Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Biografie

  9:09aktualizováno  9:09
-

Narodil se 5. 2. 1940 v Churu, (Švýcarsko) kde absolvoval i základní školu a gymnázium. V roce 1962 nastupuje na umělecko-průmyslovou fakultu v Curichu - oddělení interiéru a industriálního desingu. Po úspěšném absolvování pobývá v prázdninovém domě Poiana v Tessinu, kde vznikají práce jako Torzo, Hlava 1 a Hlava 2. V roce 1966 bydlí u přítele, herce Paula Weibela na Rindermarktu. Tam se rovněž seznamuje s herečkou Li Tobler, do které se později zamiluje. První samostatnou výstavu má v roce 1966, v galerii Bennu v Curichu. Koncem roku se s Li stěhuje do střešního bytu, kde vznikají obrazy jako Porodní stroj a Podzemí". Seznamuje se s filmařem F.M. Murerem, který o něm natočí desetiminutový dokument. H.H. Kunz – přítel, sběratel a spolumajitel prvního vydavatelství v Polstru vydává publikaci s jeho obrazy a rozšiřuje ji dál. Následují první výstavy v Rakousku a Německu. V roce 1970 Giger tvoří obrazy jako Čtyři elementy, Koupací vana, Kuchyň s výlevkou a WC. Obrazy působí, jako by byly potaženy kůží. Koncem roku 1973 umírá Friedrich Kuhn, pro Gigera jedna z největších autorit mezi švýcarskými výtvarníky. Oba umělce spojovalo obrovské přátelství a vzájemný obdiv.

V roce 1977, v doprovodu Biana Aalama - přítele a galeristy, a Sybille Ruppertové, kterou považuje za jednu z nejlepších představitelek fantasticko-erotických obrazů, poprvé cestuje do Spojených států. Účastní se výstavy pořádané profesorem Gertem Schiffem - Images of Horror and Fantasy - v Muzeu Bronx v New Yorku.

V roce 1977 dostává nabídku pracovat na hororovém filmu Alien (Vetřelec) a na trh se zároveň dostává Gigerova kniha Necronomicon, která přesvědčuje režiséra Ridleyho Scotta o tom, že právě H. R. Giger je ten správný umělec pro připravovaný projekt. Financování se ujímá americká mamutí společnost The 20th Century Fox, která též financuje i portfolie Alien se šesti sítotisky, jako součást reklamy filmu. Na hollywoodské předpremiéře Vetřelce se Giger objevuje ve společnosti své budoucí ženy Mia Bonzanigo, Timothy Learyho a jeho ženy Barbary. Uvedení filmu do kin způsobuje převrat ve filmu s vesmírnou tematikou a v Americe na nějaký čas nastává Alien-mánie. Některé autority se nechávají slyšet, že s Gigerem přišla nová vlna zpracování vizuálních efektů, jiní jej považují za otce třetího a čtvrtého rozměru ve filmu. Nečekaný úspěch Vetřelce přináší rychle nové díly. 14.dubna 1980 dostává H. R. Giger Oskara za nejlepší vizuální efekty ve filmu Alien a téměř přes noc se stává nežádanějším výtvarníkem amerického filmu.

V roce 1983 spolupracuje na filmu Momo natočeného podle předlohy dětského románu Michaela Endese a v roce 1985 na filmu Poltergeist II. Přitom se stále zabývá navrhováním nábytku. V roce 1987 se koná velká výstava Gigerových děl v Japonsku, uspořádaná koncernem Seibu. Giger zde kromě motivů Vetřelce vystavuje originály vzniklé specielně pro tuto výstavu, s názvem Japonské exkurze.V Japonsku vzniká fan klub H. R. Gigera a jeho obrazy jsou vydány také na laser-discu. Začíná Gigerova spolupráce s japonským filmem.

V letech 1988 – 1989 vystavuje Giger v Berlíně, ve Frankfurtu a v Curichu, účastní se sympozia o alchymii v St. Gallenu, vydává knihu Biomechanics a píše knihu vzpomínek pro nakladatelství Benedikt Taschen.

V roce 1990 slaví Giger padesáté narozeniny a vystavuje na zámku Gruyeres, ve švýcarském Churu . V Berlíně, navrhuje nábytek do kavárny v  a do baru v New Yorku. Nejdůležitější je však pro něj práce na filmu Alien III.

V roce 1992 je otevřena velká retrospektivní výstava H. R. Gigera v muzeu Baviera. Giger také píše krátké povídky o svých okultistických zážitcích, které vydáva nakl. Benedikt Taschen.

V roce 1994 začíná spolupráce na sci-fi filmu Species pro společnost MGM. Film přichází v USA do kin v roce 1995 a dodnes patří k největším komerčním úspěchům společnosti MGM. Kromě toho začínají přípravy na vznik Gigerova muzea, ve kterém bude prezentováno jeho dílo. Práce na filmu Species inspirují Gigera k výstavbě železnice v zahradě svého domu v Curichu. Realizace železnice se ukáže být natolik silným zážitkem, že její část zakonponuje i do projektu stálé expozice v hradním muzeu Gruyeres.

Autor:


Témata: Program MGM, Umělec

Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz