Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bílé ženy prostě musí být šílené

  11:43aktualizováno  11:43
Carola se zamiluje a jde za svou láskou světa kraj, aby posléze ve filmu Bílá Masajka šla stejný kus cesty zpátky. To už bude těžší.

Bílá masajka - Fotografie z filmu Bílá masajka (2006) | foto: Bontonfilm

Film režisérky Hermine Huntgeburthové vznikl podle bestselleru Bílá masajka autorky Corinne Hofmannové.

Vypráví příběh Caroly (Nina Hossová), která se na konci své dovolené v Keni setká s válečníkem z kmene Samburu Lemalianem (Jacky Ido). Fascinovaná se bláznivě zamiluje, zruší zpáteční let a svého přítele (Janek Rieke) pošle domů samotného.

"Žena, kterou hraju, má v sobě jistou dávku nevinnosti, hodně zvědavosti a velkou sílu. Přihodí se jí něco, co nedokáže ovlivnit: zamiluje se do muže, který ji neskutečně přitahuje. Musí být s ním, jinak nebude moct dál normálně žít," charakterizuje svou postavu Hossová.

"Místy se chová poněkud naivně, ale jindy se projevuje zase její obrovská vůle a přímost, která někdy téměř hraničí s ignorancí. Je pozoruhodné, jak se jí daří vypořádat se s každodenním životem v tak šíleném horku a neznámém prostředí."

Herečka přiznává, že sama by do podobného extrému nikdy nešla, ale chápe ho. "Snažila jsem se k postqvě najít svou vlastní cestu. I když jde o skutečný příběh, nebylo mým cílem kopírovat nebo imitovat Corinne Hofmannovou, ale pochopit její charakter a motivace."

Carola se pustí do hledání svého nového milého. Po zničující cestě africkou divočinou potká Němku Elisabeth (Katja Flint), s níž se spřátelí. Po několikadenním čekání ve městě Maralalu narazí také na Lemaliana a následuje jej do jeho vesnice Barsaloi.

Hrdinka chce zapomenout na předešlý život ve Švýcarsku a s obrovskou energií se snaží překonat všechny překážky a začít nový život v Africe. To, co považovala za největší lásku ve svém životě, se však změní v utrpení.

Bílá masajka se natáčela přímo v Keni. "Region i samotný kmen jsem až do té doby znala pouze z knih a vlastního bádání," vzpomíná německá režisérka Hermine Huntgeburthová, která má na kontě filmy Im Kreis der Lieben (1991), Das Trio (1998) či televizní thriller Romeo (2000).

"Jakmile jsme se tam ale dostali, začala jsem jimi být ihned fascinována. Jsou to lidé s velkým smyslem pro humor i velkým srdcem. Jsou to také talentovaní herci a nám se dostalo vřelého uvítání. Myslím, že Corinne Hofmannová byla těmi lidmi a samotnou Afrikou unesena podobně jako my."

Pro režisérku byl nejtěžší najít představitele hlavní mužské role. "Strávili jsme hledáním spoustu času. Jacky byl posledním adeptem v dlouhém castingu. Přemýšleli jsme o tom, že by roli hrál přímo někdo z kmene, ale to by bylo příliš náročné. Potřebovali jsme, aby herec tu situaci dokázal vnímat stejně jako my ostatní," říká Huntgeburthová.

"Jako Evropan s africkými kořeny byl Jacky ideální. V Keni žil po dlouhou dobu už před tímto filmem a podařilo se mu proniknout do tamější kultury. Je to velmi pozitivní a sympatický hrdina. velký, pohledný. a hlavně to není Američan, což bylo velmi důležité. Rozdíl mezi Afričany a Evropany není tak velký jako mezi Afričany a Američany."

"Abych řekl pravdu, můj první dojem byl, že je to šílené. Později jsem si nicméně uvědomil, jak je ta postava silná, což mě hodně motivovalo. Člověk velmi zřídka narazí na roli Afričana, která je tak odlišná, s tolika různými stránkami a úrovněmi. To mi velmi vyhovuje, protože mám africké kořeny," dodává herec Jacky Ido.

"Strávil jsem s kmenem Samburu poměrně dlouhou dobu. Měl jsem k dispozici učitele jejich jazyka a snažil jsem se pochytit také různé zvyky a způsob života. Velmi o sebe pečují - muži denně věnují dvě nebo tři hodiny tomu, aby se hodili do gala. Jsou na svůj zevnějšek velice hrdí," vzpomíná herec.

BÍLÁ MASAJKA (Die Weisse Massai)
drama, 126 minut (Bontonfilm)
režie: Hermine Huntgeburthová - scénář: Johannes W. Betz (podle románu Corinne Hofmannové)
kamera: Martin Langer - hudba: Niki Reiser
hrají: Nina Hossová, Jacky Ido, Katja Flintová, Antonio Prester, Janek Rieke
oficiální web: www.massai.ch

Autoři:Nejčtenější

Se synem nejsem v kontaktu. Marcela z Manželských etud byla hostem Za scénou

Za scénou: Helena Třeštíková a Marcela Haverlandová - celý záznam

Rozvedla se po dvou letech, dceru Ivanu, kterou vychovala sama, zabil vlak a se synem Tomášem z druhého vztahu má...

RECENZE: Stepaři a záplava hostů udělali z oslavy Vondráčkové estrádu

Helena Vondráčková v O2 areně (20. ledna 2018)

Na téměř tříhodinovou cestou do historie své hudební dráhy vzala Helena Vondráčková v sobotu publikum v pražské O2...Zemřel herec, který byl se Suchým, Horníčkem či Štědrým u zrodu Semaforu

Zdeněk Braunschläger hrál v nejznámějších českých filmech a seriálech.

Když mu na podzim roku 2015 udělili v Třebíči Cenu města, nemohl se již slavnosti zúčastnit ze zdravotních...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

RECENZE: Renčovy Zoufalé ženy musí růžové nic alespoň navenek načechrat

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Romantická komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, natočená podle scénáře i knihy Haliny Pawlowské, má na rozdíl od...

Další z rubriky

VIDEO: Na Jana Žižku láká osm bojovníků v čele s Jiřím Mádlem

Film Jan Žižka

Jako svéráznou upoutávku k chystanému filmu Jan Žižka, o jehož obsazení právě jedná ve Spojených státech, natočil Petr...

RECENZE: Až se van Goghovy malby ve filmu omrzí, zbude detektivka

Van Gogh ve filmu

Animovaná detektivka S láskou Vincent je určitě unikát. Celovečerní film o Vincentovi van Goghovi vychází z jeho maleb...

TELEVIZIONÁŘ: Toto je skutečný Kevin Spacey, ne ten odepsaný štvanec

Odteď už jej nepůjde nebrat vážně. Kevin Spacey ve filmu Americká krása

Americká krása je krása nevídaná, tečka. Ne pro pět vyhraných Oscarů a stovku jiných cen ani proto, že sám výkonný...

Najdete na iDNES.cz