Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bizarní postavy kráčely městem

  20:01aktualizováno  20:01
Ostrava - Českobudějovické pouliční divadlo Kvelb s hlučným rykem, ohni a bubnováním zahájilo v pondělí festival Spectaculo Interesse v Ostravě. Tři zvláštní postavy na chůdách a malý drak putovali od Divadla loutek v Ostravě do centra města, aby oznámili zahájení mezinárodního loutkářského festivalu.
Festival Spectaculo interesse

Festival Spectaculo interesse | foto: Martin PopelářMF DNES

Především však nabízeli všem okolo stojícím a procházejícím chodcům improvizované pouliční  divadlo, v němž se nevyhýbali vstoupit i do rozličných obchodů.

"Copak je to za potvoru a copak asi žere," křičel vůdce čtyřčlenné tlupy na projíždějící automobil s řidičem. Když se potulná tlupa zastavila před obchodním domem, "obluda Erik" dokonce začala chrlit oheň a chtěla se bít s drakem. O něco dál už ale zase ukazovala svoje žonglérské umění s míčky a hlavně pořád hrála na saxofon zvláštní smutnou melodii.

Když herci procházeli ulicemi města, zapojili do svého pouličního představení dokonce i hlouček postávajících mormonů, kteří jim ochotně k divadelní produkci Můj bestiář aneb Pochod komediantů zazpívali biblický žalm Chvalte Hospodina.

Sympatická Malá čarodejnica hovořící zpěvnou slovenštinou, to byl prozměnu program, který ještě dopoledne zaplnil do posledního místa hlediště ostravského Loutkového divadla. "Priateľstvo je niekedy viac ako láska, spieva sa v jednej českej pesničke. Je prirodzené - nebyť sám. Je ťažké - zostať sam. I keď sme jednotlivci, zrazu nám čosi podstatné začne chýbat," zpívali na závěr sborově herci ze slovenského Bábkového divadla na Rázcestí, aby si dokonce podali symbolicky ruce s publikem.

Silný potlesk a spontánní reakce diváků (převážně dětského publika) spolehlivě ukázaly, jak vděčné jsou loutkoherecké inscenace. Převážná přítomnost herců nad loutkama vyvrátila i často zavedenou představu o jednostranném využití loutek.
Divadlo však bylo do jisté míry v určité výhodě, protože inscenaci s ním pohostinně vytvořil domácí tým v čele s uměleckým ředitelem festivalu Spectaculo Interesse Petrem Nosálkem.

Úterní program festivalu nabídne například polské divadlo Teatr Lalki i Aktora (10:00, Divadlo loutek), průvod městem opět v podání Kvelbu (15:00), napjatě očekávané vystoupení sibiřského divadla Skázka z Abakanu (18:30, Divadlo loutek) nebo pražský soubor Na královské cestě (20:30, Černá louka, pavilon A).
Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Najdete na iDNES.cz