Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bittová, Kelarová a jazz se připomínají na DVD

  10:03aktualizováno  10:03
V těchto dnech se objevuje na trhu DVD se záznamem lednového koncertu Ivy Bittové a Idy Kelarové Jazz. Je doplněno druhým, filmovým diskem Kali čercheň-Černá hvězda.

Ida Kelarová a Iva Bittová - Velký sál Lucerny Praha (5. ledna 2008) | foto: ČTK

Iva BittováSestry Iva Bittová a Ida Kelarová se sešly na pódiu velkého sálu pražské Lucerny letos 5. ledna. Vyprodané hlediště pojalo ze značné části koncert jako společenskou událost se vším všudy.

S jazzovým repertoárem, vycházejícím z bohaté pokladnice, nazývané "great american songbook", tedy jakési rodinné stříbro zaoceánské písňové, především meziválečné tvorby, Bittová s Kelarovou na své profesionální dráze "experimentovaly" vlastně poprvé.

Nepodařilo se úplně vše, ale řada výtečných okamžiků nastala ve chvíli, kdy se každá z protagonistek oprostila od pokusu o ryze jazzovou stylizaci a vpustila do svého projevu to, co je jí blízké, stručně řečeno, Ida Kelarová romskou živelnost (zejména ve spolupráci s pěveckým triem Desideria Duždy) a Iva Bittová hravost a volnou improvizaci.

Bittová, Kelarová a nevyrovnaný jazz

Čtěte recenzi koncertu v Lucerně

Ida Kelarová a Iva BittováVycházející DVD zachycuje koncert prakticky bez střihů, velmi věrně a oproti návštěvě Lucerny si divák/posluchač může vychutnat řadu výborných nuancí (nelze nezmínit například vynikající hru českoamerického kontrabasisty George Mraze). Celé vystoupení vlastně díky objevení množství detailů působí lépe z tohoto záznamu - což je, zvlášť v jazzu, určitý paradox.

Bittová - Kelarová - Jazz (trailer DVD)

Kromě bonusového pětiminutového rozhovoru s Bittovou a Kelarovou obsahuje komplet ještě druhé DVD. Na něm najdeme vlastně "opodstatnění" jazzového koncertu. Měl totiž charitativní pozadí: jeho výtěžek šel na podporu sdružení Miret (Mezinárodní iniciativa pro rozvoj etnické tvorby), kterou založila Ida Kelarová za účelem rozvinutí tvůrčích schopností talentovaných romských dětí a mládeže.

Ida KelarováHodinový dokumentární film Kali čercheň/Černá hvězda, který najdeme na druhém DVD, otevřeně odhaluje práci Kelarové s jejími svěřenci, od emocemi nabitých okamžiků záblesků skutečného talentu až po poměrně razantní řešení každodenních problémů třeba s porušením zákazu kouření.

V každém případě je dobře, že unikátní koncert, který se s největší pravděpodobností nebude opakovat, zůstal zachycen a je zprostředkován zájemcům. A s bohulibým účelem, jehož součástí vydání DVD je, to platí dvojnásob.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

Najdete na iDNES.cz