Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bludice si Provázek dělí s Dostojevským

  21:35aktualizováno  21:35
Tajemně znějící hra Bludice a Dostojevského dramatizovaná povídka představují aktuální nabídku brněnského Divadla Husa na provázku. První projekt z pera třiadvacetiletého Pavla Trtílka zažije premiéru dnes večer, Sen směšného člověka chystá Divadlo u stolu na středu.

Novinkou Bludice, jejíž autor studuje divadelní dramaturgii na brněnské JAMU, završí na Provázku projekt začínajících tvůrců. Bludicím zde předcházely další dvě autorské novinky mladých divadelníků: groteskní sexuální revue Guma gumárum a hořká moralita Vařený hlavy.

"Projekt, ve kterém jsme chtěli představovat díla mladých autorů, se důsledně proměňuje. Přibývají i mladí režiséři a výtvarníci," komentoval odvážnou dramaturgii umělecký šéf Divadla Husa na provázku Petr Oslzlý. Trtílkovy Bludice bude režírovat Pavel Baďura, který se na svou profesní dráhu připravuje na JAMU po vedením Ludvíka Kundery. "Současným českým hrám chceme věnovat pozornost. Pohled mladé generace na svět a mladá dramatika získává smysl v okamžiku, kdy je režírována generačními režiséry," dodal Oslzlý. Pozoruhodný titul Vařený hlavy, který je drastickou reflexí bezútěšných vztahů a mezigenerační války, v Divadle Husa na Provázku nastudoval právě tým výhradně mladých lidí.

Trtílkovy Bludice se začnou odehrávat v okamžiku, kdy se na ulici velkoměsta setkají tři ženy. Více začínající režisér Baďura prozradit nechce. Název s až máchovskými názvuky má podle režie původ ve zcela neromantickém staročeském slovu. Bludice označovaly povětrné ženy. Trio hrdinek představují dvě herečky Divadla Husa na provázku Ivana Hloužková a Eva Vrbková s kolegyní Ivou Volánkovou, jejíž domovskou scénou je HaDivadlo.

Ve stejné divadelní budově na Zelném trhu, ovšem na její sklepní scéně, bude mít ve středu premiéru dramatizace povídky Sen směšného člověka od Fjodora Michajloviče Dostojevského. "Text považujeme za klíč k pojetí životního obratu a lidského údělu," řekl režisér představení a autor úpravy František Defler.

Dostojevskij publikoval povídku ve svém vlastním časopise Deník spisovatele v roce 1877. Jde o příběh muže, který se rozhodl spáchat sebevraždu. Podivné setkání s plačící holčičkou ho však zbaví apatického klidu a způsobí zvrat. Muž začne o setkání přemýšlet, usíná a zdá se mu zvláštní sen. Komorní novinka Divadla u stolu bude uvedená jako monodrama. V jediné roli se představí člen Mahenovy činohry Igor Bareš. Režisér zdůraznil, že na rozdíl od předchozích projektů divadla nepůjde o pouhé scénické čtení, ale divadelní inscenaci. Autorem scény je Milivoj Husák. Hudbu, která hraje podle Derflera v představení významnou roli, vybral Miloš Štědroň.

Divadlo u stolu založil Derfler, člen činohry brněnského Národního divadla, před více než deseti lety. Navazovalo na formu bytových přednášek a seminářů a působení samizdatové edice Studnice. Činnost obnovilo před dvěma lety. První inscenaci Průkaz totožnosti realizovalo Divadlo u stolu přes zákroky Státní bezpečnosti tajně v březnu 1989.

Tři brněnské herečky (zleva) Iva Volánková, Eva Vrbková a Ivana Hloužková v původní hře Bludice

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Grafton Recruitment Praha
Koordinátor/ka studií

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz