Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Birchová: Stávku herců bych podpořila

  17:50aktualizováno  17:50
Thora Birchová přijede na karlovarský festival s filmem Přízračný svět Hollywood, Karlovy Vary - Mladičká tmavovláska s velkýma očima Thora Birchová, která ve filmu Americká krása - vítězi loňských Oscarů - hrála dceru odcizených manželů, se chystá na nadcházející 36. karlovarský festival se soutěžním snímkem Přízračný svět. Před svým příletem poskytla herečka, která je v současné době v tuzemských kinech k vidění v dobrodružné fantasy Dračí doupě, exkluzivní rozhovor MF DNES.

Který film byl tím bodem zlomu, kdy jste si mohla říci: Tak teď už jsem opravdu hvězda, konečně si mohu začít vybírat role a diktovat podmínky?
Samozřejmě že to byla Americká krása. Stala se pro mne tím filmem, který mě konečně odvedl od víceméně dětských rolí k mnohem vyzrálejším postavám mladých dívek. Nicméně si troufám říci, že i před tím, než Americká krása změnila můj život,

Thora Birchová?
Herečka, to jsem já!

jsem si z nabídek pečlivě vybírala. Role jsem vždy přijímala až poté, co jsem si přečetla scénář. A měla jsem mimořádné štěstí, že se mi podařilo pracovat vesměs se špičkovými herci, režiséry i producenty.

THORA BIRCHOVÁ 

Tahle devatenáctiletá hollywoodská hvězda nové generace věkem patří ještě mezi teenagery, které také často představuje, ale už má za sebou úctyhodný počet rolí.

Narodila se v Kalifornii, jako čtyřletá účinkovala v reklamě. Brzy se setkala s dospělými hvězdami: ve filmu Ráj hrála s Melanií Grifithovou, ve Vysoké hře patriotů s Harrisonem Fordem. Natočila také snímky Aljaška či Nyní a potom, proslavily ji rovněž televizní seriály, například Den za dnem. Nejnověji hraje po boku Jeremyho Ironse v Dračím doupěti mladičkou královnu pohádkového světa.

Ve festivalovém soutěžním snímku Přízračný svět představuje maturantku, která se setká s prodavačem desek v podání Steva Buscemiho. Její vrcholnou rolí zatím zůstává Jane z Americké krásy.

Vaše kolegyně a rovněž brunetka Andie MacDowellová tu nedávno odpovídala na otázku, jestli i pro hollywoodské herečky platí, že muži mají radši blondýnky. Jakou s tím máte zkušenost?
Tak tohle je dost zábavná otázka, protože já jsem původně byla přírodní blondýnka. Prostě jen po celou dobu dávám přednost tomu vypadat jako brunetka. Nejsem si ovšem jistá, jestli jsou to pouze muži, kdo má radši blondýnky. Řekla bych, že plavovlásky k sobě prostě přitahují větší pozornost.

Říká se, že dobrý film je ten, který se dá převyprávět v několika krátkých větách. Jak byste popsala Přízračný svět, se kterým přijedete do Karlových Varů?
Kdybych měla použít uměleckou terminologii nebo přímo výtvarný slovník, řekla bych, že je to obsahově velice jednoduchá malba - ovšem přitom bohatá svou paletou barev i odstínů, vytvořená s mimořádným smyslem pro detail.

Stíháte se na festivalech podívat na nějaké filmy, nebo pak radši zajdete do kina soukromě?
Hrozně ráda chodím do běžného kina a prožívám příběhy spolu s obyčejnými diváky. Někdy jejich nadšení, které vůči filmu projevují, může být příjemně nakažlivé. Ale samozřejmě jsem pár filmů viděla i na festivalech.

A kdy jste naposledy v kině otevřeně plakala nebo se nahlas smála?
Já jsem náhodou hodně senzitivní člověk, když na to přijde, a film mě dojímá, ráda mu podlehnu a veřejně roním slzy. Dokonce mě dostal i takový snímek jako Moulin Rouge.

Mohla by podle vás v Bílém domě vládnout žena? Přijala byste funkci americké prezidentky?
Vzhledem k atmosféře ve společnosti si myslím, že by v čele Spojených států mohla stát žena. A třeba by to mohla být Hillary Clintonová. Ale pokud jde o mě, mnohem lépe bych se bavila, kdybych si americkou prezidentku jenom zahrála.

Svět očekává, jak dopadne hrozba herecké stávky ve Spojených státech. Pokud na ni dojde, stávkovala byste také?
Pokud by hollywoodští herci skutečně stávkovali, přineslo by to neuvěřitelný zmatek a ovlivnilo by to životy obrovské spousty lidí. Nicméně přesto bych se v takovém případě i já postavila na stranu našeho odborového svazu a podporovala ve stávce kolegy z branže.

Thora Birchová

Thora Birchová

Thora Birchová

Thora Birchová

Thora Birchová

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

„Nejste tak malá, fajn.“ Gilliam je dítě, vzpomíná herečka na natáčení

Portugalská herečka Joana Ribeiro (3. července 2018)

Úlohu krásné Angeliky ve filmu Muž, který zabil Dona Quijota ztvárnila Portugalka Joana Ribeiro. Šestadvacetiletá...

VIDEO: Ještě čtyři seriály, a už budou Vary, slibuje Jiří Bartoška

Jiří Bartoška a Marek Eben na slavnostním zahájení 53. ročníku MFF Karlovy Vary...

Těsně před závěrem 53. ročníku karlovarského festivalu si Jiří Bartoška nemohl vybavit termín příštího ročníku, který...

TELEVIZIONÁŘ: Nejlepší film dějin vyšel zkrátka, teď má zase zpoždění

Tim Robbins v letním kině uvedl svůj patrně nejslavnější film Vykoupení z...

Vypadá to stylově: na ČT1 se večer předvede závěrečný ceremoniál 52. karlovarského festivalu a na ČT2 nejzářivější host...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz