Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bludice si Provázek dělí s Dostojevským

  21:35aktualizováno  21:35
Tajemně znějící hra Bludice a Dostojevského dramatizovaná povídka představují aktuální nabídku brněnského Divadla Husa na provázku. První projekt z pera třiadvacetiletého Pavla Trtílka zažije premiéru dnes večer, Sen směšného člověka chystá Divadlo u stolu na středu.

Novinkou Bludice, jejíž autor studuje divadelní dramaturgii na brněnské JAMU, završí na Provázku projekt začínajících tvůrců. Bludicím zde předcházely další dvě autorské novinky mladých divadelníků: groteskní sexuální revue Guma gumárum a hořká moralita Vařený hlavy.

"Projekt, ve kterém jsme chtěli představovat díla mladých autorů, se důsledně proměňuje. Přibývají i mladí režiséři a výtvarníci," komentoval odvážnou dramaturgii umělecký šéf Divadla Husa na provázku Petr Oslzlý. Trtílkovy Bludice bude režírovat Pavel Baďura, který se na svou profesní dráhu připravuje na JAMU po vedením Ludvíka Kundery. "Současným českým hrám chceme věnovat pozornost. Pohled mladé generace na svět a mladá dramatika získává smysl v okamžiku, kdy je režírována generačními režiséry," dodal Oslzlý. Pozoruhodný titul Vařený hlavy, který je drastickou reflexí bezútěšných vztahů a mezigenerační války, v Divadle Husa na Provázku nastudoval právě tým výhradně mladých lidí.

Trtílkovy Bludice se začnou odehrávat v okamžiku, kdy se na ulici velkoměsta setkají tři ženy. Více začínající režisér Baďura prozradit nechce. Název s až máchovskými názvuky má podle režie původ ve zcela neromantickém staročeském slovu. Bludice označovaly povětrné ženy. Trio hrdinek představují dvě herečky Divadla Husa na provázku Ivana Hloužková a Eva Vrbková s kolegyní Ivou Volánkovou, jejíž domovskou scénou je HaDivadlo.

Ve stejné divadelní budově na Zelném trhu, ovšem na její sklepní scéně, bude mít ve středu premiéru dramatizace povídky Sen směšného člověka od Fjodora Michajloviče Dostojevského. "Text považujeme za klíč k pojetí životního obratu a lidského údělu," řekl režisér představení a autor úpravy František Defler.

Dostojevskij publikoval povídku ve svém vlastním časopise Deník spisovatele v roce 1877. Jde o příběh muže, který se rozhodl spáchat sebevraždu. Podivné setkání s plačící holčičkou ho však zbaví apatického klidu a způsobí zvrat. Muž začne o setkání přemýšlet, usíná a zdá se mu zvláštní sen. Komorní novinka Divadla u stolu bude uvedená jako monodrama. V jediné roli se představí člen Mahenovy činohry Igor Bareš. Režisér zdůraznil, že na rozdíl od předchozích projektů divadla nepůjde o pouhé scénické čtení, ale divadelní inscenaci. Autorem scény je Milivoj Husák. Hudbu, která hraje podle Derflera v představení významnou roli, vybral Miloš Štědroň.

Divadlo u stolu založil Derfler, člen činohry brněnského Národního divadla, před více než deseti lety. Navazovalo na formu bytových přednášek a seminářů a působení samizdatové edice Studnice. Činnost obnovilo před dvěma lety. První inscenaci Průkaz totožnosti realizovalo Divadlo u stolu přes zákroky Státní bezpečnosti tajně v březnu 1989.

Tři brněnské herečky (zleva) Iva Volánková, Eva Vrbková a Ivana Hloužková v původní hře Bludice

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz