Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Björk je Alenka z říše hudebních divů

  0:36aktualizováno  0:36
Islandská zpěvačka Björk hraje velmi komplikovanou hudbu, která staví víc na zvuku než melodii. Patří ovšem k několika osobnostem, které si mohou dovolit i ty nejprapodivnější experimenty, aniž to uškodí jejich popularitě. A nejinak tomu asi bude i s novou deskou Vespertine. "Dětství jsem prožila v bohémské muzikantské komuně. Hudba se tam hrála 24 hodin denně. Pamatuji si dokonce, že u nás stávala fronta na gramofon," vzpomíná.
Björk - foto 6

Björk - foto 6 - Björk oděná do šatů s labutí. | foto: Bjork.com

Tohle zázemí na ní zanechalo stopy. Nevlastní otec hrál v různých kapelách na kytaru a byl znalcem Hendrixe a Claptona. Prarodiče měli sbírku jazzových desek. A matka ji v pěti letech poslala do hudební školy, aby se učila na klavír a flétnu. V pubertě z ní byla punkerka, předtím prošla kariérou Darinky Rolincové. Když začala v deseti letech zpívat, její rockerští rodiče s ní natočili album lidovek, které se na ostrově prý dobře prodávalo. Matka dokonce navrhla obal.

S punkem se jí poprvé podařilo překonat islandskou izolaci. Její skupina KUKI vydala u nezávislé anglické anarchistické gramofirmičky dvě alba. KUKI, kteří si tím vybudovali v Anglii určité zázemí, se pak přeměnili v Sugarcubes, v celém světě známou alternativní kapelu přelomu 80. a 90. let. Björk (příjmení Gudmundsdóttirová přestala používat) se v kapele naučila kolektivní práci, která se stala její hlavní devízou i v první fázi sólové dráhy. Björk si umí vybírat kreativní spolupracovníky.

Zatímco populární Sugarcubes hráli kytarový rock, samostatná kariéra Björk je ovlivněna především elektronickou hudbou. Hudebnice, která se od čtrnácti nechává inspirovat svým bývalým učitelem hudby Asmundurem Janssonem, je eklektička. Její alba Debut a Post byla inspirována amalgámem jamajské, africké a indické hudby, která v polovině 90. let hýbala Londýnem. Pak propadla kouzlu trip hopu - žánru založeného na primitivní jamajské elektronické hudbě přenesené do světa moderních technologií; Björk se ovšem nevyhýbá ani prvkům folku. Nejznámější představitel trip hopu, brightonský muzikant Tricky, se na nějakou dobu stal její velkou inspirací. Není to hudba, která chytí na první poslech. Je v ní hodně ponuré nálady a nadreálných tajemství, severské mytologie a s každou další deskou se víc a víc zdálo, jako kdyby její písně byly čím dál méně uchopitelné. Tenhle trend završilo před čtyřmi roky album Homogenic nahrané s elektronickou rytmikou a smyčcovým oktetem; tady se přímo zdá, že hudba protéká mezi prsty.

Recenzi desky Vespertine čtěte ZDE.

I právě vycházející deska Vespertine má v sobě cosi z atmosféry nočních můr. Je pokračováním cesty k nově se rodícímu žánru elektronické komorní hudby na hranicích mezi takzvanou vážnou hudbou a rockem, z něhož se sype křehká drť zvuků harfy, celesty, clavichordu i konkrétních zvuků. Björk tvrdí, že na něm poprvé tvořila jádro svého alba sama, bez pomoci jiných kreativních osobností, uzavřena v osamělé horské chatě na rodném Islandu.

Skoro šestatřicetiletá Björk vypadá jako Alenka v říši divů. I když je drobná jako odrostlé dítě, jako člověk má daleko do éterické hudby svých desek. Ti, kdo  pamatují  koncert  Sugar- cubes v Praze na začátku devadesátých let, si připomenou její smysl pro absurdní humor a bezprostřednost.

Připomíná silné osobnosti, jakými byli v 70. letech David Bowie nebo třeba Polák Czeslaw Niemen - ti se opřeni o svou popularitu nebáli jít proti vkusu veřejnosti a nakonec ji strhnout sebou. Není to určitě snadné. Když loni vydala album Selmasongs, jež doprovázelo její filmový debut Dancer In The Dark o slepnoucí české emigrantce Selmě Ježkové, setkala se u části kritiky s těžkým nepochopením. Pokrčila nad tím rameny. Dělat věci pořád jinak je prý přece její umělecká povinnost. O tom, co přežije nebo nepřežije, stejně nakonec rozhodne čas.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Najdete na iDNES.cz