Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blade Runner: světová premiéra sci-fi v Klášterci

  12:18aktualizováno  12:18
Jedna z nejčernějších vizí budoucnosti, ve které se replikanti, neboli dokonalí biologičtí roboti prakticky nerozeznatelní od člověka vzbouří a pokusí se o násilné ovládnutí lidstva, se ve čtvrtek 22. května zhmotní.

Blade Runner - Pris se loučí se Sebastianem v podání Jana Škacha | foto: František Červený

Stane se tak v kulturním domě v Klášterci nad Ohří, kde herci zdejšího amatérského Divadla Klas uvedou českou premiéru jednoho z nejslavnějších sci-fi thrillerů všech dob s názvem Blade Runner, který se stal na celém světě kultovním díky filmovému zpracování Ridleyho Scotta. 
 
Blade Runner - Martina Elisová (Pris)"Zavedeme diváky do temné budoucnosti, v níž se právě odehrává rozhodující souboj o záchranu lidské existence. Snažili jsme se přitom o zpracování, které je spíš než původní knižní předloze bližší Scottovu filmu a jeho úžasně ponuré atmosféře," říká režisér inscenace Miroslav Nyklíček.
 
Blade Runner vznikl na motivy sci-fi románu Sní androidi o elektrických ovcích? od amerického spisovatele Philipa K. Dicka. Dvojice scénáristů Hampton Fancher a David Webb Peoples si z něj vytáhla jeden konkrétní námět a přetavila jej ve filmový i divadelní scénář.
 
Hrdinou příběhu z futuristického Los Angeles je detektiv Rick Deckard, který má pátrat po replikantech. Jde o roboty vyvinuté společností Tyrell, kteří se používají jako otroci při kolonizaci jiných planet. Protože jsou však dokonalou kopií člověka včetně jeho inteligence, jednoho dne se proti svému údělu vzbouří a hodlají si lidstvo podrobit.

popisek Film Blade Runner vítězí
stal se nejlepším sci-fi všech dob

 
Blade Runner je speciální jednotka, která má vzbouřence vyhledávat a likvidovat. Její součástí je i Deckard, kterému však osud připraví velmi zvláštní překvapení. Zamiluje se do krásné dívky Rachel, teprve poté zjistí, že i ona je replikant, a navíc začne pochybovat i o tom, kdo je vlastně on sám, zda náhodou také nepatří k replikantům.
 
"Všeobecně je příběh o tom, kdo ještě je a kdo už možná není člověk. Jestli třeba náhodou takový replikant v konečném důsledku nemůže být lidštější než my sami," podotýká Nyklíček. 
 
Blade Runner - Rick Deckard a Rachel v podání Štěpána Malasta a Kateřiny ŽižkovéV klášterecké inscenaci samozřejmě nebudou k vidění akční filmové honičky, které nelze na divadelní jeviště převést. Na druhé straně se ovšem diváci podle režiséra mohou těšit na choreograficky zajímavě pojaté souboje i zmíněnou temnou atmosféru podivné budoucnosti.
 
V hlavní roli se představí Štěpán Malast, dívku Rachel hraje Kateřina Žižková a šéfa replikantů Roye Battyho Jaroslav Kudla. Další postavy nastudovali Martina Elisová, Jan Škach či Jan Milota.


Blade Runner

Začátek premiérového uvedení hry je v 19 hodin, vstupenky stojí 50 korun a zatím ještě jsou k dispozici. Nejbližší repríza bude k vidění až po prázdninách jako zahajovací představení festivalu Klášterecké divadelní žně 25. října.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz