Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bláznivá Ana, do osmnácti let nepřístupná

  1:55aktualizováno  1:55
Lze předpokládat, že diváka, který se do kina vypraví tak třikrát do roka na zaručené hity, španělský film Chaotická Ana zdaleka mine. Vydají se na něj zejména dvě skupiny lidí: znalečtí ctitelé děl režiséra Julia Medema a nezasvěcení, které naláká distribuční údaj "do osmnácti let nepřístupno".

Z filmu Chaotická Ana | foto: Blue Sky

Zmateni však budou ti i oni. Fanoušky zaskočí trochu "jiný" Medem, jenž do své pověstné posedlosti sexualitou přimíchal politickou agitku, a senzacechtivé zase fakt, že k dávce kýžené nahoty dostali vydatnou přílohu psychoanalýzy a umění. Nebo pseudoumění; je otázka, zda Chaotická Ana už nepřekročila tenkou hranici mezi tvůrčí provokací a čistě účelovou troufalostí.

Ale přitom hned skvostná úvodní scéna s dravcem, holubicí, krví a humorem jednoznačně dokládá, že Medem prostě točit umí, byť na stupnici od lehké zvrácenosti k čiré nechutnosti. A hojně probíraná scéna sexu s kálením a následným bitím tu vadí paradoxně spíš proto, že z ní režisér učinil protiválečné gesto.

Titulní hrdinka Ana je moderní obdoba Tarzana, pohansky přirozená a živočišně přitažlivá dívka žijící s otcem v jeskyni na Ibize, kde zkouší malovat a odkud ji mecenáška mladých talentů odvede do Madridu. Šeď ulic i školní "squat" prozáří Ana barvami svého oblečení s korálky v indiánském duchu, svými pohyby i smíchem. Pozná tu přátelství, lásku, všudypřítomný sex a velice dětinskou "avantgardu" včetně vážných řečí o umění a politice.

Pouť hrdinčina trýznivého sebepoznání - a také nekonečnost obrazových fantazií i členění do kapitol podle odpočítávání - odstartuje hypnóza. Díky ní Ana postupně zjišťuje, že je vlastně převtělením nekonečné řady žen, jež tragicky zahynuly, když dosáhly jejího věku.

Popravdě řečeno Chaotická Ana není jen chaotická; je i bláznivá, potrhlá, nezralá, naivní, podobně jako celé její okolí. Medem opět používá pro nesporně zajímavé filmařské experimenty svět, v němž široko daleko není normálního živáčka. Hrdinčiny výjevy z podvědomí či paměti představují typ estetiky řízené Sigmundem Freudem: zahrnuje něžně hravé tváře z brambor, sníh na pohlednici z Ibizy či feministky na horách, ale také brutální obrazy ptáků rvoucích lidem na poušti oči zaživa.

Jenže tahle metoda potřebuje hranice, jinak se opakuje, až otráví. Medem ji sice v hodině dvanácté uťal, ale tím nejzrádnějším způsobem: střetem mystiky s moderní civilizací ve stylu "jak alkohol a hamburgry zničily indiány". Když se připočte ještě prvek nevědomého incestu, zmíněný fekální akt a řeči o vojácích v Iráku, člověk má pocit, že Medem už definitivně zešílel.

Ale pak se vrátí nádherný obraz hrdinky osamělé uprostřed nočního oceánu, výraz nadpozemské nekonečnosti věků, a opět se musí uznat: Medem je pan filmař, i když točí angažovanou romanci s úchylkami.

Chaotická Ana
Španělsko, režie J. Medem, hrají C. Ramplingová, L. Homar, J. Lara, tit., 118 min.
Hodnocení: 60 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Najdete na iDNES.cz