Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blade Runner: světová premiéra sci-fi v Klášterci

  12:18aktualizováno  12:18
Jedna z nejčernějších vizí budoucnosti, ve které se replikanti, neboli dokonalí biologičtí roboti prakticky nerozeznatelní od člověka vzbouří a pokusí se o násilné ovládnutí lidstva, se ve čtvrtek 22. května zhmotní.

Blade Runner - Pris se loučí se Sebastianem v podání Jana Škacha | foto: František Červený

Stane se tak v kulturním domě v Klášterci nad Ohří, kde herci zdejšího amatérského Divadla Klas uvedou českou premiéru jednoho z nejslavnějších sci-fi thrillerů všech dob s názvem Blade Runner, který se stal na celém světě kultovním díky filmovému zpracování Ridleyho Scotta. 
 
Blade Runner - Martina Elisová (Pris)"Zavedeme diváky do temné budoucnosti, v níž se právě odehrává rozhodující souboj o záchranu lidské existence. Snažili jsme se přitom o zpracování, které je spíš než původní knižní předloze bližší Scottovu filmu a jeho úžasně ponuré atmosféře," říká režisér inscenace Miroslav Nyklíček.
 
Blade Runner vznikl na motivy sci-fi románu Sní androidi o elektrických ovcích? od amerického spisovatele Philipa K. Dicka. Dvojice scénáristů Hampton Fancher a David Webb Peoples si z něj vytáhla jeden konkrétní námět a přetavila jej ve filmový i divadelní scénář.
 
Hrdinou příběhu z futuristického Los Angeles je detektiv Rick Deckard, který má pátrat po replikantech. Jde o roboty vyvinuté společností Tyrell, kteří se používají jako otroci při kolonizaci jiných planet. Protože jsou však dokonalou kopií člověka včetně jeho inteligence, jednoho dne se proti svému údělu vzbouří a hodlají si lidstvo podrobit.

popisek Film Blade Runner vítězí
stal se nejlepším sci-fi všech dob

 
Blade Runner je speciální jednotka, která má vzbouřence vyhledávat a likvidovat. Její součástí je i Deckard, kterému však osud připraví velmi zvláštní překvapení. Zamiluje se do krásné dívky Rachel, teprve poté zjistí, že i ona je replikant, a navíc začne pochybovat i o tom, kdo je vlastně on sám, zda náhodou také nepatří k replikantům.
 
"Všeobecně je příběh o tom, kdo ještě je a kdo už možná není člověk. Jestli třeba náhodou takový replikant v konečném důsledku nemůže být lidštější než my sami," podotýká Nyklíček. 
 
Blade Runner - Rick Deckard a Rachel v podání Štěpána Malasta a Kateřiny ŽižkovéV klášterecké inscenaci samozřejmě nebudou k vidění akční filmové honičky, které nelze na divadelní jeviště převést. Na druhé straně se ovšem diváci podle režiséra mohou těšit na choreograficky zajímavě pojaté souboje i zmíněnou temnou atmosféru podivné budoucnosti.
 
V hlavní roli se představí Štěpán Malast, dívku Rachel hraje Kateřina Žižková a šéfa replikantů Roye Battyho Jaroslav Kudla. Další postavy nastudovali Martina Elisová, Jan Škach či Jan Milota.


Blade Runner

Začátek premiérového uvedení hry je v 19 hodin, vstupenky stojí 50 korun a zatím ještě jsou k dispozici. Nejbližší repríza bude k vidění až po prázdninách jako zahajovací představení festivalu Klášterecké divadelní žně 25. října.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Najdete na iDNES.cz