Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blíží se Febiofest a pavouk Fenič snove svou celuloidovou pavučinu

  14:57aktualizováno  14:57
Než dořehtá úřednický šiml, doběhnou grantová řízení a peníze přistanou na účtech, bude už devatenáctý ročník mezinárodní přehlídky filmů Febiofest 2012 v plném proudu. Aby mohl vůbec začít, sáhl jeho duchovní otec do svých úspor. Diváci se tak mohou přesně za měsíc těšit na to nejlepší z mezinárodní filmové kuchyně i na velká jména světové kinematografie.

Režiséři Fero Fenič a Jiří Krejčík při křtu festivalového plakátu | foto: ČTK

Zatímco loni to byl Pop art, letos je festivalovým motivem síť z celuloidového filmu. Jak se organizátoři chlubí, je to síť, která chytá dobré hosty, třeba Sandrine Bonnairovou. Febiofest tuto francouzskou filmovou hvězdu představí v šesti snímcích, například v romantické komedii Philippa Lioreta "Mademoiselle" nebo v kultovním thrilleru Cluadla Chabrola "Slavnost".

Dalším úlovkem je renesanční osobnost Lech Majewski. Polského režiséra, scenáristu, producenta, básníka a především výtvarníka, bude na festivalu prezentovat hlavně jeho poslední dílo "Mlýn a kříž". Snímek přenáší do svébytné filmové podoby obraz "Nesení kříže", který namaloval Pieter Brueghel starší. Kritika o něm mluví jako o nejlepší interpretaci jednoho obrazu, jaká kdy vznikla. 

Plebejská porota

I letos se může do 33členné poroty přihlásit téměř každý. Kritéria jsou velkorysá, v občanském tělesu může zasednout kdokoliv od 15 do 100 let, všeho druhu vzdělání, profese i třídního původu. Porotu doplní čestný předseda. V minulosti to byl například architekt Jan Kaplický nebo výtvarník David Černý.

Po mnoha telefonátech a intervenci samotného italského ministerstva zahraničí přijede také herec a režisér Nanni Moretti. "Woody Allen italské kinematografie" bude letos předsedou festivalu v Cannes. Febiofest uvede jeho komedii o volbě hlavy katolické církve "Máme papeže". Milovníci filmu se mohou těšit také na jeho ranou tvorbu jako "Mše skončila", "Apríl" nebo "Drahý deníčku". Fenič se na tuto osobnost obzvlášť těší. O Morettim se totiž rozepsal ve své diplomové práci, když ještě italský tvůrce nebyl tak známý.

Celkem festival, jehož hlavní část bude jako vždy probíhat v kině Cinestar na pražském Andělu, představí na sto sedmdesát snímků v několika sekcích. Retrospektiva současného Turecka ve filmech mladých tureckých tvůrců prý svou pestrostí připomíná francouzskou novou vlnu. Zato prý stojí i sekce latinskoamerického panoramatu.

Režisér Fero Fenič, duchovní otec Febiofestu

Režisér Fero Fenič, duchovní otec Febiofestu

Na své si přijdou filmoví fajnšmekři v kategorii filmových novinek, které na Febiofest přiletí z celého světa. V programu najdete hned několik snímků s národními nominacemi na Oscary, i kusy, které skončily v užším výběru. Nominaci má třeba belgický film o takzvané hormonální mafii "Býčí šíje". Téma se zabývá přípravky na podporu růstu svalové hmoty skotu.

Sean Penn v roli feťáka

V užší nominaci se objevil i snímek "Superclásico". Sondu do partnerských vztahů v kulisách Buenos Aires natočil Ole Christian Madsen. Promítat se bude také "Řečník" z Nového Zélandu. Řadu lahůdek nabízí filmy z Cannes, třeba "Tady to musí být" s Seannem Pennem v roli bývalého rockera zdevastovaného heroinem.

V soutěži Grand prix MFF Praha bude české barvy hájit film "Příliš mladá noc" slovinského absolventa FAMU Olma Omerzu, který sice přijel z právě skončeného Berlinale s prázdnou, ale zaujal tamní kritiku. Debut o přechodu z dětství do dospělosti má kontroverzní nádech a hlavní partner, tedy Česká televize, ho chce vysílat až po dvaadvacáté hodině.

Febiofest 2012

Rušno bude opět v garážích smíchovského multikina, kde se bude konat hudební část. Vystoupí Toxique, Please The Trees, Basta Fidel a Discoballs.

Devítidenní festival začne v Praze 22. března. Kromě Cinestaru se bude promítat také v Bio Konvikt, tato část patří retrospektivě nejstaršího českého režiséra Jiřího Krejčíka. O týden později se Febiofest rozšíří do dalších šesti českých měst. Do Liberce, Pardubic, Brna, Ostravy, Českých Budějovic a Hradce Králové. Organizátorům se podařilo přes špatné finanční vyhlídky udržet také slovenskou větev, na své si tedy přijdou i diváci v Bratislavě.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Najdete na iDNES.cz