Björk

Björk - Björk - filmový festival v Benátkách 2005 | foto: Reuters

Björk vyjela na další výlet do mnoha stylů

  • 5
Islanďanka Björk, experimentátorka, inovátorka a oblíbená hudební umělkyně, dnes vydává nové album.

Jedenačtyřicetiletá muzikantka, která ve své tvorbě přesahuje všechny hudební žánry, svou šestou sólovou desku pojmenovala Volta, sama ji produkovala a všech deset skladeb také složila. A jako vždy si k sobě vybrala spolupracovníky, jejichž jména slibují zajímavou směsici všemožných stylů.

Ve dvou skladbách jí na albu zpívá Anthony Hegarty z Anthony And The Johnsons, slavný americký producent Timbaland vytvářel ke třem písním beaty, dalšími hosty jsou například průkopník elektronické hudby Mark Bell z LFO či Chris Corsano, jenž spolupracoval například s kapelou Sonic Youth.

Kromě elektroniky a hip hopu Björk na desce zavítá i do vod world music. Zazní tak třeba západoafrická loutna Malijce Toumaniho Diabaté nebo čínská loutna muzikantky Min Xiao-Fen i ženská dechová sekce, speciálně sestavená z islandských hudebnic.
Neméně atraktivní je konžská experimentální skupina Konono No. 1., držitelka prestižní BBC World Music Award.

Volta následuje po albu Medúlla z roku 2004, na němž Björk spolupracovala s elektronickým duem Matmos a japonským umělcem Dokakou.

Medúllu nahrávala na osmnácti různých místech světa (mimo jiné v New Yorku, na Islandu, v Benátkách či na Kanárských ostrovech) a nepředstavila ji na živých koncertech – s jedinou výjimkou, jíž bylo vystoupení na zahajovacím ceremoniálu letní olympiády v Aténách.

Björk, která koncertovala i v Česku, vyrůstala na Islandu v rodině bývalých hippies. Rodiče jí poskytli velkou volnost, a tak Björk experimentovala již od dětství.
Hudební kariéru odstartovala v jedenácti letech, když začala chodit na hodiny klavíru. Jeden z jejích učitelů tehdy poslal nahrávku písně Love to Love do jediné islandské rozhlasové stanice.

Ta píseň vypustila do éteru a Björk téměř okamžitě dostala nabídku od nahrávací společnosti Fálkinn. V roce 1977 tak přišel na svět její debut, na němž ji na kytaru provázel nevlastní otec.

Deska, která obsahuje islandské dětské písničky a coververze hitů jako Fool On The Hill od Beatles, zpívané v islandštině, se na ostrově stala platinovou a dnes je v podstatě sběratelským kouskem.

První velkou hudební láskou se pro Björk stal rebelský punk, když zpívala v dívčí kapele Spit and Snot. Proslavila se však až jako členka a zpěvačka skupiny Sugarcubes, která dosáhla mezinárodního úspěchu.

Ze Sugarcubes Björk v roce 1992 odešla a kapela se rozpadla. Vzápětí se zpěvačka pustila do nahrávání sólových alb, jako byla Debut či Post. Ta jí zajistila slávu a patří k nejoriginálnější hudbě 90. let.

Všestranná Björk si zahrála i ve filmu Larse von Triera Tanec v temnotách, k němuž složila současně hudbu.