Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bizarní postavy kráčely městem

  20:01aktualizováno  20:01
Ostrava - Českobudějovické pouliční divadlo Kvelb s hlučným rykem, ohni a bubnováním zahájilo v pondělí festival Spectaculo Interesse v Ostravě. Tři zvláštní postavy na chůdách a malý drak putovali od Divadla loutek v Ostravě do centra města, aby oznámili zahájení mezinárodního loutkářského festivalu.
Festival Spectaculo interesse

Festival Spectaculo interesse | foto: Martin PopelářMF DNES

Především však nabízeli všem okolo stojícím a procházejícím chodcům improvizované pouliční  divadlo, v němž se nevyhýbali vstoupit i do rozličných obchodů.

"Copak je to za potvoru a copak asi žere," křičel vůdce čtyřčlenné tlupy na projíždějící automobil s řidičem. Když se potulná tlupa zastavila před obchodním domem, "obluda Erik" dokonce začala chrlit oheň a chtěla se bít s drakem. O něco dál už ale zase ukazovala svoje žonglérské umění s míčky a hlavně pořád hrála na saxofon zvláštní smutnou melodii.

Když herci procházeli ulicemi města, zapojili do svého pouličního představení dokonce i hlouček postávajících mormonů, kteří jim ochotně k divadelní produkci Můj bestiář aneb Pochod komediantů zazpívali biblický žalm Chvalte Hospodina.

Sympatická Malá čarodejnica hovořící zpěvnou slovenštinou, to byl prozměnu program, který ještě dopoledne zaplnil do posledního místa hlediště ostravského Loutkového divadla. "Priateľstvo je niekedy viac ako láska, spieva sa v jednej českej pesničke. Je prirodzené - nebyť sám. Je ťažké - zostať sam. I keď sme jednotlivci, zrazu nám čosi podstatné začne chýbat," zpívali na závěr sborově herci ze slovenského Bábkového divadla na Rázcestí, aby si dokonce podali symbolicky ruce s publikem.

Silný potlesk a spontánní reakce diváků (převážně dětského publika) spolehlivě ukázaly, jak vděčné jsou loutkoherecké inscenace. Převážná přítomnost herců nad loutkama vyvrátila i často zavedenou představu o jednostranném využití loutek.
Divadlo však bylo do jisté míry v určité výhodě, protože inscenaci s ním pohostinně vytvořil domácí tým v čele s uměleckým ředitelem festivalu Spectaculo Interesse Petrem Nosálkem.

Úterní program festivalu nabídne například polské divadlo Teatr Lalki i Aktora (10:00, Divadlo loutek), průvod městem opět v podání Kvelbu (15:00), napjatě očekávané vystoupení sibiřského divadla Skázka z Abakanu (18:30, Divadlo loutek) nebo pražský soubor Na královské cestě (20:30, Černá louka, pavilon A).
Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz