Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bittová sklidila první čekanku

  11:11aktualizováno  11:11
O Ivu Bittovou mají zájem pořadatelé koncertů na celém světě. "Ptají se, jestli bych nepřijela zahrát, ale sama, jen s houslemi," vypráví o svém prokletí. "Odpovídám jim ovšem, že mám kapelu, která má přednost. Jestli mě chtějí slyšet, tak s Čikori." Skupině vyšla počátkem tohoto měsíce bezejmenná debutová deska.

Jak se dali Čikori dohromady?

Před dvěma lety jsem si uvědomila, že stále jezdím sama, a chybí mi muzikanti okolo. Spojila jsem se s kytaristou Vladimírem Václavkem a spolu jsme si vzpomněli na jazzové hudebníky, s nimiž jsme si byli blízcí při natáčení desky Bílé inferno. Z tohoto dvojalba jsme také zpočátku hráli několik písní, ale postupně jsme je vyřadili a hrajeme jen nové věci.

Dokázali jste se sladit a sžít jako skupina i navzdory tomu, že všichni členové Čikori mají další hudební aktivity?

Museli jsme se vypořádat hlavně s faktem, že jsme každý z jiného místa. Třeba Václavek už žije vlastně na celém světě. Moc jsem se bála, že nebudeme mít čas na koncertování a postupně se rozprchneme, ale občas jsme přeci jen vystoupili a dokázali jsme se sehrát. Proto jsme šli do studia.

Shodli jste se, že v příštích měsících budou Čikori vaší společnou prioritou?

Pro mne rozhodně budou! Václavek byl sice dlouho dopředu časově vázaný mnohými dalšími akcemi, ale i on se teď snaží najít čas pro Čikori. I když: teď musel odjet na dva měsíce do Afriky a turné k desce proto odsouváme až na prosinec.

S Václavkem spolupracujete už od časů skupiny Dunaj. Netajíte se tím, že vám na jeho přístupu k hudbě chybí větší melodičnost. Znovu jste se s tím smířila?

Je to trošku jinak. Venca má skutečně jiný rukopis než já a ve svých projektech rezignoval na výrazné melodie. Je to mistr zvláštních, opakujících se rytmů, a z těch v Čikori vytvořil podklad pro mé melodie. Dobře jsme se doplnili.

Vážné hudbě se v současnosti nevěnujete?

Brněnský skladatel Miloš Štědroň mi navrhl, abychom spojili můj zpěv se starými varhanami, takže první impuls by tu byl. Ale teď je na řadě spíš něco jiného: konečně za mnou přišel můj syn Matouš s elektronickými podklady taneční hudby,. Tuhle spolupráci plánujeme delší dobu. Už začínám Matoušovy podklady poslouchat a vytvářím si k nim vokály. Ráda bych do té nahrávky dostala i akustické nástroje. Spolupráce s vlastním dítětem je zajímavá, prohlubují se při ní naše vztahy.

Váš vztah k moderní elektronické hudbě je natolik kladný?

Taneční scénu nezavrhuji, už jsem se do ní zaposlouchala. I když jsem se elektronice dlouho bránila, teď vím, že se v těch zvucích dá najít hodně krásného.

Jak váš "elektronický" syn ohodnotil akustické Čikori?

Když jsme měli premiérový koncert v lelekovické sokolovně, Matouš se přišel podívat, což se u mých dětí moc často nestává. Dohráli jsme, on mě objal a řekl: "Mámo, to je bomba. To nejlepší, co jsi zatím udělala."

Co to vlastně je - Čikori?

Anglický výraz pro čekanku, samozřejmě počeštěný. To slovo hezky zní a má spoustu významů: tradiční belgické jídlo je čekanka zabalená do šunky a zapečená se sýrem, a tu jsem se naučila dobře vařit. Čekanka je i krásná luční květina, čikori má blízko ke kávě cikorce a cikorka je i ptáček zpěváček.

Firma na album hodně sází. Zkusíte vyjít kvůli jeho propagaci médiím vstříc, nebo se před nimi budete stále spíše uzavírat?

Často o tom přemýšlím. Syn tvrdí, že bych se měla víc rozšoupnout, třeba i přes média, ale mě v tom stále něco brání, tu potřebu prostě nemám. Cítím jen nutkání propagovat Čikori klipem, protože náladové a písničkové plochy by snesly obrazové ztvárnění. Ale stále mi dá práci odpovídat novinářům na stejné otázky. Nejsem dostatečně kreativní na to, abych pokaždé dokázala odpovědět zajímavě.

HUDBA BEZ HRANIC
Iva Bittová je houslistka, zpěvačka a skladatelka, pro kterou neexistují hranice v hudbě. Ze všech domácích umělců se dokázala nejvýrazněji prosadit v celosvětovém měřítku (množství úspěšných koncertů měla po Evropě, Spojených státech a Japonsku, zájem je tam i o její alba). Narodila se roku 1958 v muzikantské rodině a žije v obci Lelekovice u Brna. Vystudovala hereckou konzervatoř. Je dvojnásobnou držitelkou ceny Akademie populární hudby za rok 1996 (kategorie zpěvačka roku a alternativní hudební scéna). Akustickou skupinu Čikori založila roku 1999 s kytaristou Vladimírem Václavkem. Volně navázali na skladby z úspěšné desky Bílé inferno. Na realizaci debutového alba Čikori se dále podíleli František Kučera (trubka), Jaromír Honzák (basa) a Miloš Dvořáček (bicí). V hudbě Čikori se prolínají prvky jazzu a world music.

Iva Bittová při vystoupení na hudebním festivalu v Trutnově.

Iva Bittová.

Iva Bittová a flétnista Andreas Kröper

Iva Bittová

Iva Bittová je houslistka, zpěvačka a skladatelka, pro kterou neexistují hranice v hudbě.

Iva Bittová.

Iva Bittová.

Iva Bittová.

Iva Bittová.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

PREMIÉRA: Barbora Poláková roztančila metro. I když mrzlo, bylo to Vono

Barbora Poláková

Hit Nafrněná a úspěšná eponymní deska oceněná dvěma Anděly. Herečka a zpěvačka Barbora Poláková vtrhla na hudební scénu...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Najdete na iDNES.cz