Pavel Anděl

Pavel Anděl - Mezi Ploty - Pavel Anděl | foto: Robert Rambousek

Bílá a „Ivánek“ přitáhli Mezi ploty tisíce lidí

  • 10
Desítky tisíc lidí zaplnily o víkendu areál Psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích. Dorazily na každoroční festival Mezi ploty.

Své umění zde předvedlo více než šedesát kapel a hudebníků a stejný počet divadelních souborů. Poprvé v historii festivalu vystoupila i zpěvačka Lucie Bílá.

Benefiční akce se každoročně koná po tři květnové víkendy ve třech psychiatrických léčebnách. Letos začala 13. května v Dobřanech u Plzně, odkud se přesunula do Brna a skončila v areálu Psychiatrické léčebny v Bohnicích v Praze.

Festival je letos výjimečný
Je sobota odpoledne a u vchodů do léčebny v Bohnicích se tlačí stovky lidí. Mezi mládeží se proplétají maminky s dětmi a kočárky a všichni společně čekají, až se dostanou na řadu. Pořadatelé u vchodu jim zkontrolují vstupenky a pak už vzhůru na festival.

Ten letošní je vskutku výjimečný. Slaví totiž už patnácté výročí. Na čtyřech scénách rozmístěných po celém areálu si přišli na své milovníci nejrůznějších stylů hudby a kapel. Kromě takových, jakými jsou například Buty, Vypsaná fixa, Wohnout či Sto zvířat, vystoupili i zpěváci Miro Žbirka, Iva Frühlingová či Lucie Bílá.

Její nedělní koncert patřil spolu s legendárním divadelním představením Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse z prostředí domácího fotbalu, „Ivánku, kamaráde“, k největším lákadlům letošního ročníku. Návštěvníci si mohli na festivalu také zakoupit výrobky z chráněných dílen nebo se podívat, jak se pletou košíky a spřádá vlna.

Setkání generací
„Nazdar, tebe jsem už dlouho neviděl,“ vítají se u stánku s točeným pivem dva mladíci.

„Dneska to tu jede, viď,“ pochvalují si, zatímco si odnášejí plastové kelímky s přetékající pěnou. O kousek dál se zase prochází postarší pár. Jak je vidět, festival nepatří jen mladým.

„Jsem tu už potřetí,“ říká důchodce Tomáš Linhart. „Pro toho, kdo chce něco vidět, je to zde vždycky dobré,“ dodává. Nikdo z přítomných si ani neuvědomuje, že je vlastně v areálu psychiatrické léčebny. A to je záměr.

„Chtěli jsme, aby se lidé nejen nebáli chodit za brány léčebny, ale aby se i přestali bát psychiatrie vůbec a vnímali, že pacienti tady jsou jejich spoluobčané a že díky tomu, co tu prezentují, dokážou ostatní lidi i obohacovat,“ vysvětluje bývalý šéf léčebny Zdeněk Bašný.

Přípravy zabraly celý rok
„Rozhodli jsme se vytvořit takový kulturní projekt, který nabídne prostor všem, kdo tvoří umění,“ dodává organizátor festivalu Robert Kozler.

Zajištění festivalu takového rozměru zabere všech dvanáct měsíců. „Nejnáročnější je sehnat peníze,“ dodává Kozler.

Přestože všichni umělci vystupují zadarmo, jejich počet rok od roku stoupá. A návštěvníci to dokážou ocenit. Každoročně sem přijde kolem třiceti tisíc lidí.

„Příští rok však chystáme oživení projektu,“ upozorňuje Kozler. „Nechceme ustrnout na stejném místě, i když to místo není špatné,“ dodává.

,