Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blíží se Febiofest a pavouk Fenič snove svou celuloidovou pavučinu

  14:57aktualizováno  14:57
Než dořehtá úřednický šiml, doběhnou grantová řízení a peníze přistanou na účtech, bude už devatenáctý ročník mezinárodní přehlídky filmů Febiofest 2012 v plném proudu. Aby mohl vůbec začít, sáhl jeho duchovní otec do svých úspor. Diváci se tak mohou přesně za měsíc těšit na to nejlepší z mezinárodní filmové kuchyně i na velká jména světové kinematografie.

Režiséři Fero Fenič a Jiří Krejčík při křtu festivalového plakátu | foto: ČTK

Zatímco loni to byl Pop art, letos je festivalovým motivem síť z celuloidového filmu. Jak se organizátoři chlubí, je to síť, která chytá dobré hosty, třeba Sandrine Bonnairovou. Febiofest tuto francouzskou filmovou hvězdu představí v šesti snímcích, například v romantické komedii Philippa Lioreta "Mademoiselle" nebo v kultovním thrilleru Cluadla Chabrola "Slavnost".

Dalším úlovkem je renesanční osobnost Lech Majewski. Polského režiséra, scenáristu, producenta, básníka a především výtvarníka, bude na festivalu prezentovat hlavně jeho poslední dílo "Mlýn a kříž". Snímek přenáší do svébytné filmové podoby obraz "Nesení kříže", který namaloval Pieter Brueghel starší. Kritika o něm mluví jako o nejlepší interpretaci jednoho obrazu, jaká kdy vznikla. 

Plebejská porota

I letos se může do 33členné poroty přihlásit téměř každý. Kritéria jsou velkorysá, v občanském tělesu může zasednout kdokoliv od 15 do 100 let, všeho druhu vzdělání, profese i třídního původu. Porotu doplní čestný předseda. V minulosti to byl například architekt Jan Kaplický nebo výtvarník David Černý.

Po mnoha telefonátech a intervenci samotného italského ministerstva zahraničí přijede také herec a režisér Nanni Moretti. "Woody Allen italské kinematografie" bude letos předsedou festivalu v Cannes. Febiofest uvede jeho komedii o volbě hlavy katolické církve "Máme papeže". Milovníci filmu se mohou těšit také na jeho ranou tvorbu jako "Mše skončila", "Apríl" nebo "Drahý deníčku". Fenič se na tuto osobnost obzvlášť těší. O Morettim se totiž rozepsal ve své diplomové práci, když ještě italský tvůrce nebyl tak známý.

Celkem festival, jehož hlavní část bude jako vždy probíhat v kině Cinestar na pražském Andělu, představí na sto sedmdesát snímků v několika sekcích. Retrospektiva současného Turecka ve filmech mladých tureckých tvůrců prý svou pestrostí připomíná francouzskou novou vlnu. Zato prý stojí i sekce latinskoamerického panoramatu.

Režisér Fero Fenič, duchovní otec Febiofestu

Režisér Fero Fenič, duchovní otec Febiofestu

Na své si přijdou filmoví fajnšmekři v kategorii filmových novinek, které na Febiofest přiletí z celého světa. V programu najdete hned několik snímků s národními nominacemi na Oscary, i kusy, které skončily v užším výběru. Nominaci má třeba belgický film o takzvané hormonální mafii "Býčí šíje". Téma se zabývá přípravky na podporu růstu svalové hmoty skotu.

Sean Penn v roli feťáka

V užší nominaci se objevil i snímek "Superclásico". Sondu do partnerských vztahů v kulisách Buenos Aires natočil Ole Christian Madsen. Promítat se bude také "Řečník" z Nového Zélandu. Řadu lahůdek nabízí filmy z Cannes, třeba "Tady to musí být" s Seannem Pennem v roli bývalého rockera zdevastovaného heroinem.

V soutěži Grand prix MFF Praha bude české barvy hájit film "Příliš mladá noc" slovinského absolventa FAMU Olma Omerzu, který sice přijel z právě skončeného Berlinale s prázdnou, ale zaujal tamní kritiku. Debut o přechodu z dětství do dospělosti má kontroverzní nádech a hlavní partner, tedy Česká televize, ho chce vysílat až po dvaadvacáté hodině.

Febiofest 2012

Rušno bude opět v garážích smíchovského multikina, kde se bude konat hudební část. Vystoupí Toxique, Please The Trees, Basta Fidel a Discoballs.

Devítidenní festival začne v Praze 22. března. Kromě Cinestaru se bude promítat také v Bio Konvikt, tato část patří retrospektivě nejstaršího českého režiséra Jiřího Krejčíka. O týden později se Febiofest rozšíří do dalších šesti českých měst. Do Liberce, Pardubic, Brna, Ostravy, Českých Budějovic a Hradce Králové. Organizátorům se podařilo přes špatné finanční vyhlídky udržet také slovenskou větev, na své si tedy přijdou i diváci v Bratislavě.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz