba dlouze představovat. Skladatel Andrew Lloyd Webber oslavil...

Najdete na iDNES.cz