Bílé ženy prostě musí být šílené

  11:43aktualizováno  11:43
Carola se zamiluje a jde za svou láskou světa kraj, aby posléze ve filmu Bílá Masajka šla stejný kus cesty zpátky. To už bude těžší.

Bílá masajka - Fotografie z filmu Bílá masajka (2006) | foto: Bontonfilm

Film režisérky Hermine Huntgeburthové vznikl podle bestselleru Bílá masajka autorky Corinne Hofmannové.

Vypráví příběh Caroly (Nina Hossová), která se na konci své dovolené v Keni setká s válečníkem z kmene Samburu Lemalianem (Jacky Ido). Fascinovaná se bláznivě zamiluje, zruší zpáteční let a svého přítele (Janek Rieke) pošle domů samotného.

"Žena, kterou hraju, má v sobě jistou dávku nevinnosti, hodně zvědavosti a velkou sílu. Přihodí se jí něco, co nedokáže ovlivnit: zamiluje se do muže, který ji neskutečně přitahuje. Musí být s ním, jinak nebude moct dál normálně žít," charakterizuje svou postavu Hossová.

"Místy se chová poněkud naivně, ale jindy se projevuje zase její obrovská vůle a přímost, která někdy téměř hraničí s ignorancí. Je pozoruhodné, jak se jí daří vypořádat se s každodenním životem v tak šíleném horku a neznámém prostředí."

Herečka přiznává, že sama by do podobného extrému nikdy nešla, ale chápe ho. "Snažila jsem se k postqvě najít svou vlastní cestu. I když jde o skutečný příběh, nebylo mým cílem kopírovat nebo imitovat Corinne Hofmannovou, ale pochopit její charakter a motivace."

Carola se pustí do hledání svého nového milého. Po zničující cestě africkou divočinou potká Němku Elisabeth (Katja Flint), s níž se spřátelí. Po několikadenním čekání ve městě Maralalu narazí také na Lemaliana a následuje jej do jeho vesnice Barsaloi.

Hrdinka chce zapomenout na předešlý život ve Švýcarsku a s obrovskou energií se snaží překonat všechny překážky a začít nový život v Africe. To, co považovala za největší lásku ve svém životě, se však změní v utrpení.

Bílá masajka se natáčela přímo v Keni. "Region i samotný kmen jsem až do té doby znala pouze z knih a vlastního bádání," vzpomíná německá režisérka Hermine Huntgeburthová, která má na kontě filmy Im Kreis der Lieben (1991), Das Trio (1998) či televizní thriller Romeo (2000).

"Jakmile jsme se tam ale dostali, začala jsem jimi být ihned fascinována. Jsou to lidé s velkým smyslem pro humor i velkým srdcem. Jsou to také talentovaní herci a nám se dostalo vřelého uvítání. Myslím, že Corinne Hofmannová byla těmi lidmi a samotnou Afrikou unesena podobně jako my."

Pro režisérku byl nejtěžší najít představitele hlavní mužské role. "Strávili jsme hledáním spoustu času. Jacky byl posledním adeptem v dlouhém castingu. Přemýšleli jsme o tom, že by roli hrál přímo někdo z kmene, ale to by bylo příliš náročné. Potřebovali jsme, aby herec tu situaci dokázal vnímat stejně jako my ostatní," říká Huntgeburthová.

"Jako Evropan s africkými kořeny byl Jacky ideální. V Keni žil po dlouhou dobu už před tímto filmem a podařilo se mu proniknout do tamější kultury. Je to velmi pozitivní a sympatický hrdina. velký, pohledný. a hlavně to není Američan, což bylo velmi důležité. Rozdíl mezi Afričany a Evropany není tak velký jako mezi Afričany a Američany."

"Abych řekl pravdu, můj první dojem byl, že je to šílené. Později jsem si nicméně uvědomil, jak je ta postava silná, což mě hodně motivovalo. Člověk velmi zřídka narazí na roli Afričana, která je tak odlišná, s tolika různými stránkami a úrovněmi. To mi velmi vyhovuje, protože mám africké kořeny," dodává herec Jacky Ido.

"Strávil jsem s kmenem Samburu poměrně dlouhou dobu. Měl jsem k dispozici učitele jejich jazyka a snažil jsem se pochytit také různé zvyky a způsob života. Velmi o sebe pečují - muži denně věnují dvě nebo tři hodiny tomu, aby se hodili do gala. Jsou na svůj zevnějšek velice hrdí," vzpomíná herec.

BÍLÁ MASAJKA (Die Weisse Massai)
drama, 126 minut (Bontonfilm)
režie: Hermine Huntgeburthová - scénář: Johannes W. Betz (podle románu Corinne Hofmannové)
kamera: Martin Langer - hudba: Niki Reiser
hrají: Nina Hossová, Jacky Ido, Katja Flintová, Antonio Prester, Janek Rieke
oficiální web: www.massai.ch

Autoři:Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

RECENZE: Rašín utopený v slzách. Podstatný kus jeho portrétu chybí

Z natáčení filmu Rašín

Diváci od dvoudílného Rašína očekávají celistvý portrét muže, jenž se takříkajíc zasloužil o stát. Film je však po oba...

Další z rubriky

Ministr kultury neudělí ani cenu Evaldu Schormovi. Ctí přání rodiny

Ministr kultury Antonín Staněk při zahájení volební kampaně ČSSD ve Stochově.

Ministr kultury Antonín Staněk neudělí cenu za přínos v kinematografii a audiovizi. Porota se rozhodla jako jednoho ze...

TELEVIZIONÁŘ: Erotický výkřik, kde si Ringo Starr zkusil roli papeže

Ringo Starr v pražském Kongresovém centru 19. června 2018

Kde jinde se mohou potkat Frankenstein, Thor, Hitler, Superman, George Sandová, Hector Berlioz, humor, nahota,...

RECENZE: Antitatíček Masaryk. Martin Huba v Hovorech s TGM čaruje

Martin Huba ve filmu Hovory  s TGM

Kupodivu i s kletbou „mluvících hlav“ zosobňují Hovory s TGM jeden ze snesitelnějších projektů věnovaných jubileu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz