Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bludný Holanďan ve Státní opeře zabloudil

  1:54aktualizováno  1:54
Vyzdvihněme napřed špetku pozitivního, která se dá najít v nové inscenaci Wagnerova Bludného Holanďana ve Státní opeře Praha.

z představení Bludný Holanďan | foto: Státní opera Praha/Karel Kouba

Výkon sopranistky Maidy Hundeling, která při premiéře 29. května zpívala Sentu, snese vysoká mezinárodní měřítka. Jasný a pevný hlas, bez technických potíží, zněl nádherně barevně a vášnivě.

Další sólisté z premiérového obsazení této úrovně nedosáhli, nicméně někteří z nich pořád ještě představovali aspoň slušný standard, který neurážel. V úloze prokletého kapitána, bloudícího po mořích se strašidelnou lodí, se představil barytonista tmavého hlasu Michele Kalmandi.

Ne všem nárokům této dramatické role dostál, ale svým zpěvem přinejmenším nerušil, stejně tak i Martin Snell v roli Dalanda. O poznání více se trápil Christian Voigt, jehož úzký tenor se na Erikovi doslova rozbíjel.

Také režie bloudila
Kdo ovšem rušil, či spíše bloudil ze všech nejvíc, byl orchestr. Už předehra se rozpadala, chyby se množily, jako by hudebníci viděli party poprvé.

Dirigent Guillaume Tourniaire nedokázal docílit jednolitého zvuku (jakého si v posledních dnech užíváme na Pražském jaru v podání špičkových zahraničních orchestrů), a pokud vůbec měl nějakou koncepci, ztrácela se mu ve zvuku, který připomínal nepřehledný kravál.

Režie svým způsobem nerušila vůbec, ale jen proto, že vlastně žádná nebyla. Její náznaky ovšem působily groteskně, včetně Holanďana, který ve svém černém obleku připomínal něco mezi funebrákem a pojišťovacím agentem, ale rozhodně ne prokletého zoufalce, hledajícího spásu v lásce.

Režisér Stephen Taylor hovořil před premiérou o konfliktu malé komunity s cizím příchozím, ale jiná věc je uvést ideu na jeviště a zaplnit jí strohou scénu Laurenta Peduzziho. A také hrát bez přestávky, což by samo o sobě mělo opodstatnění, ale pouze pokud by představení mělo skutečné napětí.

Proč při Holanďanově vstupním monologu postává na jevišti skupinka popíjejících občanů, proč dívky místo kolovrátků dostaly do rukou bedny, které třídily v jakémsi skladišti, proč je kormidelník předmětem kolektivní šikany (?) a proč se Senta nakonec místo sebevraždy zhroutí (v záchvatu?) na lodním můstku, zůstalo větší záhadou než samotné tajemství Bludného Holanďana.

Richard Wagner: Bludný Holanďan
Státní opera Praha, dirigent Guillaume Tourniaire, režie Stephen Taylor.
hodnocení MF DNES: 30 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Najdete na iDNES.cz