Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bláznivá Ana, do osmnácti let nepřístupná

  1:55aktualizováno  1:55
Lze předpokládat, že diváka, který se do kina vypraví tak třikrát do roka na zaručené hity, španělský film Chaotická Ana zdaleka mine. Vydají se na něj zejména dvě skupiny lidí: znalečtí ctitelé děl režiséra Julia Medema a nezasvěcení, které naláká distribuční údaj "do osmnácti let nepřístupno".

Z filmu Chaotická Ana | foto: Blue Sky

Zmateni však budou ti i oni. Fanoušky zaskočí trochu "jiný" Medem, jenž do své pověstné posedlosti sexualitou přimíchal politickou agitku, a senzacechtivé zase fakt, že k dávce kýžené nahoty dostali vydatnou přílohu psychoanalýzy a umění. Nebo pseudoumění; je otázka, zda Chaotická Ana už nepřekročila tenkou hranici mezi tvůrčí provokací a čistě účelovou troufalostí.

Ale přitom hned skvostná úvodní scéna s dravcem, holubicí, krví a humorem jednoznačně dokládá, že Medem prostě točit umí, byť na stupnici od lehké zvrácenosti k čiré nechutnosti. A hojně probíraná scéna sexu s kálením a následným bitím tu vadí paradoxně spíš proto, že z ní režisér učinil protiválečné gesto.

Titulní hrdinka Ana je moderní obdoba Tarzana, pohansky přirozená a živočišně přitažlivá dívka žijící s otcem v jeskyni na Ibize, kde zkouší malovat a odkud ji mecenáška mladých talentů odvede do Madridu. Šeď ulic i školní "squat" prozáří Ana barvami svého oblečení s korálky v indiánském duchu, svými pohyby i smíchem. Pozná tu přátelství, lásku, všudypřítomný sex a velice dětinskou "avantgardu" včetně vážných řečí o umění a politice.

Pouť hrdinčina trýznivého sebepoznání - a také nekonečnost obrazových fantazií i členění do kapitol podle odpočítávání - odstartuje hypnóza. Díky ní Ana postupně zjišťuje, že je vlastně převtělením nekonečné řady žen, jež tragicky zahynuly, když dosáhly jejího věku.

Popravdě řečeno Chaotická Ana není jen chaotická; je i bláznivá, potrhlá, nezralá, naivní, podobně jako celé její okolí. Medem opět používá pro nesporně zajímavé filmařské experimenty svět, v němž široko daleko není normálního živáčka. Hrdinčiny výjevy z podvědomí či paměti představují typ estetiky řízené Sigmundem Freudem: zahrnuje něžně hravé tváře z brambor, sníh na pohlednici z Ibizy či feministky na horách, ale také brutální obrazy ptáků rvoucích lidem na poušti oči zaživa.

Jenže tahle metoda potřebuje hranice, jinak se opakuje, až otráví. Medem ji sice v hodině dvanácté uťal, ale tím nejzrádnějším způsobem: střetem mystiky s moderní civilizací ve stylu "jak alkohol a hamburgry zničily indiány". Když se připočte ještě prvek nevědomého incestu, zmíněný fekální akt a řeči o vojácích v Iráku, člověk má pocit, že Medem už definitivně zešílel.

Ale pak se vrátí nádherný obraz hrdinky osamělé uprostřed nočního oceánu, výraz nadpozemské nekonečnosti věků, a opět se musí uznat: Medem je pan filmař, i když točí angažovanou romanci s úchylkami.

Chaotická Ana
Španělsko, režie J. Medem, hrají C. Ramplingová, L. Homar, J. Lara, tit., 118 min.
Hodnocení: 60 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz