Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bílí sloni jsou důvod, proč se ptát na totalitu

  3:19aktualizováno  3:19
Nová kniha Ireny Douskové O bílých slonech se nese v podobném duchu jako její Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák – kulisami děje jsou opět komunistické poměry a všudypřítomný strach doby, sdílený dospělými i dětmi.

Irena Dousková | foto: Michal Spevák

Přesto je nová Dousková vlastně docela milé čtení. Lidské příběhy byly stejné ve všech režimech a kromě strachu a bezmoci jde také o lásku. Dousková je stejně zvláštně drsná, jako byla vždycky – vypráví hovorovým jazykem nejen v dialozích svých (vesnických) postav, do pozdně letního období s citem malířky sem tam cákne předzvěst smutného podzimu.

Pojízdná masna, dědek šedivák i děsuplné bubny jízdních řádů, jejichž smysl a návod k používání postrádáme dodnes, vyvolávají vzpomínky na osmdesátá léta, do nichž není pro čtenáře problém se vrátit hned s prvními stránkami knihy.

Dětské říkanky trochu připomínají Radůziny texty – jednoduché někdy až k smíchu, přesto se silou všednodenní poezie, jako by obsahovaly sdělení o dávném mýtu. Ostatně podobně jako pověst o zkamenělých bílých slonech nebo židovské dívce ukryté v jeskyni.

Návrat o dvacet let

I kapitoly Štěstí, neštěstí, láska, manželství, panenka, hraběnka, kolébka, smrt odkazují na dětskou rýmovačku, která nad rozvlněným letním polem může dostat baladické obrysy konečnosti lidského života. Oranžové ladění ilustrací Lucie Lomové se však blíží od léta k podzimu a podobně jako ten musí v koloběhu nevyhnutelně přijít, musí přijít i poslední kapitola o smrti – která se ovšem v příběhu dědka šediváka i tragédii hraběnky vyhnané komunistickým režimem proplétá i těmi předchozími kapitolami.

Douskové próza O bílých slonech je kratší a jednodušší ke čtení než Budžes, opět je však snadné představit si ji zfilmovanou nebo na divadle. Postavy i z těch sto stránek jasně vystupují. Přesně o tom mluvil Umberto Eco, když vyčítal Hemingwayovu starci, že o sobě říká: Jsem starý unavený muž. "Neříkej to, starče (spisovateli), dokaž to!"

Dousková tohle umí – nikdy zdlouhavým popisem neřekne o své postavě, jaká je, přesto to čtenář pochopí z jejího chování a ve zkratce načrtnutých situacích. I proto je Dousková tak vděčnou látkou pro divadlo – obrazy z jejích knih samy vystupují.

Starší čtenáři se s bílými slony vrátí o dvacet let zpátky a připomenou si absurditu doby. Ti mladší budou mít po jejich přečtení důvod ptát se rodičů, jak tenkrát žili, jestli měli taky strach, jak moc se mu poddali a proč se na maso stála fronta u pojízdných řeznictví a panenka byla jen podpultovým zbožím.

IRENA DOUSKOVÁ - O bílých slonech
Druhé město, Brno 2008, 132 stran, cena 180 korun.
Hodnocení: 90 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz