Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Birchová: Stávku herců bych podpořila

  17:50aktualizováno  17:50
Thora Birchová přijede na karlovarský festival s filmem Přízračný svět Hollywood, Karlovy Vary - Mladičká tmavovláska s velkýma očima Thora Birchová, která ve filmu Americká krása - vítězi loňských Oscarů - hrála dceru odcizených manželů, se chystá na nadcházející 36. karlovarský festival se soutěžním snímkem Přízračný svět. Před svým příletem poskytla herečka, která je v současné době v tuzemských kinech k vidění v dobrodružné fantasy Dračí doupě, exkluzivní rozhovor MF DNES.

Který film byl tím bodem zlomu, kdy jste si mohla říci: Tak teď už jsem opravdu hvězda, konečně si mohu začít vybírat role a diktovat podmínky?
Samozřejmě že to byla Americká krása. Stala se pro mne tím filmem, který mě konečně odvedl od víceméně dětských rolí k mnohem vyzrálejším postavám mladých dívek. Nicméně si troufám říci, že i před tím, než Americká krása změnila můj život,

Thora Birchová?
Herečka, to jsem já!

jsem si z nabídek pečlivě vybírala. Role jsem vždy přijímala až poté, co jsem si přečetla scénář. A měla jsem mimořádné štěstí, že se mi podařilo pracovat vesměs se špičkovými herci, režiséry i producenty.

THORA BIRCHOVÁ 

Tahle devatenáctiletá hollywoodská hvězda nové generace věkem patří ještě mezi teenagery, které také často představuje, ale už má za sebou úctyhodný počet rolí.

Narodila se v Kalifornii, jako čtyřletá účinkovala v reklamě. Brzy se setkala s dospělými hvězdami: ve filmu Ráj hrála s Melanií Grifithovou, ve Vysoké hře patriotů s Harrisonem Fordem. Natočila také snímky Aljaška či Nyní a potom, proslavily ji rovněž televizní seriály, například Den za dnem. Nejnověji hraje po boku Jeremyho Ironse v Dračím doupěti mladičkou královnu pohádkového světa.

Ve festivalovém soutěžním snímku Přízračný svět představuje maturantku, která se setká s prodavačem desek v podání Steva Buscemiho. Její vrcholnou rolí zatím zůstává Jane z Americké krásy.

Vaše kolegyně a rovněž brunetka Andie MacDowellová tu nedávno odpovídala na otázku, jestli i pro hollywoodské herečky platí, že muži mají radši blondýnky. Jakou s tím máte zkušenost?
Tak tohle je dost zábavná otázka, protože já jsem původně byla přírodní blondýnka. Prostě jen po celou dobu dávám přednost tomu vypadat jako brunetka. Nejsem si ovšem jistá, jestli jsou to pouze muži, kdo má radši blondýnky. Řekla bych, že plavovlásky k sobě prostě přitahují větší pozornost.

Říká se, že dobrý film je ten, který se dá převyprávět v několika krátkých větách. Jak byste popsala Přízračný svět, se kterým přijedete do Karlových Varů?
Kdybych měla použít uměleckou terminologii nebo přímo výtvarný slovník, řekla bych, že je to obsahově velice jednoduchá malba - ovšem přitom bohatá svou paletou barev i odstínů, vytvořená s mimořádným smyslem pro detail.

Stíháte se na festivalech podívat na nějaké filmy, nebo pak radši zajdete do kina soukromě?
Hrozně ráda chodím do běžného kina a prožívám příběhy spolu s obyčejnými diváky. Někdy jejich nadšení, které vůči filmu projevují, může být příjemně nakažlivé. Ale samozřejmě jsem pár filmů viděla i na festivalech.

A kdy jste naposledy v kině otevřeně plakala nebo se nahlas smála?
Já jsem náhodou hodně senzitivní člověk, když na to přijde, a film mě dojímá, ráda mu podlehnu a veřejně roním slzy. Dokonce mě dostal i takový snímek jako Moulin Rouge.

Mohla by podle vás v Bílém domě vládnout žena? Přijala byste funkci americké prezidentky?
Vzhledem k atmosféře ve společnosti si myslím, že by v čele Spojených států mohla stát žena. A třeba by to mohla být Hillary Clintonová. Ale pokud jde o mě, mnohem lépe bych se bavila, kdybych si americkou prezidentku jenom zahrála.

Svět očekává, jak dopadne hrozba herecké stávky ve Spojených státech. Pokud na ni dojde, stávkovala byste také?
Pokud by hollywoodští herci skutečně stávkovali, přineslo by to neuvěřitelný zmatek a ovlivnilo by to životy obrovské spousty lidí. Nicméně přesto bych se v takovém případě i já postavila na stranu našeho odborového svazu a podporovala ve stávce kolegy z branže.

Thora Birchová

Thora Birchová

Thora Birchová

Thora Birchová

Thora Birchová

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

VIDEO/GLOSA: Polámaný akční hrdina by byl ozdobou každé varské party

Americký herec Jeremy Renner je hlavní hvězdou druhé poloviny festivalu, do...

Mohl to naprosto klidně zabalit. Prostě jen podle pravdy zavolat: Je mi líto, mám obě ruce polámané, přijedu do Varů...

Vary vyhrál český film Křižáček, režisér Vorlíček převzal celoživotní cenu

Václav Vorlíček s cenou za celoživotní přínos českému filmu (8. července 2017).

Hlavní ceny z mezinárodní soutěže zůstanou v bývalém Československu. Hlavní soutěž 52. ročníku karlovarského filmového...

VIDEO: Kdyby se měl každý rád jako my, na světě je hezky, míní Svěráci

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

„Pozorovala jsem svoji mámu,“ popisuje přípravu na roli maminky Tereza Voříšková, která ve Svěrákově novém snímku Po...

Najdete na iDNES.cz