Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bittová, Kelarová a jazz se připomínají na DVD

  10:03aktualizováno  10:03
V těchto dnech se objevuje na trhu DVD se záznamem lednového koncertu Ivy Bittové a Idy Kelarové Jazz. Je doplněno druhým, filmovým diskem Kali čercheň-Černá hvězda.

Ida Kelarová a Iva Bittová - Velký sál Lucerny Praha (5. ledna 2008) | foto: ČTK

Iva BittováSestry Iva Bittová a Ida Kelarová se sešly na pódiu velkého sálu pražské Lucerny letos 5. ledna. Vyprodané hlediště pojalo ze značné části koncert jako společenskou událost se vším všudy.

S jazzovým repertoárem, vycházejícím z bohaté pokladnice, nazývané "great american songbook", tedy jakési rodinné stříbro zaoceánské písňové, především meziválečné tvorby, Bittová s Kelarovou na své profesionální dráze "experimentovaly" vlastně poprvé.

Nepodařilo se úplně vše, ale řada výtečných okamžiků nastala ve chvíli, kdy se každá z protagonistek oprostila od pokusu o ryze jazzovou stylizaci a vpustila do svého projevu to, co je jí blízké, stručně řečeno, Ida Kelarová romskou živelnost (zejména ve spolupráci s pěveckým triem Desideria Duždy) a Iva Bittová hravost a volnou improvizaci.

Bittová, Kelarová a nevyrovnaný jazz

Čtěte recenzi koncertu v Lucerně

Ida Kelarová a Iva BittováVycházející DVD zachycuje koncert prakticky bez střihů, velmi věrně a oproti návštěvě Lucerny si divák/posluchač může vychutnat řadu výborných nuancí (nelze nezmínit například vynikající hru českoamerického kontrabasisty George Mraze). Celé vystoupení vlastně díky objevení množství detailů působí lépe z tohoto záznamu - což je, zvlášť v jazzu, určitý paradox.

Bittová - Kelarová - Jazz (trailer DVD)

Kromě bonusového pětiminutového rozhovoru s Bittovou a Kelarovou obsahuje komplet ještě druhé DVD. Na něm najdeme vlastně "opodstatnění" jazzového koncertu. Měl totiž charitativní pozadí: jeho výtěžek šel na podporu sdružení Miret (Mezinárodní iniciativa pro rozvoj etnické tvorby), kterou založila Ida Kelarová za účelem rozvinutí tvůrčích schopností talentovaných romských dětí a mládeže.

Ida KelarováHodinový dokumentární film Kali čercheň/Černá hvězda, který najdeme na druhém DVD, otevřeně odhaluje práci Kelarové s jejími svěřenci, od emocemi nabitých okamžiků záblesků skutečného talentu až po poměrně razantní řešení každodenních problémů třeba s porušením zákazu kouření.

V každém případě je dobře, že unikátní koncert, který se s největší pravděpodobností nebude opakovat, zůstal zachycen a je zprostředkován zájemcům. A s bohulibým účelem, jehož součástí vydání DVD je, to platí dvojnásob.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. Kupte si lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

GLOSA: Létofest vyvrcholil stylově a burácivě s Wanastovkami a Kabátem

Wanastowi Vjecy na Létofestu 2018

Závěr brněnské zastávky putovního Létofestu patřil v sobotu večer živoucím legendám. Svých dvakrát pětasedmdesát minut...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz