Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bílí sloni jsou důvod, proč se ptát na totalitu

  3:19aktualizováno  3:19
Nová kniha Ireny Douskové O bílých slonech se nese v podobném duchu jako její Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák – kulisami děje jsou opět komunistické poměry a všudypřítomný strach doby, sdílený dospělými i dětmi.

Irena Dousková | foto: Michal Spevák

Přesto je nová Dousková vlastně docela milé čtení. Lidské příběhy byly stejné ve všech režimech a kromě strachu a bezmoci jde také o lásku. Dousková je stejně zvláštně drsná, jako byla vždycky – vypráví hovorovým jazykem nejen v dialozích svých (vesnických) postav, do pozdně letního období s citem malířky sem tam cákne předzvěst smutného podzimu.

Pojízdná masna, dědek šedivák i děsuplné bubny jízdních řádů, jejichž smysl a návod k používání postrádáme dodnes, vyvolávají vzpomínky na osmdesátá léta, do nichž není pro čtenáře problém se vrátit hned s prvními stránkami knihy.

Dětské říkanky trochu připomínají Radůziny texty – jednoduché někdy až k smíchu, přesto se silou všednodenní poezie, jako by obsahovaly sdělení o dávném mýtu. Ostatně podobně jako pověst o zkamenělých bílých slonech nebo židovské dívce ukryté v jeskyni.

Návrat o dvacet let

I kapitoly Štěstí, neštěstí, láska, manželství, panenka, hraběnka, kolébka, smrt odkazují na dětskou rýmovačku, která nad rozvlněným letním polem může dostat baladické obrysy konečnosti lidského života. Oranžové ladění ilustrací Lucie Lomové se však blíží od léta k podzimu a podobně jako ten musí v koloběhu nevyhnutelně přijít, musí přijít i poslední kapitola o smrti – která se ovšem v příběhu dědka šediváka i tragédii hraběnky vyhnané komunistickým režimem proplétá i těmi předchozími kapitolami.

Douskové próza O bílých slonech je kratší a jednodušší ke čtení než Budžes, opět je však snadné představit si ji zfilmovanou nebo na divadle. Postavy i z těch sto stránek jasně vystupují. Přesně o tom mluvil Umberto Eco, když vyčítal Hemingwayovu starci, že o sobě říká: Jsem starý unavený muž. "Neříkej to, starče (spisovateli), dokaž to!"

Dousková tohle umí – nikdy zdlouhavým popisem neřekne o své postavě, jaká je, přesto to čtenář pochopí z jejího chování a ve zkratce načrtnutých situacích. I proto je Dousková tak vděčnou látkou pro divadlo – obrazy z jejích knih samy vystupují.

Starší čtenáři se s bílými slony vrátí o dvacet let zpátky a připomenou si absurditu doby. Ti mladší budou mít po jejich přečtení důvod ptát se rodičů, jak tenkrát žili, jestli měli taky strach, jak moc se mu poddali a proč se na maso stála fronta u pojízdných řeznictví a panenka byla jen podpultovým zbožím.

IRENA DOUSKOVÁ - O bílých slonech
Druhé město, Brno 2008, 132 stran, cena 180 korun.
Hodnocení: 90 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Grafton Recruitment Praha
INSIDE SALES SPECIALIST with RUSSIAN

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 26 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz